Jujutsu Kaisen tom 12

2023-03-05
2023-03-05
Wojciech Gęszczak
Przygodowe shounen uczniowie/studenci Japonia Współczesność Supermoce

Dzieje się coraz więcej! Shibuya nie daje czytelnikom odetchnąć. Dostajemy obraz sytuacji z różnych perspektyw i trzeba przyznać, że każdy z bohaterów ma twardy orzech do zgryzienia.
Poniekąd powraca Toji Fushiguro (którego trochę mi brakowało) i nieźle namiesza. Mei Mei również zaczyna mieć problemy. A starcie Itadoriego z Choso jest naprawdę genialne.
Czyli mówiąc w skrócie, wrażeń jest naprawdę dużo.

Czyli mówiąc w...

Czemu taka okładka? MEI MEI!

Czemu taka okładka? MEI MEI!

Tomy 12 i 13 mangi Jujutsu Kaisen to kontynuacja gigantycznego starcia pomiędzy zaklinaczami, a klątwami, które zaczęło się jeszcze w tomie 10. Źli postawili wszystko na jedną kartę i dokonali zmasowanego ataku w dzielnicy Shibuya, by władować bohaterów w pułapkę. Atak był bowiem jedynie przykrywką dla prawdziwej misji złoczyńców, jaką było schwytanie i uwiezienie Gojo, czyli mentora głównego bohatera mangi, a zarazem najsilniejszego zaklinacza klątw, jaki istnieje.

Plan potworów powiódł się, ale jeszcze jest nadzieja na uratowanie nauczyciela z Technikum Jujutsu. Dlatego każdy, kto może staje do walki, by uwolnić z pułapki najsilniejszego z zaklinaczy klątw.

2029

PopKulturowy Kociołek:
Jeśli ktoś jest fanem serii i stara się na bieżąco śledzić wydawane mangi, raczej nie będzie dla niego zaskoczeniem, że dwunasta część cyklu kontynuuje wątek incydentu w Shibuyi. Sprawa mająca niebagatelne znaczenie zarówno dla samych młodych egzorcystów, jak i przyszłości całego świata z każdym kolejnym wydarzeniem coraz bardziej się komplikuje.

Starcia w metrze trwają w najlepsze, oferując nam gigantyczną dawkę widowiskowości. W momencie, kiedy zostaje zniesiona bariera, robi się jeszcze ciekawiej. Egzorcyści ruszają bowiem z pomocą swoim towarzyszom, mając jednocześnie nadzieję uratowania jak największej liczby cywili. Każdy ma tutaj dosłownie ręce pełne roboty, a nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do tragedii. Jeśli to jeszcze dla kogoś mała dawka ekscytacji to na scenie pojawia się również przyzwany Touji Zenin, który znacząco przechyla szalę zwycięstwa na jedną ze stron.

Kolejny raz mamy więc tu do czynienia z tomikiem, który po brzegi wypchany jest mocną akcją. Autor nie zapomina jednak przy tym odpowiednio dużo miejsca poświęcić nietuzinkowym bohaterem. Tym razem na plan pierwszy wysuwa się Itadori, który do tej pory pozostawał gdzieś w cieniu całego łuku fabularnego. Chłopak coraz bardziej świadomy jest swoich ograniczeń i tego, że jeśli chce pomóc innym (i wygrać z groźnym przeciwnikiem) musi poświęcić swoje człowieczeństwo. Momentami historia robi się więc dość dramatyczna, nawet można rzec, że trochę emocjonalna. Są to jednak tylko drobne wstawki doskonale uzupełniające trwające potyczki.

Uwagę czytelnika przykuwa tutaj nie tylko główny bohater, ale również okazję zabłysnąć mają Megumi, Nobara czy Nanami (każdy prezentujący pełnię swoich możliwości). Tomik czyta się więc bardzo szybko, a każde ukazane wydarzenie mocno trzyma odbiorcę w napięciu do ostatniego kadru. Mało? Akutami sprawnie przeskakuje tu również pomiędzy wspomnianą akcją, dalszym budowaniem ciekawego świata i małymi humorystycznymi wstawkami, tworząc tym samym naprawdę angażujące dzieło.

PopKulturowy Kociołek:

• Manga