Miasto ze Złotym Sercem

Fundacja Sąsiedzi
2020-01-01
2020-01-01
Białystok Podlasie Suchowierska bajka literatura dziecięca historia

,,Tylko sny mogą nas, niezależnie od naszej woli, zabierać w różne niedorzeczne miejsca. Tylko w snach można przemieszczać się natychmiast i bez żadnej logiki, a także spotkać praktycznie każdego, nawet konia ciągnącego furmankę w mieście, które wygląda jak wieś".

To prawda, że w snach mogą spełniać się nasze najgorętsze marzenia, jak i te najstraszniejsze. Agata, czyli dziewczynka z opowiadania w zwykły, aczkolwiek magiczny sposób znalazła się w innym miejscu, dodatkowo ubrana jakby w strój z innej epoki. Kiedy podchodzą do niej obcy ludzie i zaczynają pytać o coś dziwnego, ona nie rozumie dlaczego wysławiają się w bardzo dziwny sposób. Dodatkowo twierdzą, że to ona jest kimś, kto musi ich uratować. Nawet jeden chłopiec jest pewny, że skoro innym pokoleniom nie udało się im pomóc, to zapewne i ona sobie z tym nie poradzi. Jakież było zdziwienie na jej twarzy, kiedy totalnie nie wiedziała o co chodzi. Dodatkowo zaczęła spotykać wciąż innych ludzi, którzy mówili w bardzo różnych językach. Zdawało jej się, że w miejscu gdzie była, mieszkała niemal całą obcojęzyczna populacja. Bardzo się wystraszyła, kiedy pewien mężczyzna ze srogą miną coś do niej powiedział. W tym momencie zaczarowany kalejdoskop zaczął niespokojnie się poruszać. I nagle ją olśniło. Wiedziała już za sprawą czego zmienia swoje miejsce, tylko nadal nie była pewna, dlaczego? Czy był w tym ukryty cel?
To naprawdę zwariowana bajka, która jest napisana na podstawie pewnej legendy. Przyznam, że tak mną zakręciła, że sama za nic nie potrafiłam się domyśleć o co tak naprawdę tutaj chodziło. W rozdziałach królowały imiona występujących osób, a każdy następny był kontynuacją poprzedniego. Dziewczynka uczyła się na swoich błędach pogłębiając wiedzę o pewnym mieście. Między rozmowami nowych postaci były przemycane cenne informacje. Koniec książki bardzo mnie zaskoczył i nawet wzruszył. Ponoć niewiele osób na świecie może mieć złote serce. Bezinteresowna pomoc jest spotykana rzadziej prawdziwki w maju. Bardzo lubię książki z przesłaniem, dlatego właśnie tą bardzo polecam!

• Podlasie
  • 24. Dziecięce, młodzieżowe i mUodzieżowe