Okładka książki Empatia. 48 ćwiczeń, które nauczą dziecko wyrażać swoje emocje, rozumieć innych oraz dbać o relacje Hiedi France
Hiedi France Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2022-11-01
2022-11-01
Anna Sawicka-Chrapkowicz

Okładka książki Enneagram. Dziewięć typów osobowości Andreas Ebert, Richard Rohr OFM
Enneagram. Dzi... Andreas Ebert, Rich...
Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Niechciane myśli i silne emocje. Jak je zrozumieć i nad nimi zapanować Blaise Aguirre, Jon Hershfield
Niechciane myś... Blaise Aguirre, Jon...
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...
Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...

„Empatia. 48 ćwiczeń, które nauczą dziecko wyrażać swoje emocje, rozumieć innych oraz dbać o relacje”.
Empatia to ważna cecha, która pozwala człowiekowi stworzyć prawidłowe i silne relacje z innymi. Wg Słownika Języka Polskiego empatia, to umiejętność wczuwania się w stan wewnętrzny drugiej osoby. Dlatego aby być człowiekiem empatycznym, należy zrozumieć wiele innych aspektów z tym związanych.
Książka pełni rolę narzędziownika, przewodnika. Krok po kroku wprowadza dziecko w zagadnienia empatii. Znajdziemy w niej prawie 50 różnych ćwiczeń, które warto wspólnie omówić i oczywiście praktykować.

Podoba mi się porównanie empatii do mięśnia, który należy ćwiczyć. Jest niezwykle trafne!

Zajrzyjmy do środka. Książka rozpoczyna się listem do rodziców i do dziecka. Podzielono ją na pięć rozdziałów. W pierwszym dowiadujemy się czym jest empatia, poddamy ją samoocenie. Poświęcono też uwagę trosce i praktycznemu działaniu. Omówiono także znaczenie różnorodności oraz sposobów patrzenia na świat.
Rozdział drugi poświęcony jest emocjom: słownictwo, znaczenie, kolory, wyzwalaczom uczuć, emocjom innych, wyglądzie twarzy, postawie ciała, uspokajaniu uczuć, zwracaniu uwagi na drugą osobę.
Trzeci rozdział pomoże zrozumieć istotę umiejętnego słuchania (np. skupienie, ignorowanie rozpraszaczy, patrzenie na rozmówcę, mowa ciała, stosowanie słów wyrażających zainteresowanie, zadawanie pytań).
W rozdziale czwartym autorka zwraca uwagę na przyjaźń, rozwiązywanie nieporozumień w przyjaźni czy przepraszanie .
Ostatni rozdział poświęcono okazywaniu empatii w różnych miejscach, np. w domu (opieka nad zwierzętami, czy bycie życzliwym dla siebie nawzajem),w szkole (reakcja na szkolnych dręczycieli, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, stawanie w obronie innych) oraz na świecie (działania na rzecz innych osób).

A czy Ty rozmawiasz z dziećmi o empatii?

Moc empatii.

Czym jest empatia? Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, iż jest to umiejętność wczuwania się w czyjąś sytuację, a przez to szansa na lepsze zrozumienie drugiej osoby, poprzez właściwe odczuwanie jej nastrojów, emocji oraz odczuć związanych z konkretnymi sytuacjami. Warto jednak rozszerzyć tę definicję - w odniesieniu przede wszystkim do najmłodszych - o to, iż empatia warunkuje tak naprawdę właściwe funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie: na początku w grupie rówieśniczej, w ramach rodziny, a w konsekwencji także później, w dorosłym życiu. Dlatego warto uczyć dzieci empatii jak najszybciej. Najlepiej od momentu, gdy emocjonalnie i poznawczo będą one na to gotowe. Jak mądrze to zrobić? Tego dowiemy się z teoretyczno-praktycznej książki Hiedi France pt. Empatia. 48 ćwiczeń, które nauczą dziecko wyrażać swoje emocje, rozumieć innych oraz dbać o relacje.

