Prowadził nas los

Wydawnictwo: Poznaj Świat
83-7380-168-5
kinga, choszcz, podróże, autostop,
Aneta

Dzienniki z podróży dookoła świata, którą odbyli Kinga Choszcz i Radosław Siuda. Z dwoma plecakami i sześciuset dolarami wyruszyli autostopem z Nowego Jorku i rozpoczęli poznawanie niezwykłej ilości krajów, ich kultur i przede wszystkim ludzi. Podróż trwała pięć lat, materiał, który zebrali podróżnicy był tak obszerny, że książka niniejsza zawiera tylko wybrane fragmenty treści zamieszczonych wcześniej w internecie. Autorzy otrzymali za swoją podróż Kolosa - najbardziej prestiżową nagrodę podróżniczą w Polsce.

Tak zwana "książka drogi". Bo istotą jest tu podróżowanie, przemieszczanie się w jakikolwiek sposób - byle do przodu, czymkolwiek. Byle nie stać w kurzu na poboczu drogi, na brzegu rzeki czy oceanu. Książka fascynująca na swój sposób. Coś w rodzaju "dziennika autostopowicza" okraszonego co jakiś czas dłuższymi opisami miejsc i spotkań z ludźmi (chociaż nie są to opisy bardzo obszerne - no ale jak się jest ciągle "w drodze" to priorytety ma się inne). I jest też trochę refleksji o życiu.
Narracja w pierwszej części (obie Ameryki) jest jakby wolniejsza, opisy miejsc nie zmieniają się tak szybko. W umownej drugiej części (Australia, Azja i Europa) opowieść nabiera tempa, tak jakby istotnych (interesujących) miejsc do opisania przez podróżników było mniej. Są tu duże przeskoki czasowe lub miejsca potraktowane jednozdaniowo. Ale wcale nie traci ta opowieść na jakości.
Najlepiej czytać ją spoglądając od czasu do czasu na mapę (odcinek opisany bardzo obszernie, w rzeczywistości okazuje...

deana | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Ręka do góry, kto nigdy nie marzył o wyruszeniu w podróż dookoła świata. Tak, myślałam! W większości nas siedzi pragnienie aby zobaczyć inne kultury, odwiedzić niezwykłe miejsca, posmakować czegoś nowego. Każdy też rozważa inny sposób podróżowania i mieszkania: dla niektórych ważny jest bezpieczny transport i wygodny nocleg ale są i tacy, którzy na to nie zważają. Dla nich ważna jest przygoda i możliwość spotkania z ludźmi.

Do takich szczęśliwych szaleńców (i to w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu) należą Kinga i Chopin. Dwójka młodych ludzi z Polski, którzy w październiku 1998 roku wyruszyli na swoją wielką wędrówkę. Rzadko korzystali ze zorganizowanego, konwencjonalnego transportu. Najczęściej przemieszczali się dzięki własnemu uporowi i uprzejmości wielu przypadkowych osób. Okrążenie naszego globu zajęło im pięć lat. Pięć lat podróży autostopem.

,,Prowadził nas los" to jedna wielka przygoda. Fascynująca, zapierająca dech w piersi, urzekająca i budząca zazdrość....

Evita | 2011-08-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

"Świat jest wielki i fascynujący. A my zdecydowaliśmy się go zobaczyć".

Po prostu. Tak Kinga Choszcz, gdańszczanka, nauczycielka języka angielskiego, rozpoczyna swoją książkę, dziennik z podróży autostopem dookoła świata. Kinga od zawsze marzyła o dalekich podróżach. Będąc nastolatką wyjechała w swoją pierwszą podróż. Po powrocie nie mogła sobie znaleźć miejsca. W głowie rodził się kolejny szalony pomysł. Zaplanowała podróż dookoła świata... rowerem. Sama. Kiedy w 1997 roku poznała Radosława Siudę (Chopina), wyruszyli w świat razem. Autostopem. Podróż bez sponsorów, GPS - a, przewodników, wielkiej kasy. Z biletem w jedną stronę, dwoma plecakami i pięćset osiemdziesięcioma trzema dolarami w kieszeni. Nie mieli wiele rzeczy. Ale posiadali to, co najcenniejsze, czyli siebie i czas. Ich podróż zaczęła się 7 października 1998 roku w Nowym Jorku. Trwała pięć lat. Do Polski Kinga wróciła 5 września 2003 roku. Zwiedzili mnóstwo krajów, podróżując czym i na czy tylko się dało. Rowerem,...

