Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 9

Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 9 Davide Baldoni, Federico Bertolucci, Bruno Enna, Silvia Gianatti, Alessia Martusciello, Gianluca Panniello, Giada Perissinotto, Teresa Radice, Manuela Razzi, Emilio Urbano, Alberto Zanon
Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 9
Davide BaldoniFederico Bertolucci Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Czarodziejki W.I.T.C.H. (tom 9) komiksy
komiksy
Czarodziejki W.I.T.C.H. (tom 9)
Egmont Polska
2023-05-31
2023-05-31
Joanna Szabunio

Okładka książki Galaxy IV Marçal Abella Bresco, Stefano Ambrosio, Francesco Artibani, Giovan Battista Carpi, Carlo Chendi, Paolo De Lorenzi, Bruno Enna, Arthur Faria Jr., Andrea Freccero, Ettore Gula, Marco Mazzarello, Fabio Michelini, Paolo Mottura, Lorenzo Pastrovicchio, Alessandro Perina
Galaxy IV Marçal Abella Bresc...
Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 12 Gaja Arrighini, Davide Baldoni, Monica Catalano, Antonello Dalena, Bruno Enna, Alessandro Ferrari, Giorgio Ferrari, Silvia Gianatti, Lucio Leoni, Elisabetta Melaranci, Paola Mulazzi, Gianluca Paniello, Giada Perissinotto, Manuela Razzi, Stefano Turconi, Daniela Vetro, Alberto Zanon
Czarodziejki W... Gaja Arrighini, Dav...
Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 11 Davide Baldoni, Lucia Balletti, Federico Bertolucci, Antonello Dalena, Bruno Enna, Alessandro Ferrari, Ettore Gula, Lucio Leoni, Paola Mulazzi, Gianluca Paniello, Teresa Radice, Flavia Scuderi, Stefano Turconi, Alberto Zanon
Czarodziejki W... Davide Baldoni, Luc...
Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 10 Federico Bertolucci, Paolo Campinoti, Monica Catalano, Gulia Conti, Antonello Dalena, Bruno Enna, Paola Mulazzi, Teresa Radice, Flavia Scuderi, Alberto Zanon
Czarodziejki W... Federico Bertolucci...

Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 4 Francesco Artibani, Graziano Barbaro, Federico Bertolucci, Giulia Conti, Bruno Enna, Elisabetta Gnone, Alessia Martusciello, Paola Mulazzi, Gianluca Panniello, Giada Perissinotto, Manuela Razzi, Daniela Vetro
Czarodziejki W... Francesco Artibani,...
Okładka książki Domestic Fluff Anna Krztoń, Weronika Łodyga
Domestic Fluff Anna Krztoń, Weroni...
Czarodziejki W... Federico Bertolucci...
Okładka książki Czarodziejki W.I.T.C.H. Księga 5 Francesco Artibani, Federico Bertolucci, Paolo Campinoti, Giulia Conti, Bruno Enna, Elisabetta Gnone, Paola Mulazzi, Gianluca Panniello, Giada Perissinotto, Manuela Razzi, Daniela Vetro
Czarodziejki W... Francesco Artibani,...

Jak zwykle - uwielbiam! Chociaż pierwsze opowiadanie odbiega kreską od pozostałych.

W tym tomie pierwszy raz naprawdę mocno denerwuje mnie Taranee, która patrzy tylko na siebie mając gdzies uczucia Nigela. Will zresztą nie jest lepsza, przez chyba dwa opowiadania mama jej próbuje powiedzieć coś ważnego, a ona totalnie ją ignoruje.
Pamiętam też, że jak byłam młodsza to nie lubiłam postaci Orube - teraz już się przekonałam do niej.

Pamiętam też, że jak byłam młodsza to nie...

