Basia Królowa

Okładka książki Basia Królowa Kamila Stokowska
Okładka książki Basia Królowa
Kamila Stokowska Wydawnictwo: Lemoniada Seria: Ziarenka piasku literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Ziarenka piasku
Lemoniada
2020-03-17
2020-03-17
40 min.
Basia królowa wydawnictwo lemoniada królowa literatura dziecięca dziecko stokowska grabowska

Basia podczas wspólnej zabawy z przyjaciółmi postanawia zostać królową i rządzić całym światem. Jej przyjaciele jednak twierdzą, że jest to niemożliwe i aby nią zostać, musi być w tej rodzinie od samego urodzenia. Po drugie nie jest to nic fajnego, bo takie życie jest nudne. Między grupka znajomych dochodzi do bardzo ciekawej i interesującej rozmowy. Podczas, której dowiadują się coraz więcej ciekawostek.

Czy królowa faktycznie pełni ważną rolę dla swojego królestwa❓️

Książka, która z pewnością zaciekawi małego czytelnika do wspólnego czytania. Oprócz zabawnej historii dowiadujemy się wielu interesujących informacji. Pola bardzo fajnie zaangażowała się do wykonania zadań, które zadawałam jej podczas czytania i z niewielką pomocą mamy stworzyła koronę idealną dla samej siebie. Książeczka jest przepięknie wydana posiada śliczne kolorowe ilustracje i bardzo przejrzysty u zrozumiały tekst dla dziecka. Kolejna ciekawa książeczka dołączyła do naszej #biblioteczki_poli.

Przyznajcie się, moje drogie, która z Was marzyła kiedyś o zostaniu królową? Albo chociaż księżniczką? Ja owszem bo byłam przekonana, że taka królowa może robić co chce.

Basia, bohaterka dzisiejszej książki, jest pewna, że kiedyś taką królową zostanie i będzie wszystkimi rządzić. Z błędu próbują ja jednak wyprowadzić znajomi - Karolina, Paweł i Piotrek. Przecież królową trzeba się urodzić! A krajem rządzi i tak kto inny...

Ta krótka, urocza historyjka jest pełna humoru, zawartego w prostych dziecięcych dialogach. Bardzo delikatnie wprowadza dzieci w świat polityki dotykając tematu rządzenia państwem. Dodatkowo wplata wątki historyczne i przywołuje postaci takie jak królowa Elżbieta, Bona czy Jadwiga Andegaweńska.

Dla dorosłych ma za to ilustracje. Oj przy premierze zapewne nie jeden z Was się uśmiechnie.

Książka zawiera także parę niespodzianek dla najmłodszych. Są to proste zadania, typu pokaż co należy do księżniczki lub po czym poznasz króla. Inne to stworzenie własnej korony czy namalowanie portretu Elżbiety II.

To propozycja dla dzieci 3-6 lat i myślę, że polubią małą Basię.

W bajkach często można spotkać króla i królową. A jak jest w życiu? Czy królowa to kobieta z koroną na głowie? A może królowa nosi skarb również i w sercu?

Kim są owe bajkowe postaci? A może nie zupełnie bajkowe... Zapytałem o to Natalkę.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Dzisiejsza czytelnicza propozycja to bajeczka dla dzieci i o dzieciach. Przeznaczona dla wieku od 3 do 6 lat. Wtedy to dzieci chłonął z wielkim zainteresowaniem ogromne pokłady rozmaitych informacji i świetnie radzą sobie z ich zapamiętywaniem.
Bohaterami są, jak wspomniałam, dzieci: Basia, Karolina, Paweł i Piotrek. Prowadzą one bardzo ożywioną dyskusję na tematy poważne - np. czy królowe istnieją, kim jest premier, kto rządzi w kraju, itp.
Oczywiście wszystkie treści są podane w bardzo przystępny sposób za pomocą ciekawostek i elementów kreatywnej zabawy aktywizującej młodego czytelnika. Do tego całe mnóstwo kolorowych ilustracji zwiększa możliwości szybszej percepcji podawanych wiadomości.
Najmłodsi, po lekturze "Basi - królowej" dowiedzą się, że istnieje ktoś taki jak królowa Elżbieta, że kiedyś pewna królowa sprowadziła do Polski warzywa, że w każdym państwie jest ktoś, kto sprawuje określoną władzę.
Dzieci rozmawiają ze sobą, tak jak bywa to w rzeczywistości - nie brakuje słownych przepychanek, śmiechu i żartów.

Główną bohaterką książki jest tytułowa Basia. Dziewczynka postanowiła zostać królową i wróżką jednocześnie, a pomagają jej w tym błyszczący diadem i czarodziejska różdżka.

Kiedy spotyka jednak koleżankę i kolegów, okazuje się, że oni nie wierzą albo w królowe, albo w ich niezwykle ważną rolę.
Zarówno Basi jak i pozostałym jej sprzymierzeńcom udaję się przekonać niedowiarków, że nie tylko królowe istnieją, ale także mają sporo do powiedzenia!

Książka składa się z tekstu, który oprócz wielu ilustracji przeplatany jest także krótkimi informacjami, pytaniami oraz zadaniami. Biorąc pod uwagę wiek odbiorców, są to raczej sugestie i kreatywne pomysły dla rodziców, które mogą być uzupełnieniem przeczytanej przed chwilą bajki.

Cała recenzja tutaj: http://bajkochlonka.pl/2020/04/27/basia-krolowa-recenzja/

Zarówno Basi jak i pozostałym jej sprzymierzeńcom udaję się przekonać...

Basia bardzo chce być królową, tymczasem biega z diademem na głowie i przekonuje swoich rówieśników, że królowe istnieją nie tylko w bajkach. Niestety Karolina, Piotrek i Paweł nie dowierzają dziewczynce, dlatego wspomina im ona o monarchini widzianej w telewizji. Oczywiście miała na myśli Elżbietę II – królową Wielkiej Brytanii. Dzieci rozmawiają także o królowej Bonie i Andegaweńskiej.

Jest to króciutka, urocza historyjka dla najmłodszych dzieci w wieku około trzech do sześciu lat. Została ona pięknie wydana, posiada twardą oprawę, piękne ilustracje wykonane przez Martę Grabowską oraz dużą czcionkę, w której kolorami zaznaczone zostały kluczowe słowa. Prócz estetyki, opowiastka uczy poprzez zabawę. W książeczce zawartych zostało kilka prostych zabaw.

Podoba mi się to, że opowiastka ma zabawny charakter. Dzieci zastanawiają się, czy Bona gotowała rosół, czy królową trzeba się urodzić, kim jest premier, czy królowa może być królem i czym właściwie takie królowe się zajmują. Uważam, że powinno powstawać jak najwięcej tego typu powieści, gdyż od najmłodszych lat „przemycają” one wiedzę w prostych historyjkach. Nie są nudnymi danymi z podręcznika, tylko ciekawą książeczką. Polecam!

Dodaj cytat z książki Basia Królowa