I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie

Okładka książki I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie Nick Potter
Nick Potter Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2023-05-17
2023-05-17
Aleksandra Żak

To nie jest książka wyłącznie dla osób zmagających się z bólem. Polecam ją również tym, którzy codziennie walczą ze stresem i zbyt często czują, że są w trybie przetrwania. Szczególnie wartościowy był dla mnie rozdział o oddechu - okazało się, że wcale nie umiem oddychać! Cenna wiedza podana w przystępny sposób i wartościowe wskazówki, które można dość łatwo wprowadzić do swojej codzienności.

Po książkę sięgnęłam z powodu chronicznych bólów głowy na tle emocjonalnym i stresowym, pomyślałam "to może być o mnie" i to był strzał w dziesiątkę! Książka jest fantastyczna ! Otworzyła mi oczy, uświadomiła pewne rzeczy i dala nadzieję na przyszłość beż bólu. Wiem że to będzie długo i trudna droga (w moim przypadku),ale wiem już co muszę zrobić. Mam w planach równie, wybranie się do osteopata, a wcześniej nie słyszałam o takiej specjalizacji. Autor w świetny sposób tłumaczy czym jest ból, jak działa, skąd się bierze i jaki wpływ ma na nasze życie, a także jak STRES wpływa na nasze zdrowie i ból. Mam cicha nadzieję, że ta książka,ką pomoże mi w drodze do zmiany swojego życia i będę polecać ją każdemu.

Ból to nieodłączna część naszego jestestwa, możemy czuć zarówno fizyczny jak i psychiczny. Jednak gdy jest on z nami codziennie, powinniśmy się mu przyjrzeć i znaleźć jego źródło, a nie leczyć tylko objawowo.
Z pomocą może wam przyjść książka „I Po Bólu” Nicka Potter, która skupia się na nieoczywistych źródłach bólu oraz na sposobach jego przezwyciężania. Opowiada o tym, czym właściwie jest ból i kiedy staje się on naszą codziennością, to znaczy, kiedy ten ból trwa dłużej niż 3 miesiące, wyniki badań krwi i rezonans są w granicach normy a ucisk i tak jest odczuwalny.

Z książki dowiemy się też, jak bardzo stres na nas wpływa, jak oddziałuje na samopoczucie i jak przez niego albo też dzięki niemu odczuwamy ból. Autor oprócz tego, co nam może się przytrafić, podpowiada też jak mamy sobie z tym radzić, a bardzo zbawiennym może okazać się oddech, o którym często zapominamy. Prawidłowe oddychanie w sytuacji stresowej lub odczuwania bólu może nas uspokoić, wyciszyć i zmniejszyć poczucie dyskomfortu.

Bardzo mi się podobało, że książka mimo medycznego wydźwięku nie została w ten sposób napisana. Jest przejrzysta, czytelna i nie muszę siedzieć ze słownikiem medycznym, żeby zrozumieć, co autor miał na myśli.

I po bólu - chciałoby się rzec, kiedy weźmiemy lek w sytuacjach, kiedy odczuwamy ból. Czym tak naprawdę jest ból i jakie są jego źródła oraz sposoby na jego przezwyciężenie?
Ból jest potrzebny. Może to zdanie wydaje nam się abstrakcyjne. Ale z drugiej strony gdybyśmy nie odczuwali to bólu to byśmy nie wiedzieli, że dzieje się z nami coś niedobrego. Publikacja tej książki jest ważna i potrzebna. Na całym świecie miliony ludzi odczuwa ból. A dzięki tej książce dowiesz się jak możesz samodzielnie sobie z nim poradzić.
Zainteresowałam się szczególnie rozdziałami dotyczącymi bólami pleców. Masa cennej wiedzy.

Autor książki posiada olbrzymią wiedzę. Jestem pełna uznania i podziwu dla jego wiedzy. Jeżeli boisz się bólu i chcesz go uniknąć to w pierwszej kolejności sięgnij po tą książkę...

,,Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie"

Ból. Wcale przyjemnie się nie kojarzy, a towarzyszy w naszym życiu nieustannie. Czasem jest to ból długotrwały, czasem przechodzi natychmiast. Czasem jest widoczny, innym razem nie widzimy, a czujemy.
Skąd właściwie bierze się ból? Czy jest nam potrzebny?
Życie na pewno byłoby piękniejszy gdyby nic nas nie bolało. A czy da się go unikać?