Ohh to już dziewiąta księga za mną! I po raz dziewiąty muszę napisać, że to najcudowniejszy komiks i najpiękniejsza historia o przyjaźni jaką może przeczytać młoda dziewczynka. Jestem taka wdzięczna za to, że poznałam tę historię mając niespełna osiem lat. I jestem niesamowicie wdzięczna, że Wydawnictwo Egmont postanowiło wznowić całą serię teraz, kiedy jestem dorosła. Dzięki nim mogę na nowo przeżywać magiczne przygody Czarodziejek.

Mam jednak pierwszy raz zastrzeżenie do komiksu. Pierwszy komiks w księdze ma jakąś inną kreskę, jakby zupełnie inny rysownik zajął się tworzeniem rysunków. (Nie jest to oczywiście wina wydawcy!). Niestety coś mi nie pasowało w twarzach bohaterów i odebrało mi to nieco przyjemności z czytania. Na szczęście kolejne komiksy już były w porządku.

PS Czy ja już wspominałam, że jestem uzależniona od Czarodziejek? : )

Pierwszy rozdział Pomiędzy jawą a snem miał okropny styl rysunków.

Rozdział Jednak magiczne był cudowny. Inne wersje przeszłości i przyszłości mega ciekawe. Pamiętam jak wychodził komiks i się jarałyśmy w fandomie dorosłymi czarodziejkami i jakie miały zawody.

Poza kontrolą i dalsze rozdziały były mega. Tak naprawdę tutaj zaczyna się nowa saga. Pięknie narysowane, ciekawa historia. Mocna rzecz! Zawsze lubiłam tę sagę, więc się ekscytuję :D

Mam wrażenie, że ostatni raz czytałam ten komiks, kiedy wychodził w gazetce, czyli 16 lat temu. Załącza mi się pełno wspomnieć i to takie piękne.

Irma mnie mocno irytowała niektórymi swoimi tekstami tutaj!

Pierwszy rozdział Pomiędzy jawą a snem miał okropny styl rysunków.

Wydawnictwo Egmont, znów wypuściło wydanie zbiorcze o czarodziejkach żywiołów. To już kolejna część przygód młodych dziewczyn.
Nowe zagrożenie wisi w powietrzu. Z czym tym razem będą walczyć strażniczki?
I czym tak naprawdę jest magiczna księga, przysparzająca tyle kłopotów?

W Heatherfield jak zwykle poruszenie. Taranee walczy o miejsce w szkole tańca, Hay Lin i Will spędzają czas ze swoimi chłopakami, Irma standardowo uprzykrza innym życie, a Cornelia stara się zachować zimną krew. Tymczasem w Kondrakarze Wyrocznia podejmuje decyzję o podzieleniu się swoją władzą z dwójką zaufanych mędrców. Ponadto karze Cedrica odbierając mu moc i wysyłając na Ziemię. Tam strażniczki muszą mieć na niego oko. Pomaga im w tym Orube. Wojowniczka z innego wymiaru.

Żywioły przemawiają do głównych bohaterek i wystawiają je na próby. Dziewczęta odkrywają nowe możliwości. Jednak nie musi to oznaczać nic dobrego. Niekontrolowana moc to nie najlepszy prezent.

Poniżony Cedric planuje zemstę na strażniczkach. W jego ręce wpada magiczna księga, która jest zwiastunem nowych kłopotów.

Komiksy W.I.T.C.H nigdy mnie nie zawodzą. Nowa misja mocno mnie wciągnęła i już czekam na kolejny tom.

Duża ilość życia ziemskiego przeplata się z zadaniami, jakie czekają na czarodziejki. Poruszone zostało wiele ważnych tematów. Między innymi relacje rodzinne, czy trudy rozłąki. Byłam zachwycona Orube i Cedricem. Dlaczego? Pojawiła się między nimi pewna chemia. To by był naprawdę niesamowity zwrot akcji. Tylko czy były pomocnik Phobosa tak łatwo zrezygnuje z mocy? Nie sądzę. Swoją drogą, możemy zobaczyć, jak jego postać zostaje… rozbita, skrzywdzona. Szczerze było mi go naprawdę szkoda.

