Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia

Okładka książki Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia Lena Wicherkiewicz, Jolanta Wiśniewska
Okładka książki Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia
Lena WicherkiewiczJolanta Wiśniewska Wydawnictwo: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy rękodzieło
129 str. 2 godz. 9 min.
Kategoria:
rękodzieło
Wydawnictwo:
Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
129
Czas czytania
2 godz. 9 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395963858
Tagi:
zabawki Warszawa Praga design wytwórnia rzemiosło
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
101
101

Na półkach: ,

Publikacja - katalog towarzysząca wystawie zorganizowanej w roku 2021 w warszawskim Muzeum Pragi - poświęcona zapomnianemu dzisiaj twórcy opakowań-zabawek - Edwardowi Manitiusowi. Na książkę składają się dwa rozległe eseje - pierwszy, autorstwa Leny Wicherkiewicz dotyczy zmiany spojrzenia na projektowanie i rolę zabawki w dwudziestoleciu międzywojennym, drugi, autorstwa Jolanty Wiśniewskiej poświęcony został historii rodziny i wytwórni Manitiusa, mieszczącej się w kamienicy przy ulicy Kępnej 15. Teksty uzupełnia przepiękna część albumowa, gdzie prezentowane są zachowane do dziś, w bardzo skromnej reprezentacji, wyroby tej firmy. Lektura tej książki choć dotyczy ludzi i spraw całkowicie "przysypanych lawiną historii" ma przesłanie bardziej uniwersalne , które można rozważać w dwóch wymiarach. Pierwszy to nasze zapóźnienie w badaniu i odkrywaniu tego, co istotne i cenne w naszej nieodległej przeszłości. Czy po tylu latach zapomnienia można jeszcze coś uratować z tak cennego dziedzictwa? Ile takich firm, twórców, historii okrywa dziś mgła całkowitego niebytu. Drugi aspekt to skala firmy rzemieślniczej - prowadzonej przez jednego człowieka z ogromną pasją, który wymyśla wzory, sam je reklamuje i pewnie sam próbuje sprzedawać, zatrudniając kilku czy kilkunastu pracowników do pomocy przy wyrobie. Ale to właśnie a taki sposób rodziły się firmy, które później stawały się (lub nie) potęgami na światowych rynkach. Ole Kirk Christiansen rozpoczynał swoją działalność w podobnym czasie jak Manitius i też zaczynał od drewnianych zabawek. Kiedy jego firma wprowadzała na rynek klocki Lego, praski wytwórca borykał się z realiami niedoborów i biurokratycznych przepisów PRLu, wytwarzając zapomniane dziś już zupełnie Hocki-Klocki. Gorzka to lektura, ale niesłychanie ważna i potrzebna. Czekam niecierpliwie na historię firmy "Gnom" Bronisława Mańkowskiego! Dwie gwiazdki odejmuję za dziwaczny tytuł i okładkę bez wyrazu. [pomysł zabawy formą kroju miał chyba nawiązywać do twórczości Manitiusa, ale wyszło to cudacznie].

Publikacja - katalog towarzysząca wystawie zorganizowanej w roku 2021 w warszawskim Muzeum Pragi - poświęcona zapomnianemu dzisiaj twórcy opakowań-zabawek - Edwardowi Manitiusowi. Na książkę składają się dwa rozległe eseje - pierwszy, autorstwa Leny Wicherkiewicz dotyczy zmiany spojrzenia na projektowanie i rolę zabawki w dwudziestoleciu międzywojennym, drugi, autorstwa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia


Podobne książki

Przeczytaj także