Płezent. Carkiem niekotrzebna rzecz

BIS
2023-04-17
2023-04-17
książkidladzieci; płezent; suchowierska;

Jak reaguje cię kiedy nie jesteście zbyt zadowoleni?

Myślę, że każdy ma jakiś gest, którym okazuje niezadowolenie, ale jeśli jesteście ciekawi jak te emocje okazują Tiemianie, sięgnijcie po książkę: Płezent, carkiem niekotrzebna rzecz- Agnieszki Suchowierskiej, wydawnictwo Bis

Świetna książka. Na początku nie mogłam wczuc się w Tiemiański język, ale po paru zdaniach, śmiechy było przy czytaniu na głos co nie miara. W dodatko prezent owiany tajemnica swojej nazwy tworzył ciekawość w dzieciach z każdym kolejnym zdaniem: co to jest. Finalnie płezent na prawdę zaskakujący. Świetnie, że cała książka jest napisana w tiemiańskim języku.
Bardzo ciekawie i przyjemnie się czytało, i chociaż to pierwsza książka tej autorki u nas na półce to na pewno nie ostatnia😍

Rodzeństwo Tiemian otrzymuje prezent od cioci z Ziemi. Jednak co to jest, do czego służy, oprócz wywoływania złych emocji w Tiemianach? Nie mają pojęcia. Nie pasuje to do żadnej znanej im potrzebnej rzeczy. A jednak na końcu tej historii płezent zyskuje swoich fanów. A co takiego wysłała ciocia Danusia?

Zapraszam do czytania🥰

Jak reaguje cię kiedy nie jesteście zbyt zadowoleni?

Autorka książki, Agnieszka Suchowierska, tworzy także podręczniki do nauki języka polskiego. Tym razem wpadła na oryginalny pomysł napisania fabuły w języku Tiemian, czyli mieszkańców pewnej planety. Język ten nieco różni się od naszego, bo występują inne litery w wyrazach, dlatego lektura książki może być niezłą zabawą podczas odgadywania, o co chodzi. Przykładowe wyrazy języka Tiemian to: papusta, kidelec, fomputer, kuflada. 😉 Fabuła opowiada o rodzeństwie z planety Tiemia, które dostaje prezent z Ziemi. Tiemianie mają niebieskie futerko i potrafią robić mnóstwo różnych rzeczy na przykład latać, żyją też o wiele dłużej od Ziemian, jednak zupełnie nie wiedzą, do czego służy przedmiot, który sprezentowała im ciocia. Zaczynają się zastanawiać, co można z nim robić, na początku wydaje im się bezużyteczny. Nie wiadomo, co by się z nim stało, gdyby nie koleżanka z Ziemi, która pomaga im odkryć wartość prezentu. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/06/pezent-carkiem-niekotrzebna-rzecz.html

Tiemianie mieszkają w Układzie SłoTecznym na pRanecie Tiemia w małym latającym Gomku. Ich język jest bardzo specyficzny. Skórę mają pokrytą niebieskim futerkiem, potrafią latać i żyją znacznie dłużej od ludzi. Oczywiście płezent to po prostu książka, a Hela przybliża Tiemianom czym ona jest i dlaczego warto czytać książki.
Książka wydana jest w twardej oprawie. Czcionka jest większa, a literówki zaznaczone odmiennym kolorem. Może być z powodzeniem wykorzystywana w edukacji wczesnoszkolnej. To książka wzbudzająca ciekawość i rozbudzająca wyobraźnię dziecka. Nie jest nudna i wychodzi poza utarte schematy w przekazie i przyswajaniu wartościowych rzeczy.

Książka wydana jest w twardej oprawie. Czcionka...

Czy Wasze dzieci też tak często zadają pytania czy poza Ziemią jest życie? Czy kosmici istnieją narawdę? Takich pytań u nas ostatnio jest wiele...

Są to pytania trudne nawet dla dorosłych i sama zazwyczaj nie wiedziałam jak na nie odpowiedzieć, aby nie przerazić czy nie przestraszyć przedszkolaka. Dziś z pomocą w tych trudnych pytaniach przychodzi nam autorka książek dla dzieci - Agnieszka Suchowierska, która stworzyła niepowtarzalną książkę o Tiemianach! Ba! Nawet napisała ją w ich języku. Zapraszam do książki "Płezent. Carkiem niekotrzebna rzecz" od @wydawnictwobis.

Gdzieś za chmurami i gwiazdami jest planeta Tiemia, na której żyje trójka rodzeństwa: Bojtek, Edelinka i Frankiszek. Pewnego dnia dostają wyjątkowy prezent od cioci Danusi z Ziemi. Niestety nie mają pojęcia co to jest, jak się tym bawić, do czego go wykorzystać.. Kilka dni starają sie z całych sił, by znaleźć odpowiedzieć na to nurtujące ich pytanie. Wręcz nie mogą spać z ciekawości i złości, co przysłała im ciocia. Gdy już chcą pozbyć się tego dziwnego tworu i wyrzucić go do śmieci, do ich drzwi puka sąsiadka - dziewczynka z Ziemi.

