Wykłady Alexa Sandersa

Fosforos
2022-11-21
2022-11-21
Lucas P. Skurczyński
wicca magia czarostwo czarownice okultyzm czarownictwo ezoteryka bogini rogaty bóg zaklęcia rytuały Koło Roku

"Prawda jest wytworzonym przez nasz intelekt potworem, który spoczywa w najmroczniejszych zakamarkach naszej nieświadomości"

Po biografii Króla Czarownic, czas na cząstkę jego wiedzy. Wykłady prezentowane w tak schludnej wersji są notatkami skomponowanymi przez Alexa Sandersa, gdy dopiero zaczynał udzielać się medialnie i w magicznym świecie.

Spisane teksty rozsyłał listownie wraz z ówczesną żoną. Ratowały one jego budżet pozwalając wykarmić rodzinę. Teraz my możemy analizować je w języku polskim dzięki @wydawnictwo_fosforos

Wykłady Aleksa Sandersa pokazują jak kształtowała się wicca aleksandryjska. Zapoznają też nowicjuszy i nowocjuszki z różnymi aspektami religii wiccańskiej, przygotowując do inicjacji i rzemiosła.

Oprócz samego kursu książka posiada spis lektur z którymi warto się zapoznać, ponieważ z nich też korzystał autor kursu. Porównując oba źródła zyskamy spojrzenie Sandersa na wiele aspektów czarostwa.

Przed samymi wykładami, a jest ich 13- przeczytamy ich krótkie streszczenia.
Jeden z rozdziałów został kiedyś usunięty z niewiadomych powodów, jednak Wydawnictwo go odnalazło i włączyło do polskiego tłumaczenia.
Wykłady dotyczą m.in. historii wicca, zakreślania kręgu, pozyskania narzędzi czarownicy, inicjacji, symboli, zielarstwa a nawet rozumienia pojęcia tajemnicy w wicca.
Rozdział o roślinach w magii, medycynie i kuchni napisany został przez Ronalda Merrego. W nim znajdziemy stare przepisy oraz zastosowanie mniej lub bardziej znanych ziół.

To ważne podstawy i mimo, że kurs jest krótki to zawiera dużo wiedzy, odniesień np. do informacji odtajnionych dopiero na kolejnych stopniach inicjacji.
Są fajną ciekawostką samą w sobie, jeżeli obierzemy punkt widzenia zawierający świadomość, że opracował je sam Sanders.

Miał on specyficzne podejście do magii i na pewno uważny czytelnik to szybko dostrzeże. Czytanie takich tekstów i porównywanie ich do swojego sposobu myślenia jest bardzo fajnym doświadczeniem, bardzo polecam.

Spisane teksty rozsyłał...

"Wykłady Alexa Sandersa" to zbiór krótkich wykładów dotyczących różnych ważnych dla witchcraftu zagadnień. Co ciekawe, Sanders wraz z żoną sprzedawali je jako broszurki i przez jakiś czas stanowiły one dla nich spore źródło dochodu. Nawet zdarzało się im wysyłać je za ocean do USA, a w kopercie był znaczek i adres zwrotny, by w zamian za wykład zapłacić odesłać parę dolarów 😅

Ale wracając do treści - przedstawione tu wykłady są bardzo, bardzo krótkie. Stanowią jedynie wstęp do każdego z tematów i mocno zachęcają do zgłębienia go lepiej na własną rękę. Całość jest ciekawie i przystępnie opisana, stanowi dobry wstęp do czarostwa dla początkujących czarownic.

W szczególności osoby zainteresowane wicca powinny sprawdzić ten tytuł, z racji tego, że w tym nurcie działał autor. Co ciekawe, wielu poddaje w wątpliwość jego autorstwo nad całokształtem tychże wykładów, twierdząc, że bardzo bogato czerpał z innych źródeł, nie lubiąc się do tego przyznawać 😅

Nie mniej warto sięgnąć po tę lekturę, by wyciągnąć z niej to, co dla nas najbardziej wartościowe. Książeczka jest krótka, acz ładnie wydana, na dobrej jakości papierze, a przed każdym z wykładów znajduje się klimatyczna ilustracja 😁

Dobrze czytało mi się tę książkę i myślę, że będę od czasu do czasu do niej wracać, a zainteresowanych witchcraftem zachęcam do zapoznania sie z tym tytułem 😁

"Wykłady Alexa Sandersa" to zbiór krótkich wykładów dotyczących różnych ważnych dla witchcraftu zagadnień. Co ciekawe, Sanders wraz z żoną sprzedawali je jako broszurki i przez jakiś czas stanowiły one dla nich spore źródło dochodu. Nawet zdarzało się im wysyłać je za ocean do USA, a w kopercie był znaczek i adres zwrotny, by w zamian za wykład zapłacić odesłać parę dolarów...

• Witchcraft
  • MAGIC