Autor Nick Potter jest wykształconym konsultantem osteopatii i ma za sobą kilka lat praktyki w tym zawodzie. Poznał mnóstwo ludzi na swojej drodze i widział nie jeden ból. Prowadził przeróżne statystyki, dochodził do przeróżnych wniosków aż zdecydował się napisać TĘ książkę w której przedstawia czym jest ból, jak go zrozumieć i jak sobie z nim radzić.
W książce zawarte są historie ludzi, którzy borykali się ze swoimi dolegliwościami dość długo, aż w końcu natrafili na doktora Nicka. Jak przebiegały te wizyty i na ile zmienili się ci pacjenci?
Ciekawi?
No to zapraszam do lektury, bo dzięki tej książce zrozumiesz czym jest ból, niepokój, stres i tym podobne choroby współdziałające. Dowiesz się również, co możesz zrobić, by się uleczyć bez zbędnego biegania po lekarzach jeśli sytuacja aż tak tego nie wymaga.

Najbardziej książkę polecam osobom, które żyją w stresie, doznały urazu w przeszłości, lub gdy ból zbyt długo nie opuszcza, a nie widać przyczyny gołym okiem. To najcięższy rodzaj bólu i warto go przepracować, oraz zrozumieć.

Cieszę się, że również mogłam zasięgnąć lektury i wyciągnęłam z niej wnioski na przyszłość.

,,Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie"

Skąd właściwie bierze się ból? Czy jest nam potrzebny?
Życie na pewno byłoby piękniejszy gdyby nic nas nie...

„Proces ewolucji trwał miliony lat, ale kluczowe zmiany - rozwój rolnictwa 12 tysięcy lat temu oraz rewolucja przemysłowa zaledwie 200 lat temu - nastąpiły we względnie krótkim czasie, zatem jeszcze nie w pełni się do nich przystosowaliśmy. Skutek jest taki, że spora część naszej biopsychologii jest źle przystosowana do obecnego środowiska”
Nick Potter - znany i ceniony brytyjski osteopata, który leczył m.in. Eltona Johna, w swojej książce „I po bólu” podejmuje się wiele kontrowersyjnych tematów.
Omawia tematykę bólu pod wieloma różnymi kątami, zaczynając od przedstawienia czym on jest z definicji, jak on przejawia się w naszym organizmie, a co było dla mnie najważniejsze, to obalenie faktów i mitów oraz przedstawieniu wielu kwestii w ciekawy sposób (np. za pomocą schematów bądź rysunków). Praktycznie każdy rozdział kończy się przykładem z życia któregoś z jego pacjentów, by lepiej zobrazować nam poruszany problem.
Autor książki opisuje ból fizyczny np. mięśni, kręgosłupa itp. oraz psychiczny, co było dla mnie zaskoczeniem, ponieważ myślałam, że tematyka książki będzie się opierała przede wszystkim na tym pierwszym.
Nick Porter opisuje wpływ psychiki na ból fizyczny, oddziaływanie stresu na organizm i chorób przy tym powstających np. Zespołu jelita nadwrażliwego - zaskoczeni? Ja bardzo.
W książce opisywane są tez techniki poprawnego oddechu, który może w niezwykły sposób wspomóc nasz organizm.
Autor jest lekarzem, wiec czytelnik dostanie wiele opisów biologicznych procesów zachodzących w organizmie.
Polecam. Bardzo wartościowa książka.

Nick Potter - znany i ceniony...