Helcia od razu pokazuje im do czego służy prezent i ile wspaniałych rzeczy z niego płynie... Jesteście ciekawi, co było w paczuszce?

Piękna książka, która pokazuje że gdzieś daleko również są dzieci, które uwielbiają dostawać prezenty... Które są z jednej strony do nas bardzo podobne, choć w wyjątkowych sytuacjach wyciągają trzecią i czwartą rękę :)

Czy książki są niepotrzebne?
Poznajcie Tiemian. To sympatyczne stworzonka o niebieskim futerku. Pewne rodzeństwo właśnie dostało przesyłkę z Ziemii. Ale jak to? Przecież oni nie znają żadnej cioci Danusi… Trzeba tą niezwykłą sprawę jak najszybciej wyjaśnić i oczywiście sprawdzić co kryje paczka owinięta papierem w puchomorki.
Edelinka, Bojtek i Frankiszek dostają tajemniczą paczkę z ziemi. Odwijają papier, a tam… No właśnie, co to jest?
Musicie wiedzieć, że Tiemianie, jak coś im się nie podoba, to strasznie kichają. I tak oto cała trojka rodzeństwa rozkichała się na dobre, a płezent śni im się nawet w nocy.
Następnego dnia są naprawdę poirytowani tym, że nie wiedzą, co dostali. Odwiedza ich na szczęście ktoś, kto wie. To ich siedmioletnia sąsiadka z Ziemi, Hela. Bierze od nich płezent i zaczyna czytać historię… o nich samych.
Co to jest książka? Czy litery to te czarne robaczki? Pytań było dużo. Z początku nieco niepewni i zdystansowani Tiemianie dają się ponieść historii, której są bohaterami. Wiecie co? Wcale nie są też zachwyceni, kiedy książka się kończy. Może można zacząć czytać od nowa?
Tak, Płezent opowiada o tym czym są książki i że mogą nieoczekiwanie sprawić bardzo dużo frajdy. Poprzez niecodzienną historię, autorka śle do dzieci przekaz, aby dać książkom szansę, a one potrafią pozytywnie zaskoczyć. Zachęca do sięgania po literaturę, oraz do nauki samodzielnego czytania. Jednocześnie kusi trochę nietypowym podejściem z kosmitami, odkrywaniem ziemiańskich przedmiotów i nietypową pisownią niektórych wyrazów.
Książka oprawiona jest w twardą oprawę, w środku znajdziemy dużo kolorowych ilustracji, a czcionka jest większa, idealna do samodzielnego czytania przez dzieci. Oczywiście jak najbardziej, możecie czytać ją razem. Jednak nieważne kto będzie to robił, uważajcie, napisana jest w języku Tieman. Ale spokojna głowa, jest on niezwykle podobny do polskiego, tylko niektóre wyrazy różnią się jedną literką, a te przekręcone zaznaczone są na niebiesko, więc nic nie przeoczycie.
Przed dziećmi wesoła zabawa, zachęcam, Tiemian jest bardzo łatwo polubić 😉

Czy książki są niepotrzebne?
Edelinka, Bojtek i Frankiszek dostają...

Przed Tobą książka, podczas czytania której możesz się nieźle zakręcić. Czytana na głos wymaga niezwykłej koncentracji, którą … raz po raz przerywają wybuchy śmiechu.

Znacie język Tiemian? Bo właśnie w tym języku napisana jest nowość od Wydawnictwa Bis.

Tiemianie są zwykłymi Mudźmi i mieszkają w Układzie SłoTecznym na pRanecie Tiemia w małym latającym Gomku.

Skórę mają pokrytą niebieskim futerkiem, umieją latać i żyją bardzo podobnie do ludzi. No, może ciut dłużej niż my.

Trójka rodzeństwa (najstarsza Edelinka ma prawie pięćset lat) niespodziewane dostaje przesyłkę od cioci Danusi z Ziemi. Tytułowy pŁezent okazuje się caRkiem nieKotrzebną rzeczą. Nie da się jej zjeść, ani na siebie założyć. Nie można się nią bawić ani do niczego wykorzystać. Nie chroni przed deszczem, nie służy nawet do mycia. Jest po prostu bezużyteczna. Mocno zawiedzione dzieci rzucają prezent w kąt, aż do czasu odwiedzin ziemskiej sąsiadki Helci. Dziewczynka tłumaczy im, czym jest ów niepotrzebna rzecz.

Domyślacie się co za tajemnicza przesyłka?

Zabawa w tworzenie nowego języka, Agnieszce Suchowierskiej, autorce mi.in książek do nauki języka polskiego, udała się znakomicie. Zmiana jednej głoski w wyrazie nie wpływa znacząco na rozumienie języka, ale dla najmłodszych może być dobrą zabawą. Wspólne czytanie i odgadywanie znaczeń języka tiemiańskiego dostarczy frajdy nie tylko dzieciom.

Zwariowana, ciekawa i z pomysłem napisana książka!

Skórę mają...

• Samodzielne