Związek na zakręcie. Rozstać się czy być razem?

Okładka książki Związek na zakręcie. Rozstać się czy być razem? Natalia Tur
Okładka książki Związek na zakręcie. Rozstać się czy być razem?
Natalia Tur Wydawnictwo: Natalia Tur poradniki
poradniki
Natalia Tur
2023-02-17
2023-02-17

Bardzo ciekawa i dająca do myślenia książka. Dużo się dowiedziałam o ludzkich mechanizmach (choć myślałam, że mnie to nie zaskoczy),spojrzałam na wiele spraw z innej strony. Do niektórych wniosków, które są to poruszane, dochodziłam wcześniej sama bardzo długo - np.o tym,jak ważna jest autonomia i kwestia własnej odpowiedzialności. Samo przeczytanie książki nie wyprowadzi raczej związku z zakrętu, ale wprowadzenie w życie tego, co jest w niej napisanie i zobaczenia, co z tego wyjdzie - już może.

Przyjemnie się czyta, wszystko wytłumaczone przystępnym językiem z przykładami, ale nie wyczerpuje tematu. Autorka dość ogólnikowo porusza niektóre kwestie, pozostawia czytelnika z pytaniami, ale i z chęcią do zgłębienia tematu na własną rękę. Polecam.

Pigułka wiedzy o związkach, mechanizmach obronnych i innych kwestiach, które mogą zaważyć na satysfakcji z życia w parze.
W związku z tym, że to właśnie pigułka, wiele tematów zostało tylko ogólnie zarysowanych. Trochę zabrakło mi tego właśnie wgryzienia się w te problemy, które zauważyłam u siebie, ale mam świadomość, że każdy z nich mógłby być materiałem pewnie nie na jedną, a nawet kilka książek.

Myślę, że ta książka jest może być pewnego rodzaju drogowskazem na tytułowym zakręcie (czy rozdrożu) - można dzięki niej wyłapać schematy, mechanizmy obronne i inne problematyczne tematy, na których warto się później z osobna skupić.

Czym w zasadzie jest miłość?
Koncepcję stojącą za tą książką uważam za świetną i przydatną - książka ma postać pewnej kumulatywnej analizy analitycznego podejścia do tematu miłości i związków wykonanej przez autorkę, a jej rezultatem jest tekst ubrany możliwie jak najprostszy język, poparty prostymi zrozumiałymi przykładami - które w mojej ocenie są również największą wadą tej książki, bo sprowadzają te problemy do bardzo stereotypowych konfliktów i problemów w związkach.
Książka od początku nie ma na celu odpowiedzenia na tytułowe pytanie, i bardzo dobrze, że od początku autorka wyraża to bardzo jasno. Kto będzie chciał prostego, programistycznego algorytmu decyzyjnego który da mu odpowiedź na pytanie, niestety będzie bardzo zawiedziony - miłość to na pewno nie coś, co da się przeanalizować uniwersalnym schematem.
Książka w bardzo dobry sposób obrazuje, że bardzo dużo problemów w związku wynika w gruncie rzeczy z brakiem zrozumienia własnego charakteru, problemów, oraz potrzeb. Naprawdę jest to lektura napakowana ciekawymi informacjami z zakresu nauki o psychologii związku i jest zdecydowanie warta przeczytania.

Czym w zasadzie jest miłość?

Książka w przystępny sposób przedstawia i łączy różne teorie i koncepcje dotyczące relacji w związkach, zachęca do refleksji nad relacja z partnerem/partnerka i sobą samym.
Przykłady i dialogi ułatwiają zrozumienie teorii. Lektura nie tylko dla tych, którzy zadają sobie pytanie “rozstać się czy być razem?”, lecz dla wszystkich, którzy chcą pracować nad
związkiem. I nad sobą. Polecam.

związkiem. I nad...

Książka jest napisana przystępnym, przyjemnym językiem. W jasny sposób przedstawia podstawowe kwestie dotyczące relacji z drugim czlowiekiem jak i relacji ze sobą. Skondensowana wiedza, sporo obrazowych przykładów. Fajne podsumowania na końcu każdego rozdziału. Jeśli ktoś jest na początku drogi jaką jest rozwój szczerze polecam.

Nie jest to zbyt przełomowa książka, która faktycznie może pomóc w podjęciu tytułowej decyzji, czy która w jakiś sposób otwiera oczy na to co dzieje się w związku. Plusem jest bardzo lekki i zrozumiały język.

• Przeczytane w 2023
  • Nowości 2023
  • Poradniki
  • W kolejce
  • 2023 r.

Dodaj cytat z książki Związek na zakręcie. Rozstać się czy być razem?