Na półkach: , , , , , ,

Poradnik "I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" to prawdopodobnie debiut Nicka Pottera. Ten autor jest osteopatą. Nazywają go Nick-the-Neck, ponieważ wyspecjalizował się w urazach kręgosłupa szyjnego. W swojej książce opisuje, jak doszło do tego, że wybrał zawód osteopaty. Na co dzień pomaga ludziom w pozbyciu się bólu. Czy jego metody działają? Według tego co pisze to tak. Chętnie wykonuję ćwiczenia, które znalazłam w tym poradniku. Powiem wam szczerze, że nawet lepiej się czuję. Jak to jest możliwe? Ta książka pokazała mi właściwą drogę do złagodzenia bólu i dała nadzieję na lepsze jutro. Kto wie, może za jakiś czas całkowicie się go pozbędę.
Cieszę się, że w moje ręce trafiło dzieło Nicka Pottera. Dowiedziałam się z niego mnóstwo ciekawostek. O niektórych rzeczach nawet nie wiedziałam. Dziękuję autorowi, że się z nami podzielił swoją wiedzą.
Czy wiedzieliście, że stres ma istotny wpływ na układy: hormonalny, odpornościowy i trawienny? Ja coś niestety, na ten temat wiem.
Nie wiedziałam, że dopamina wydziela się również podczas korzystania z mediów społecznościowych. To dlatego niektórzy z nas nie mogą żyć bez sprawdzania swoich kont. U tych osób nasila się zjawisko zwane FOMO (Fear of Missing Out),lęk przed przegapieniem czegoś. Czy odczuwacie podobny lęk? Co jeszcze powoduje skoki dopaminy?
Podobały mi się porady tego osteopaty. Mówi wprost kiedy należy unikać lekarza i jak ustrzec się przed naciągaczami. A w tej branży jak wiecie, ich nie brakuje. Jeżeli często chodzicie do prywatnego lekarza i nie widzicie poprawy, to możliwe, że trafiliście na oszusta. Warto przeczytać ten poradnik i prześledzić punkty, które ułatwią wam podjęcie decyzji o zmianie lekarza.
Czy wiecie, co to jest fibromialgia? Nie martwcie się, też tego nie wiedziałam. Dzięki tej książce już wiem, co to jest. I niestety część z jej objawów posiadam.
Czym jest ból?
To nieprzyjemne przeżycie emocjonalne i zmysłowe...
Poradnik "I po bólu. Nieoczywiste źródła bólu i sposoby na jego przezwyciężenie" tak  wciągnął mnie, że aż przeczytałam go w ciągu jednego dnia.
Bardzo przydatne dla mnie były rysunki, które widziałam w tej książce. Podobało mi się, to, że autor na końcu książki podał przypisy i bibliografię. Nie zabrakło również podziękowań. Okładka jest prosta, ale przyciąga wzrok.
Pamiętajcie, ciągłe leżenie w łóżku nie jest dobre. Jeżeli już musicie leżeć, to co 30 minut wstawajcie i róbcie proste ćwiczenia rozciągające, pamiętając o tym, że nadmierna ilość ćwiczeń również nie jest wskazana.
Jeżeli walczycie z bólem, to przeczytajcie ten poradnik. Może dzięki niemu zmienicie coś w swoim życiu, co poprawi wam komfort życia.
I na koniec podpowiem wam, że prawidłowe oddychanie to dobra droga do sukcesu w pozbyciu się bólu. Jak prawidłowo oddychać? Doskonale to wyjaśnia Nick Potter. Skorzystałam z jego rady i jest lepiej.

Z czystym sercem polecam.

Ból- towarzyszy nam często, uprzykrza życie, kojarzy nam się z chorobami i nieprzyjemnością. Chcielibyście nie odczuwać go w ogóle?
Właśnie skończyłam czytać bardzo ciekawą książkę osteopaty Nicka Pottera "I po bólu"
Z racji mojego zawodu takie zagadnienia bardzo mnie interesują, ponieważ spotykam się z nimi na co dzień.
Czy dla wszystkich książka będzie tak samo wciągająca? Pewnie nie, bo nie jest to typowy poradnik. Nie dostaniecie tu wypunktowanych kroków i ćwiczeń do realizacji. Autor za to w bardzo ciekawy sposób wyjaśnia mechanizmy powstawania bólu, to po co jest nam potrzebny oraz bardzo duzą uwagę zwraca na rolę naszej psychiki w postrzeganiu bólu. To, że niepokój i stres mają na nas bardzo negatywne oddziaływanie to wiadomo od dawna. Autor omawia to, jak wielką rolę pełnią te czynniki w mechanizmie postrzegania bólu.
Książka będzie na pewno bardzo przydatna dla osób, które odczuwają różne dolegliwości, a nie do końca można wyjaśnić ich przyczynę. Może to właśnie wasza psychika odgrywa tu decydujacą rolę?
Autor jako osteopata pracuje holistyczne z organizmem człowieka, więc dzięki swojej ogromnej wiedzy przedstawia różnorodne zagadnienia. Dużo jest tu anatomii i biologii, ale także aspektów psychologicznych.
A co do pytania z początku posta. Czy wiecie, że istnieje choroba genetyczna, która sprawia, że osoba w ogóle nie odczuwa bólu? Życie tych osób wcale nie jest cudowne. Nie reagują kiedy im się coś stanie, bo tego nie czują. Kiedy się skaleczą, złamią kość lub oparzą mogą tego po prostu nie dostrzec pogłebiając uraz. Przeciętnie żyją krócej niż inne osoby, a jako dzieci wymagają nieustannej uwagi 😔

Czy dla wszystkich książka będzie tak samo...