Will natomiast irytowała mnie przez większą część komiksu. Biega za swoim Mattem, mając gdzieś to, że mama chce jej o czymś powiedzieć. Ignoruje ją i nie może poświęcić pięciu minut na rozmowę. Taranee nie zachowuje się lepiej. Zapisując się do szkoły tańca, poznaje nowych znajomych. Ogląda się za świeżo poznanym chłopakiem… będąc już w związku. Po czym ma pretensje, że ten czuje się odrzucony.

Więcej na: CzasoStrefa

Nowe zagrożenie wisi w powietrzu. Z czym tym razem będą walczyć strażniczki?
I czym tak naprawdę jest magiczna księga, przysparzająca tyle kłopotów?

Na półkach: , , , , , , ,

Czy wy to widzicie? Pamiętam, jakby to było wczoraj, gdy Egmont zapowiedział odnowioną wersję przygód Czarodziejek WITCH. A tu proszę! Z księgą dziewiątą jesteśmy w połowie magicznego komiksu a nastoletnich czarodziejkach. W głowie się nie mieści, jak szybko ten czas leci, ale tutaj akurat na plus! Zwłaszcza, że wraz z Księgą 9 rozpoczynamy kolejną sagę, a stron jest naprawdę wiele, bowiem ponad 500!
Część wydarzeń zamyka przygody z poprzedniej księgi, obrazując nam konsekwencje działań Wyroczni, a dalsza część otwiera nam nowiutką sagę - sagę Żywiołów. Cedrik dostaje ostatnią szansę na lepsze życie, w związku z czym ponownie udaje się na Ziemię i próbuje wieść normalne życie. Opiekę nad nim ma sprawować właśnie WITCH. Jednakże Cedrik nie byłby sobą, gdyby nie próbował przynajmniej wrócić do swojego prawdziwego życia... a jego celem zostaje Matt Olsen, który zostaje uwięziony w magicznej księdze i pomóc mu się z niej wydostać mogą tylko czarodziejki i tylko pod warunkiem, że rozwiążą tajemnicę żywiołów.

Jednakże uwięzienie Matta w tajemniczej księdze to nie jedyne, co się tutaj dzieje. W tej księdze każda czarodziejka przejdzie swoje małe miłosne uniesienia bądź wprost przeciwnie. Taranee dostaje się do szkoły tanecznej i tam też poznaje nowych przyjaciół, w tym pewnego Luke'a. Czy kogoś to dziwi, że nowy kolega niekoniecznie odpowiada jej obecnemu chłopakowi Nigelowi? Irma zauważa, że jej fan/przyjaciel Martin zaczyna mieć powodzenie u innych koleżanek i sama nie wie, czy się z tego powodu cieszyć czy nie. Cornelia coraz odważniej wchodzi w relację z Peterem, aczkolwiek w porównaniu do jej relacji z Calebem, tutaj wszystko przebiega bardzo powoli. No i Hay lin - ona musi przeżyć największe rozczarowanie, ponieważ Eric postanawia przeprowadzić się do innego miasta wraz z rodzicami.

Pamiętam, że jako dziecko bardzo lubiłam tę sagę. Szalenie dużo się w niej działo i to działo rzeczy naprawdę nieoczywistych i bynajmniej nienaiwnych. Kolejny raz uświadamiam sobie, że Czarodziejki WITCH były świetnie napisanych komiksem, który nie bał się poruszać wielu trudnych wątków. W subtelny sposób czarodziejki muszą pogodzić się ze stratą, niezrozumieniem, rozczarowaniem, wątpliwościami, ale żeby nie było aż tak smutno to także i z radością. Objawia się to w wielu wydarzeniach, takich jak dostanie się do szkoły tanecznej przez Taranee bądź decyzja ślubu mamy Will. To są tak dobrze poprowadzone wątki, że wychodzą poza ramy początku XXI wieku. Czyli można napisać komiks dla nastolatek, który z przyjemnością przeczytają dorośli? Oczywiście, że można!

