Złoty peugeot

Okładka książki Złoty peugeot Marcin Andrzejewski
Okładka książki Złoty peugeot
Marcin Andrzejewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Jacek Kusiński Seria: Kryminalna Łódź kryminał, sensacja, thriller
Kryminalna Łódź
Złoty peugeot
Wydawnictwo Jacek Kusiński
2020-01-01
2020-01-01
kryminał retro łódź samochody mechanik niziurski nienacki prl pościgi tajemnica gierek peugeot

Bardzo fajny, lekki kryminał osadzony w Łodzi lat 70. Wraz z główny bohaterem, prowadzącym prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa przyjaciela, przemierzamy całe miasto, poznając przy okazji fragmenty historii z nim związanych. Mamy tu wyburzenie "Palestyny" pod budowę trasy W-Z, budowę hotelu Centrum, wprowadzenie zakazu ruchu na Piotrkowskiej i wiele innych. Do tego mnóstwo smaczków związanych z motoryzacją powojenną. A wszystko to okraszone pościgami samochodowymi po łódzkich kocich łbach, gdzie 100 km/h, to już zawrotna prędkość. Dodać trzeba jeszcze dość dynamiczną pogoń po dachach kamienic. To chyba jakiś konik autora, bo w poprzedniej powieści też taki motyw był, choć tam zakończyło się to dużo gorzej dla ściganego.
Podsumowując, lekka, łatwa i przyjemna powieść, bez zbędnej brutalności z mnóstwem smaczków czasu PRL-u. Czyta się błyskawicznie i zupełnie nie nudzi. Polecam.

Złoty Peugeot, czyli samochodowa powieść kryminalna, w klimacie głębokiego PRL. Starsi czytając tę książkę poczują się jakby cofnęli się w czasie, a dla młodszych czytelników ta sfera książki będzie miała charakter dokumentalny.
Oprócz głównych bohaterów trzeba zauważyć jeszcze jedną z nich, Łódź. Dostrzegam tu symbiozę pomiędzy gł. bohaterem, a miastem. Czytając tę powieść poznajemy poszczególne ulice, miejsca i dzielnice Łodzi. Widać tu trochę podobieństwa do "Zbrodni i kary" , lecz na szczęście tutaj miasto nie jest pokazane tak pesymistycznie.
Na uwagę zasługuje postać mechanika pracującego w zakładzie gł. bohatera. Zygmunt "Lujdefines" jest pogodny, wygadany, rzuca jak z rękawa swoimi śmiesznymi powiedzonkami. Bohater wzbudził we mnie miłe uczucia. Jednak mam odczucie, że książka ma miejscami zbyt długie opisy i rozwleka się w akcji. Co więcej szkoda, że wątek Macieja Majera i dr Marleny był na tyle skąpy, chętnie widziałabym z nimi więcej akcji na co wskazywał opis książki.
Podsumowując chciałabym ujrzeć tę historię na ekranie.

Czytałam z zapartym tchem .Żaden moment dzięki akcji trzymającej w napięciu nie był odpowiedni aby przerwać , odłożyć na później . Niezwykle lekkie pióro Autora , szczegółowe opisy , można było wręcz poczuć w wyobraźni zapachy :) Majstersztyk !

Świetna. Styl autora bardzo mi odpowiada i dobrze mi się go czyta. Do tego cudownie wręcz opisane wątki motoryzacyjno-graciarskie, a garść opisów architektury - jakby mimochodem przemycona, pozwala wyobrazić sobie miejsca akcji i klimat. Wyraziście acz znów jakby mimochodem opisana epoka wczesnego Gierka. No i jeszcze te smaczki w postaci różnych odniesień do innych książek. Ciekawe czy wszystkie wyłapałem? Wszystko doskonałe, jestem zauroczony i chcę więcej!

Doskonały kryminał ! Czyta sie go z zapartym tchem od poczatku do konca I zatraca calkowicie w Łodzi z minionych lat. Super jezyk, dobrze zbudowana akcja, wyraziste opisy, aluzje do innych autorów, czyli wszystko, co trzeba zeby zostac porwanym czytelniczo. Fani motoryzacji bardzo docenia " Zlotego peugeota" ale i stoicy motoryzacyjni, tacy jak ja, doskonale sie odnajda, i nawet sie nie zorientuja, kiedy beda sledzic z napieciem szczegoly ze swiata samochodowego
Jednym slowem, ale jazda ! Dobry nastroj gwarantowany ! Pozycja koniecznie do przeczytania !

Bardzo dobry kryminał, któremu uważam że nic nie brakuje

Bardzo dobry kryminał, któremu uważam że nic nie brakuje

Naprawdę dobra książka. Prowadzi nas szybko i z pomysłem przez lata 70 te. Do tego super nawiązania do innych autorów. Polecam na 100%

9na10, bo trzeba zostawić zapas na Nobla. Wciągająca, siedzi się po nocach, żeby jeszcze doczytać. Super akcja, przepiękne opisy, szczegóły jak u Lema no i siema

Super książka. Przede wszystkim kryminał, który cofa nas w realia lat '70. W świat motoryzacji, w Polsce ubogiej w tamtych latach w zachodnie marki samochodów, tym bardziej ubogi w części zamienne.
Do polskich aut brakowało części ale był na to potrzebny sposób i znajomości.
Autor opisuje też Łódź tamtych lat, Niestety tylko miejsca związane z wydarzeniami zawartymi w książce. Na moment przynosi nas też do Zakopanego i jego okolic.
Polecam!

Do polskich aut brakowało części ale był na to potrzebny sposób i znajomości.

Świetny kryminał, znakomicie oddany klimat epoki. Polecam! Dla miłośników motoryzacji oraz klimatów PRL pozycja obowiązkowa, jeżeli pochodzisz z Łodzi (jak ja) lub fascynuje cię to miasto to wogole petarda!

• JUŻ JUŻ
  • Łodziana