Empatia stanowi podstawę zdrowych i silnych relacji (i to na każdej płaszczyźnie bliższych relacji z drugą osobą, niezależnie od charakteru tej relacji). To supermoc, która pomaga nam dogadywać się z ludźmi, zrozumieć ich uczucia i zachowania oraz skutecznie rozwiązywać konflikty. Odgrywa ona także bardzo ważną rolę w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka. Dlatego tak istotne jest, aby pracować nad nią już od najmłodszych lat. Empatia jest jak mięsień, który trzeba ćwiczyć, żeby się wzmocnił. Jak to robić?

Można to zrobić np. za pomocą niniejszej książki. Zawiera ona świetnie rozpisaną i wytłumaczoną w skondensowanej, zrozumiałej dla dziecka (dedykowany wiek: 6 - 9 lat) formie bazę teoretyczną, a także - wspomniany już w tytule - zestaw 48 ćwiczeń, dzięki którym dzieci jeszcze lepiej (jeszcze lepiej, bo na konkrecie) zrozumieją czym jest empatia, jak bardzo jest ona ważna i w jaki sposób można ją w sobie pielęgnować.

Hiedi France stworzyła do tego wszystkiego idealne, książkowe narzędzie. Ten praktyczny, wnikliwy przewodnik stanowi nieocenioną pomoc w pracy z dziećmi nad empatią. Książka napisana jest zrozumiałym językiem oraz zawiera mnóstwo wciągających gier i zabaw, które spodobają się dzieciom. Znajdziemy tu niemal pięćdziesiąt różnorodnych ćwiczeń, które pomogą twojemu dziecku rozwinąć umiejętność empatii. Możecie wykonywać je wspólnie albo dziecko może pracować nad nimi samodzielnie.

Długo by można mówić i pisać o samej książce oraz o zawartych w niej treściach, chcąc jednak uprościć sprawę i uporządkować przekaz autorki, warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że France proponuje (za sprawą ćwiczeń) w pierwszej kolejności zrozumienie przez dziecko krok po kroku czym jest empatia, a następnie - dzięki przykładom - sprawienie, że uczynimy z empatii jedną z codziennych części składowych naszego funkcjonowania.

Poradnik pomaga dziecku nie tylko zdobyć niezwykłą supermoc empatii, ale także z niej korzystać. W jakim celu? Chociażby po to, by pielęgnować przyjaźnie, poprawić relacje z bliskimi czy zmieniać świat na lepsze. Z taką supermocą wszystko jest możliwe!

Wszystko, jednak - co najważniejsze - w pierwszej kolejności dzięki niniejszej książce możliwe będzie prawidłowe funkcjonowanie dziecka w pierwszych grupach społecznych, których jest ono członkiem. Mowa oczywiście o rodzinie i o grupie rówieśniczej (zwłaszcza w szkole),w ramach której rodzą się relacje koleżeńskie, a także przyjacielskie. Empatia to emocjonalne narzędzie, którego użycie pozwala na nawiązanie każdej bliższej relacji. A że człowiek istotą społeczną był, jest i będzie, to znaczenia takiego (możliwego dzięki empatii) ułatwienia nie sposób przeceniać.

Książka jest niezwykle rzeczowa, mądra, napisana przystępnym językiem i zrozumiała dla dziecka nawet w najbardziej skomplikowanych aspektach dotyczących lepszego rozumienia ludzi wokół nas. Rozłożenie na czynniki pierwsze w/w problemów przez France zasługuje na najwyższe uznanie i na wielkie brawa. Lektura jest w stanie - moim zdaniem - sprawić to, co stawia sobie za cel: nauczyć dziecko empatii i sprawić, że będzie ona dla niego ważna. Efektem tych starań będzie wymierny plus w postaci lepszego nawiązywania przez dziecko właściwych relacji społecznych.

Polecam!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#empatia #hiedifrance #dladzieci #ksiazkadladzieci #emocje #booksforkids #forkids #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne

Moc empatii.