Joanna Bożek | 2010-10-09
Przeczytana: 2008 rok

Był taki okres w moim życiu kiedy chciałam studiować turystykę, pracować w biurze podróży i wtedy natknęłam się na tą właśnie książkę.

Jest niesamowita! Czytałam ją i tak strasznie zazdrościłam Kindze i Chopinowi ich przygody, odwagi i tego co zobaczyli.
Książka jest zaopatrzona w mnóstwo przepięknych ilustracji, opisy miejsc są fantastyczne.
Książkę czytałam ponad dwa lata temu więc szczegółów nie pamiętam, wiem że mieli określoną kwotę pieniędzy i czasem musieli ciężko pracować żeby przeżyć. Ludzie których spotykali byli nimi zachwyceni, nie dziwie się, to nie małe przedsięwzięcie przejechać autostopem dookoła świata. Ja niestety nie jestem na tyle odważna żeby coś takiego zrobić, ale książki takie jak ta pozwalają mi przeżyć taką przygodę, co jest piękne.

Polecam, ba bardzo polecam!

MinnieFlav | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Podróże
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

A co tu będę komentować... świetna, piękna. Ja też chcę.

Ktoś chętny?

sabuszka | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

„A taką książkę: „W 80 dni dookoła świata” czytaliście? Najwyraźniej nie czytaliście…”

Wszystko wskazuje na to, że napotkany po drodze Rosjanin trafił w sedno. Chyba nie czytali, skoro podróż dookoła świata (z wyłączeniem Afryki) zajęła im aż 5 lat. I to do tego autostopem (a nawet parę razy łódkostopem, samolotostopem i lotniostopem). Czyste szaleństwo!

Kinga i Chopin – dwoje pozytywnie zakręconych wariatów, dla których świat jest domem, a podróż celem w samym sobie. Takich ludzi można bezgranicznie podziwiać, albo…traktować jak pasożyty (o czym sami podróżujący przekonali się raz lub dwa). Ja chyba jednak ich podziwiam i trochę im zazdroszczę, nie tylko niezapomnianych podróżniczych wrażeń, ale przede wszystkim odwagi. Już sama decyzja o pozostawieniu wszystkiego w kraju i nie oglądaniu się wstecz jest zadziwiająca. W czasach rosnącego konsumpcjonizmu, kredytów hipotecznych i walki o stałą pracę trzeba być po trosze wariatem, żeby zrobić coś takiego. Dlatego wielu słysząc tą...

Hipek | 2016-04-21

Jeśli ktoś lubi podróże bez przewodnika. Albo jeśli ktoś myśli o podróżach "za 5 groszy" ale nigdy się nie odważy. To dla nich jest tak książka. Sprawnie napisany dziennik z wyprawy życia.

Tania | 2014-05-21
kroofy | 2013-07-26

Pamiętam jak będąc jeszcze małolatem, śledziłam ich bloga, marząc że kiedyś też mi się uda.
Książkę przeczytałam po latach, wzbudzając w sobie masę emocji.
Może nie jest napisana w cudowny sposób, może miejscami oszczędna w słowach, choć chciałoby się przeczytać więcej, ale bije z niej pasja i optymizm.
Nie zaspokaja do końca, aż ma się chęć jechać w te miejsca i zobaczyć je samemu.

Izabela | 2011-06-29

"Prowadził nas los" to jedna z tych książek, które zapamiętam na bardzo, bardzo długo i do której na pewno jeszcze nie raz wrócę. Już dawno, żadna pozycja nie zrobiła na mnie takiego wrażenie, nie dała mi tyle do myślenia. Czytałam i nie potrafiłam jej odłożyć, z drugiej strony miałam świadomość, że im szybciej skończę, tym szybciej dobiegnie końca moja podróż wraz z Kingą i Chopinem. A to ostatnia rzecz na jaką miałam ochotę.

Ta para, dwojga młodych ludzi, wyruszyła w swoją podróż dookoła świata w październiku 1998 roku. Wtedy nie wiedzieli jeszcze, że ta "wycieczka" zajmie im prawie 5 lat. Zaopatrzeni jedynie w plecaki i niecałe 600 dolarów ruszyli w stronę przygody. Odwiedzali miejsca, do których nie docierają turyści w klimatyzowanych autobusach, poznali wielu ludzi, dobrych ludzi, którzy niemal na każdym kroku udzielali im bezinteresownej pomocy. Zdarzały się tez nieprzyjemne przygody- Kinga dwa razy została okradziona, za pierwszym razem straciła cały sprzęt fotograficzny,...