Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat

Okładka książki Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat Justyna Suchecka
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Znak emotikon
2020-05-06
2020-05-06
9788324052042
młodzież nastolatki utalentowane dzieci ponadprzeciętność kreatywność pomysłowość
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

Wyróżniona opinia i

Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat

przeczytanych książek 414 napisanych opinii 405

Ile razy słyszałeś_aś, że dzisiejsza młodzież to nie nadaje się do niczego? Ja za często! Chyba wiesz, że tak nie jest? Ja to wiem doskonale, że to nieprawda! 😃 Jednak jeśli masz jakieś wątpliwości, to koniecznie przeczytaj książkę Justyny Sucheckiej "Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”! 😃🔥

Jest to opowieść o młodych ludziach, którzy mają niesamowite pasje. Wiedzieliście, że są robaki, które jedzą styropian? Albo ile czasu trzeba poświecić na grę w tenisa? Tak, jak się pewnie domyśliłeś_aś Iga Świątek jest jedną z bohaterek. 😃

Czytając historie rozmówców Justyny, stwierdziłam, że to super książka, żeby się zainspirować w odkrywaniu własnego hobby czy pasji! 😃 Tam naprawdę są historie z różnych dziedzin: muzyka, sport, biologia, matematyka, chemia, działalność charytatywna czy historia. To tylko cześć z nich! 😃

Brzmi ciekawie? To koniecznie sięgaj po książkę! Czerp z niej ciekawe historie i działaj! 😃 Pamiętaj, że to od Ciebie zależy Twoja przyszłość. 😃😁 A ja wiem, że na sporo Cię stać! 🔥😃

Jest to opowieść o młodych ludziach, którzy mają...

Tak to jest książka, którą powinni znać wszyscy, ale co ważne autorkę. Tak znowu to napiszę chciałabym w swojej pracy też znajdować takie osoby lub chociaż pomóc im w tym, żeby pokazać drogę, którą chcieliby iść w dorosłość młodzi ludzie. Justyna potrafi z nimi rozmawiać. I właśnie na łamach tej książki ukazuje nam młodzież, która działa w różnych dziedzinach przedmioty ścisłe, kultura, sport, ekologia. Dzisiaj przez trzy lata od powstania książki oni się zmienili na lepsze :) ja książką jestem zachwycona. Dla mnie osobiście to Janek Gawroński zrobił największe wrażenie.

Przeczytana kilka lat po premierze... i widać jak szybko się zestarzała. Nie dlatego, że dziś już wszystkie te historie są nie aktualne, w końcu jest opisana choćby Iga Świątek jeszcze sprzed globalnych sukcesów. Tylko dlatego, że to taka książka, która jest ważna i inspirująca tylko dla danego wąskiego bardzo pokolenia. A już następne choćby z 5 lat młodsze będzie patrzyć na te historie jak na boomerskie bajki. Dlatego takie opowieści nadawały by się do publikowania w prasie a nie jako książka.

Na wstępie należy docenić Justynę Suchecką, na co dzień piszącą o polskiej szkole, za rewelacyjną koncepcję stworzenia książki o dzieciach/nastolatkach zmieniających świat. W czasach, kiedy do małolatów przypięta jest łatka uzależnionych od smartfona i internetu, biernych i pozbawionych szacunku do starszych, taka pozycja jest na wagę złota! Opisane w tej książce historie niektórych dzieciaków są naprawdę inspirujące! Czyta się je dobrze, bo pani Justyna operuje przystępnym językiem. Zatem pozycję można jak najbardziej polecić nawet najmłodszym czytelnikom.
Pewne fragmenty książki irytują, bo odnosi się wrażenie, że działania niektórych dzieci, szczególnie takich jeszcze nie nastoletnich, wydają się być realizacją ambicji ich rodziców. Trudno uwierzyć w opowieść, w której 9-latka sama wpada na pomysł robienia własnego kremu orzechowo-czekoladowego, bo ten wytwarzany na masową skalę może doprowadzić do zagłady orangutanów, według dziewczynki bardzo istotnych dla życia ludzkości. Słabo wygląda również zestawienie historii Ingii Zasowskiej (dziś już chyba zapomnianej) z relacjami o dzieciakach, których osiągnięcia techniczne i medyczne faktycznie mogą wpłynąć na poprawę życia człowieka, bo będą miały znaczenie w praktyce. No i przede wszystkim dokonania te nie są niczyją kalką...
W pracy J. Sucheckiej znalazłem również błąd rzeczowy - na s. 118 dowiadujemy się, że Igrzyska Olimpijskie w Berlinie odbyły się w 1939 roku. Ta impreza faktycznie miała miejsce w stolicy Niemiec w 1936 roku. Na szczęście to drobiazg, który absolutnie nie wpływa na ostateczną ocenę, tyleż dobrej, co bardzo potrzebnej książki. Brawo dla autorki!