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o środkowym rozdziale zatytułowanym "Jednak magiczne", który przenosi się w alternatywną przeszłość i przyszłość czarodziejek. Na pewno każdy fan WITCHa pamięta, że z okazji setnego magazynu wydawnictwo przygotowało konkurs na okładkę ulubionego komiksu. Do wygrania było bardzo wiele nagród, a jedną z nich - użycie zwycięskiej okładki w setnym wydaniu. Ja również brałam udział w tym konkursie. Nie wygrałam, jednakże nie zmieniało to faktu, że wspominam ten komiks z wielkim sentymentem. Przeszłość i przyszłość, choćby i alternatywna, zawsze kusi, więc cieszę się, że nawet po tylu latach westchnęłam do tych wydarzeń. Bez dwóch zdań to chyba mój ulubiony rozdział w całym komiksie!

Skoro to już dziewiąta księga to i dostrzegalna jest zmiana w charakterze bohaterek. Co prawda teraz zauważam, że bohaterki chyba nawet klas nie zmieniają, ale charakter to już co innego. Przede wszystkim w tej księdze z ogromną mocą zauważyłam ich przyjaźń. Na początku tego komiksu to słowo było używane jednak trochę nad wyraz (Will i Taranee dopiero co się wprowadziły do miasta),jednakże tutaj czuć więź między postaciami. Dziewczyny wspierają się, dodają otuchy, są ze sobą. Jeszcze w poprzedniej księdze był rozłam w ich relacji, ale twórcy bardzo dobrze poprowadzili ten wątek, pokazując, że właśnie rozłamy sprawiają, że więź przyjaźni jest tak silna. Chciałabym, że w każdej opowieści (nie tylko dla nastolatek) była właśnie ta przyjaźń na pierwszym miejscu - ze wszystkimi jej kolorami.

Jako że w księdze 9 znajduje się aż 8 komiksów (numery od 97 do 112),nie dziwmy się, że tym razem próżno tutaj szukać słów od redakcji. Tym razem mamy tylko i wyłącznie magiczną opowieść. Poza rysunkami do "Pomiędzy jawą a snem" wszystkie pozostałe komiksy zostały przepięknie narysowane, w bajkowym stylu. Naprawdę nie rozumiem, czemu niektórzy graficy aż tak szkaradnie oddawali postacie z komiksu i dlaczego komuś na to pozwolono. Na całe szczęście to tylko jeden z ośmiu opowieści i pozostałe zostały narysowane poprawnie - zwłaszcza "Jednak magiczne" i "Poza kontrolą".

Cudownie było powrócić do tej historii po raz kolejny. W Czarodziejkach WITCH zaklęte zostało moje dzieciństwo. Ilekroć otwieram ten komiks, wiem, że bardzo dobrze go znam - kadry z WITCH wryły się w moją pamięć tak mocno, że czuję się jak w domu. Tak właśnie wygląda moje dzieciństwo.

WITCH nie trąci myszką, a wręcz przeciwnie - wciąż oczarowuje. Magiczne misje czarodziejek przeplatają się ze zwykłą codziennością nastolatek, a problemy nastolatek są nieustannie te same. Dobrze, że są historie, które celebrują przyjaźń, miłość i współpracę. To komiks obowiązkowy absolutnie dla każdej dziewczynki, ponieważ każda dziewczynka ma w sobie magię!

Komiksy o Will, Irmie, Taranee, Cornelii i Hay Lin, ich przyjaźni oraz przygodach zarówno magicznych, jak i tych całkowicie codziennych to ważna część mojego dzieciństwa. Dlatego będę polecać je każdemu, kto uwielbia marzyć.

• Komiks
  • Komiksy