#współpracabarterowa z @wydawnictwootwarte

Kiedy czujemy ból szukamy fizycznej przyczyny. Często jednak dzieje się tak, że nie możemy takowej znaleźć. Zdarza się też, że czujemy ból w miejscu, w którym przyczyna fizyczna została już wyleczona.

Dlaczego tak się dzieje? Czy ból może istnieć bez uszkodzonych tkanek? Jaki wpływ na ból ma stres?

Na te oraz wiele innych pytań odpowie wam książka #ipobólu autorstwa osteopaty Nicka Pottera.

Autor zajmuje się na codzień leczeniem przewlekłego bólu. W swojej książce ukazuje nam genezę bólu, jego rolę w naszym życiu i czynniki, które mogą go wywołać. Tłumaczy dlaczego ważne jest podejście biopsychospołeczne, czym jest dobry i zły stres, jak możemy łagodzić ból poprzez regulację oddechu oraz co wspólnego mają wspomnienia z odczuwaniem bólu dziś.

Daje nam dużą dawkę wiedzy w przystępnym, prostym języku. Dodaje sporo porad i historii swoich pacjentów. Odnosi się do odległej przeszłości i badań naukowych, popierając wszystkie swoje tezy naukowymi doświadczeniami.

Książki nie czyta się jak typowego poradnika - mnie wciągnęła równie mocno co dobry kryminał.
Jest sporo ciekawych informacji o stresie i otyłości, wpływie używek (m.in. kawy, cukru, nikotyny). Zdecydowanie korzystny dla mnie będzie rozdział z poradami dotyczącymi oddychania.

Obszerna bibliografia daje nam możliwość poszerzania wiedzy w jeszcze większym zakresie jeśli tematyka nas zainteresuje.
Zdecydowanie polecam. 😀

#współpracabarterowa z @wydawnictwootwarte

Na te oraz wiele innych pytań...

Książka osteopaty Nicka Pottera to przede wszystkim wyjaśnienie dlaczego nasze ciało nas boli, choć w zasadzie nie ma ku temu powodów, które wskazywałyby na aż takie natężenie bólu (zranień, uszkodzeń, ostrych chorób). Autor zajmuje się przewlekłym bólem, czyli takim który trwa więcej niż trzy miesiące. Z treści skorzystają pacjenci chorujący na choroby z przebiegiem stanu zapalnego (np. reumatyczne) a także jednostki o dużym podłożu psychologicznym – zespół jelita drażliwego, fibromialgia, migrena itp. Przyczyny bólu i dolegliwości tego typu opisane zostały w modelu biopsychospołecznym, więc Potter do tematu podchodzi dość holistycznie. Dużo miejsca poświęcone zostało stresowi, czynnikowi potęgującemu ból, a nieodzownemu w naszej codzienności. „I po bólu” to raczej opowieść o tym co się dzieje wewnątrz i wokoło nas niż konkretne remedium na ból każdego rodzaju. Choć na kartach tej książki możesz znaleźć sporo inspiracji do rozważenia i zastosowania, szczególnie do zmiany stylu życia. Książkę przeczytałam naprawdę szybko. Według mnie napisana jest przystępnym językiem, mimo że zawarte są w niej medyczne i psychologiczne pojęcia (są dość dobrze wyjaśnione) - co jest plusem bo widać, że jest oparta na nauce (posiada odniesienia do badań). Czy jako psycholożka dowiedziałam się z tej książki czegoś nowego? Myślę, że pojedyncze informacje rozszerzyły moją wiedzę, ale głównie było to dobre przypomnienie co jest ważne by ograniczyć dolegliwości, z którymi również i ja się mierzę. Podsumowując jednym zdaniem: godna polecenia pozycja dla pacjentów, by lepiej rozumieli to, co się z nimi dzieje.

• Rozwój osobisty
  • Idealna na prezent