Bardzo ciekawe teksty i świetnie dobrane osoby - najbardziej doceniam u autorki to, że na 31 sylwetek aż 16 to dziewczyny! Bo to bardzo istotne teraz, aby wzmacniać i pokazywać, że każdy, bez względu na płeć, może robić tak niesamowite i kreatywne lub naukowe rzeczy, jak ci młodzi ludzie przedstawieni tutaj. A czasem nawet nie trzeba jakiejś wyjątkowej cechy czy umiejętności, a zwykły upór i chęć pomocy, jak chłopak piszący petycje do rzecznika i europejskich instytucji o równe traktowanie młodzieży w dostępie do informacji czy drugi domagający się prawidłowego traktowania osób niewidomych z psem przewodnikiem przez komunikację autobusową. To są właśnie czasami małe rzeczy, które większość dorosłych omija, bo tak już jest, a młodzi mający więcej empatii i więcej energii potrafią zareagować i to we właściwy sposób. Tak samo z kwestiami klimatu - bardzo tchnie ta książka nadzieją i warto było ją przeczytać.

Znacie to powiedzenie: przyszli młodzi, nie wiedzieli, że nie można czegoś zrobić i zrobili? Tacy są właśnie bohaterowie książki „Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” Justyny Sucheckiej. To osoby, które mieszkają gdzieś w Polsce. Niektóre znamy z telewizji, inne są zupełnie anonimowe dla przeciętnego zjadacza chleba. A jednak choć mają naście lat, a czasami nawet mniej, mogą przyćmić swoją działalnością niejednego stulatka!

Więcej na: https://konfabula.pl/young-power-mlodzi-zmieniaja-swiat/

Już raczej nie jestem "young" ale bardzo wierzę w młodych i czułam się zbudowana tymi opowieściami. Świetne bohaterki i bohaterowie, doskonale napisana i genialnie zilustrowana. Dobra dla młodych ludzi i starszych, żeby wiedzieli jak tych młodych wzmacniać.

Książka niezwykła, nie tylko dlatego, że znam niektórych jej bohaterów, ale przede wszystkim jest zaprzeczeniem słów „ach ta dzisiejsza młodzież” i „za moich czasów”... Za czasów moich rodziców żaden z licealistów nie myślał o tym, aby wykorzystać drewnojady do rozkładu styropianu albo zorganizować Wakacyjny Strajk Klimatyczny. A bohaterowie tej książki robią to i wiele więcej.⠀
W książce znajdziecie 30 historii (spojler, 31) o młodych i zdolnych, urodzonych w XXI wieku (trochę nad tym ubolewam, bo znam sporo osób urodzonych przed 2001 rokiem, którzy nadal zaliczają się do grona choćby młodych naukowców, ale są po prostu „za starzy” na takie inicjatywy). Każdy z uczestników opowiada o swoich projektach i inicjatywach. I tak możemy przeczytać o wynalazkach, inicjatywach społecznych czy ekologicznych, ale i o tym, co łączy muzykę z medycyną. ⠀
Młodzież, o której mowa to uczestnicy konkursów naukowych (np. E(x)plory czy Eucys) czy podopieczni Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, ale także po prostu marzyciele, którzy pomyśleli o jakiejś inicjatywie i ją zrealizowali. I wiecie, to nie jest tak, że wpadniemy na jakiś pomysł i od razu nam się uda go zrealizować. Czasem jest tak, że na kanwie jednego projektu urośnie inny, lepszy i taki, który bardziej nas interesuje. ⠀
Jednak w moim odczuciu najważniejszym przesłaniem książki jest to, że młody człowiek jest marzycielem. I coś w tym jest, młodzi ludzie nie przyjmą do wiadomości „nie wiem” albo „nie da się”. Jeśli ktoś nas nie chce wpuścić drzwiami to my wejdziemy oknem. Lub przez komin. I nie zatrzyma nas „to się nie uda”. Nie? No to patrz, jak młodzi zmieniają świat.⠀

Bardzo ciekawa lektura dla młodych ludzi i o młodych ludziach. Optymistyczna, wskazująca jak wiele może i robi młodzież.

Fantastyczna książka! W tej książce mamy jak mówi tytuł trzydzieścioro młodych ludzi, którzy dokonali fantastycznych rzeczy. Każda z nich jest bardzo inspirująca i godna naśladowania. Gorąco polecam nie tylko dzieciom

Justyna Suchecka Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat Zobacz więcej

Video

Video