Ładna historia

Kropka
2022-10-12
2022-10-12
historia dla dzieci

Czy maturzysta może się nauczyć historii z książki dla dzieci? A czy może dzięki niej lepiej zrozumieć lekturę obowiązkową? Oczywiście, że tak! Zuzanna Orlińska napisała "Ładną historię" wydaną przez Wydawnictwo Kropka (Wydawnictwo Kropka) i zilustrowaną przez Aleksandrę Fabię. To pozycja dla czytelników 9+, ale wspomniani już maturzyści dzięki opisowi rodu lepiej zrozumieją rodzinne koligacje Mikołajczyków, Tetmajerów i Żeleńskich. Oczywiście nie brak tu typowych postaci, jak Maria Skłodowska-Curie czy Chopin, ale są też 💃🏼bohaterki, które opiszę w ramach cyklu "Superbaby": Julia Hauke, Anna Tetmajerowa, Magdalena Samozwaniec, moja ukochana Simona Kossak, oraz 👸🏼władczynie: Ryksa Elżbieta, Cymbarka Mazowiecka, Anna Jagiellonka, Jadwiga Andegaweńska.
Opisane postaci są ułożone w porządku chronologicznym i widać w nim jak na dłoni, że między 🌳drzewami genealogicznymi zachodzą liczne związki, z tych gałęzi tworzy się historia kraju.
👉Dla kogo: dla młodych czytelników 9+.
👉Po co: do nauki historii i poszukiwania tożsamości.
👉Walory: pretekst do rozmowy o rodzinie, tworzenie własnych drzew genealogicznych, ciekawostki historyczne, liczne postaci kobiece ukazane także jako władczynie.
#współpracapłatna
#wydawnictwokropka #kropka #bababook #bababook #czytambolubie #książkidladzieci

Dziś o kolejnej wspaniałej książce z katalogu Wydawnictwa Kropka, której nie może zabraknąć w biblioteczce ucznia - „Ładna historia”. 👏 To książka, która skupia się na ludziach. Autorka Zuzanna Orlińska przedstawia w niej dzieje rodów, które zamieszkiwały polskie ziemie od X wieku naszej ery aż po współczesność, a także ich rozgałęzione drzewa genealogiczne. Młodzi czytelnicy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii, mogą przeczytać w tej książce mnóstwo informacji o rodzinach królów, książąt, wielkich wodzów, wynalazców, uczonych i artystów, między innymi o Bolesławie Chrobrym, Zawiszy Czarnym, Annie Jagiellonce, Fryderyku Chopinie czy Marii Skłodowskiej-Curie. 👸 Autorka zawarła w niej dużo ciekawostek na temat różnych postaci znanych z podręczników szkolnych oraz czasów, w których żyli, ale nie są to tylko suche fakty, ale także fascynujące anegdotki. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/01/adna-historia.html

Przyznaję, że ładna ta "Ładna historia". Miło się ją ogląda, a jeszcze milej się o niej czyta (lub słucha). I nie kręć nosem, że historia to nudy jak flaki z olejem. Fakt, niektórzy opowiadają o niej bez polotu, ale to nie znaczy, że historia jest mdła. Co to, to nie! Wystarczy, że sięgniesz po "Ładną historię" i przekonasz się, jak można o niej pisać, aby zaintrygować młodych czytelników (a tym starszym przypomnieć, że historia to fascynująca sprawa).

Zuzanna Orlińska odczarowuje historię, bo skupia się przede wszystkim na ludziach. A arcyciekawych postaci w historii Polski zdecydowanie nie brakuje. I nie muszą to być tylko królowe i królowie. Historię tworzą też poeci i poetki, naukowcy i naukowczynie, rycerze i wojowniczki. Tylko dlaczego w szkolnych podręcznikach nikt nie pisze o nich tak porywająco, jak autorka "Ładnej historii"?

O Jadwidze Andegaweńskiej w pierwszej kolejności dowiesz się, że została koronowana w wieku 10 lat. I czy to nie jest informacja, wokół której można ciekawie zbudować lekcję historii? O losach Anny Jagiellonki też można sporo dyskutować, bo odrzucana przez bliskich i odtrącana przez mężczyzn, znosiła wiele upokorzeń. Inaczej tez patrzy się na Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdy czyta się nie tylko o jego rządach, Konstytucji i reformach, ale również o romansach czy atakach porywaczy na jego karetę.

"Ładna historia" wypełniona jest po brzegi faktami i ciekawostkami. I proporcja tych dwóch jest idealnie zrównoważona. Dzięki temu książka nie jest przegadana, trudna czy niezrozumiała. Jest natomiast bardzo ludzka. I nie jest to tylko leksykon postaci. To też cała masa ciekawostek o tym, jak żyło się setki lat temu. Znajdziesz tu więc informacje o przydomkach polskich władców, strojach średniowiecznych dam, królewskich ucztach, czy polskich noblistach. A oprócz tego są tu drzewa genealogiczne, które prezentują powiązania między opisywanymi postaciami (najlepiej oglądać je razem z dzieckiem, są dosyć szczegółowe).

Jeśli chcesz zaciekawić swoje dziecko historią polskich rodów (od X w. po współczesność),to koniecznie sięgnij po "Ładną historię". Takich książek wciąż jest niewiele, dlatego nie przechodź obok niej obojętnie.