To jak radzimy sobie w kontaktach społecznych, bardzo intensywnie oddziałuje na nasze życie. Wiadomo, że każdy z nas ma różne potrzeby, każdy z nas inaczej patrzy na niektóre rzeczy i każdy z nas inaczej będzie odnajdywać się wśród ludzi. Niemniej jako właśnie ludzie jesteśmy istotami społecznymi, żyjemy w grupach i musimy lepiej lub gorzej się w nich odnaleźć. To jak radzimy sobie z własnymi emocjami oraz jaką wrażliwość mamy na postrzeganie danych sytuacji przez innych ludzi, może się okazać kluczem do własnego sukcesu. Jednak jak sobie z tym poradzić?

Cieszę się niezmiernie, że powstała książka z myślą o dzieciach, która pozwala zrozumieć pojęcie empatii, a co najważniejsze daje szereg zadań pozwalających odnaleźć empatię w samych sobie i innych. Mam wrażenie, że w biegu łatwo zapomnieć, że dziecko niektórych zachowań musi zostać nauczone. Część z nas szybko odkryła empatię i naturalnie przyswoiła sobie jej działanie, lecz każdy z nas powinien ćwiczyć współodczuwanie, a niektóre dzieci niestety nie radzą sobie z tym, dlatego warto im pomóc.

"Empatia. 48 ćwiczeń, które nauczą dziecko wyrażać swoje emocje, rozumieć innych oraz dbać o relacje" jest napisana niezmiernie prostym językiem. Przede wszystkim wybrzmiewa z niego wyrozumiałość, ale też swoista płynność dająca poczucie, że nie jest to jakiś nudny podręcznik, ale książka pozwalająca inaczej spojrzeć na świat, a przy tym przynieść dużo zabawy. Czego chcieć więcej od pozycji literackiej, której celem jest uczenie dzieci? W końcu mało które dziecko jest gotowe siedzieć i wykonywać nużące ćwiczenia. Potrzebują odpowiedniej motywacji, a atrakcyjność i zrozumiałość ćwiczeń może być kluczem do rozwijania umiejętności współodczuwania.

W książce znajdują się najróżniejsze ćwiczenia, które są całą gamą możliwości pokazania dziecku, jak ważne są relacje międzyludzkie, ale też trzymanie własnych granic, rozpoznawanie emocji swoich i innych ludzi oraz dostrzeganie perspektywy innych. Czytając te ćwiczenia, nie miałam wątpliwości, że wspaniale obrazują pojęcie empatii. W tej chwili już wykorzystałam wiele ćwiczeń w formie podstawowej, ale wiele z nich było też dla mnie niezwykłą inspiracją, by stworzyć coś własnego i przystosowanego do możliwości moich pacjentów. Mam poczucie zmiany własnej perspektywy. A doświadczenie z tymi konkretnymi ćwiczeniami pokazuje mi, że dzieci naprawdę się z nich odnajdują. Wykonują je z chęcią, są zaintrygowane, ale też daje mi to doskonałe pole manewru w rozmowie. Przy okazji moje doświadczenie z tą książką pokazuje, że jest to też praca nad moją relacją z moim małym pacjentem. Wychodzą wtedy różne tematy i różne tajemnice, więc dostaję furtkę pozwalającą dowiedzieć się o niektórych istotnych sprawach, które wcześniej albo zostały przemilczane przez dziecko, albo nie padło odpowiednie pytanie z mojej strony.

Ta pozycja literacka okazała się skonstruowana w bardzo przemyślany i otwarty sposób, co daje pole do wspaniałej pracy terapeutycznej. Jest oparciem i inspiracją. Dla osób, które nie mają wyksztalcenia psychologicznego czy pedagogiczne, może okazać się fantastyczną podpowiedzią, na co zwracać uwagę w relacji z dzieckiem i jak prowadzić małego człowieka, by dostrzegało potrzeby własne i innych i odnajdywało pomiędzy tym złoty środek. Książkę jak najbardziej gorąco polecam każdemu, kto ma bliską relację z dzieckiem.

• Pedagogika
  • Przeczytane 2022
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Nie ma w bibliotece
  • Samodzielne