Historia gotykiem spisana

wydano nakładem autora
2023-06-01
2023-06-01
kampania wrześniowa Wehrmacht

Pochodzę z miejscowości, która została opisana w niniejszej książce, a w której we wrześniu 1939 roku wojska niemieckie dopuściły się zbrodni wojennej. Opowieści mojej babci o tamtych wydarzeniach są bardzo drastyczne i jednocześnie niesamowicie przykre. Autor opisał je jedynie powierzchownie. W moim odczuciu brakuje szczegółowych relacji ukazujących prawdziwą twarz Wermachtu. Książkę zakupiłam, ponieważ chciałam poznać relację tamtejszych wydarzeń od strony wroga i niestety się zawiodłam.

Tytuł książki wyjaśnia wszystko, polecam!

Tytuł książki wyjaśnia wszystko, polecam!

Historia Lisiołem spisana
Dlaczego chcielibyście czasem zajrzeć do głowy wroga? Jesteście ciekawi, jak wyglądają myśli mordercy, przeciwnika, oponenta, nieprzyjaciela… Lisioł może tak jeszcze długo, ale sens pytania się nie zmieni. Futrzak podejrzewa, że tak, dlatego nie mógł przejść obojętnie koło książki „Historia gotykiem spisana. Szlak bojowy I. batalionu 73. Pułku Piechoty w Kampanii Polskiej 1939 roku (okiem kapitana rezerwy Wehrmachtu Hugo Chilla)”, w tłumaczeniu oraz opracowaniu Damiana Wieczorka. Owszem, tytuł jest bardzo długi, ale to, co w nawiasie jest w sumie esencją tej książki – możliwość zobaczenia Kampanii Wrześniowej oczami Wehrmachtu. Jak oni postrzegali Polaków – zarówno żołnierzy, jak i cywili? Lisioł wyruszył na poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie.
Trzeba przyznać, że kampania oczami Hugo Chilla wygląda wręcz podejrzanie sterylnie, co autor chętnie wytyka w przypisach. 148 stron wzorowej kampanii bez strzelania do cywilów czy też zabijania jeńców. Wszystko szło właściwie bezstresowo, trochę potyczek było, ale Polacy nie stanowili większego problemu – jedynie utrudniali wszystko, bo ciągle uciekali, a przynajmniej tak to opisał kapitan.
Lisioł musi przyznać, że lektura takiej książki była dla niego emocjonalnym przeżyciem. Z jednej strony można się denerwować, bo gdzie jest prawda? Wyrzuty sumienia? Cokolwiek? Z drugiej strony, może akurat tak to postrzegał Hugo Chill? Prawda zapewne leży pośrodku, a takie książki są nam niezbędne do jej odkrycia, dlatego Lisioł z dumą położył na niej swój ogon, dając patronat. W końcu bądź co bądź to źródło historyczne, które wiele nam mówi, a jeszcze więcej ukrywa między wierszami.
Damian Wieczorek postarał się i znalazł wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z okresu Kampanii Wrześniowej, które znajdziecie na końcu książki. Podał również wszystkie niezbędne dane takie jak: spis osobowy batalionu, straty batalionu, zaopatrzenie, listę odznaczonych czy wyciąg instrukcji dla pionierów. Wszystko w twardej oprawie, z dodatkiem sporej dawki emocji – połączenie idealne dla miłośników historii.

Historia Lisiołem spisana

• I Wojna Światowa
  • 2023 miszmasz
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Historia gotykiem spisana