Było minęło, od cała historia, po co się o tym uczyć? Ale może właśnie wcale nie taka sobie tam historia, tylko "ale", żeby nie powiedzieć "ładna" historia. Bo nie wiem jak u Was, ale ja głowy do dat i bijatyk nie miałam, ale za to z zadziwiającą precyzją potrafiłam recytować wszelkie małżeńskie i rodowe koligacje 😁 i całe mnóstwo ciekawostek. Na przykład takich, jak kto nam na stół wprowadził warzywa, czy Bolesław Krzywousty miał faktycznie krzywą minę, jak bardzo ciężka była zbroja rycerza, ile lat miała najstarsza i najmłodsza przyszła królowa, co się jadało na obiadach czwartkowych. Wtedy jakoś więcej życia nabierały te wszystkie postacie, o których istnieniu dowiadujemy się ze szkoły.

To oni, czy tego chcieli, czy nie, tworzyli historię naszego kraju i byli ludźmi takimi jak my, ze słabościami, wadami, żyjący ze świadomością, że muszą odegrać ważną rolę spełniając cały szereg powinności. Im też nie było łatwo. Z czym musieli się mierzyć dowiemy się z tej książki. Biografie 17 postaci będących nie tylko władcami, ale zasłużonymi dla naszej kultury kompozytorami, poetami, naukowcami. Każdej z nich poświęcone jest drzewo genealogiczne oraz fakty i ciekawostki odpowiadające tematycznie czasom, w których żyli.

Jak dla mnie autorka tymi esencjonalnymi wpisami odczarowuje słowo "historia" nadając jej trochę bardziej ludzką twarz, z krótką łatwiej jest nam się utożsamić.

Warto mieć ŁADNĄ HISTORIĘ na swojej edukacyjnej półeczce, aby pokazać dzieciom, że spojrzenie w przeszłość potrafi być intrygujące.

Każdy z nas wie, że historia jest nierozłącznym elementem naszego życia. To, jaki sposób przedstawiamy naszym pociechom historię zależy od nas samych. Wybierajmy książki w taki sposób, żeby trafiły do głowy naszego dziecka i tam pozostały, a może przy dobrych wiatrach połkną haczyk i pójdą w tę stronę? Podczas trwania nauki w Szkole Podstawowej każdy z nas chociaż raz w życiu miał do narysowania, przedstawienia rodzinnego drzewa genealogicznego. W jaki sposób najlepiej się uczysz? Jakie masz metody? Ja jestem wzrokowcem i wszystko zawsze musiałam sobie rozrysować, żeby zrozumieć. Piszę o tym, ponieważ jak tylko zobaczyłam w zapowiedziach Wydawnictwa Kropka tę książkę wiedziałam, że będzie to strzał w dziesiątkę. Książka przedstawia rody, które zamieszkiwały nasze ziemie od X w. do czasów obecnych.
Zaczynamy od Bolesława Chrobrego krótkiej notki informacyjnej. Dowiesz się m.in. co oznacza przydomek Chrobry, który został nadany po jego śmierci. Potem przejdziesz do jego drzewa genealogicznego, a w nim jego rodzice, żony, dzieci i dalsza rodzina. Poznasz takie osoby jak Bolesław Krzywousty, Ryska Elżbieta, Zawisza Czarny, Jan III Sobieski, Maria Skłodowska-Curie i wiele, wiele innych wspaniałych osób, które ukształtowały nie tylko nasz kraj, ale i wielkie głowy np. w dziedzinie nauki, muzyki itp. Z historią nie można nudzić się. Bardzo lubię rozkopywać przeszłość, poznawać sekrety rodzinne, ale oraz rozplątywać, łączyć nitki życia naszych przodków. Z całego serca polecamy z Helenką.
Idealny sposób na poznanie naszego dziedzictwa, jakim jest Polska i ich mieszkańcy. Kolejnym elementem, który zasługuje na wzmiankę to fenomenalne ilustracje, które zawdzięczamy Aleksandrze Fabia. Zapraszamy do poznania genialnych ludzi.

A to dopiero "ładna historia"! Zaznaczam od początku, że zaliczam się do grona miłośników Historii, więc może tu dziś być sporo "ochów" i "achów" 😉, ale to doprawdy przepyszna lektura.

Historii Polski od X wieku, aż po czasy współczesne podanej w tak ciekawy sposób, chyba nigdzie indziej nie znajdziecie, a na pewno nie w szkolnym podręczniku.
Oczywiście nie zabraknie tu dat, ważnych wydarzeń, narodzin, śmierci itd., ale zapewniam, że nie zabraknie również ciekawostek, zdumiewających faktów, nieoczywistych powiązań i nawet odrobiny pikanterii 😉.
Jesteście ciekawi, który polski władca jako pierwszy potrafił czytać i pisać?
Jak wyglądał strój średniowiecznej damy, a co nosili rycerze?
Kto zainicjował pierwszy w Warszawie most przez Wisłę?
Co podawano na średniowiecznych ucztach, a czym raczono się podczas obiadów czwartkowych?
Która królowa została panną młodą w wieku pięćdziesięciu trzech lat?
A kto był najczęściej porywanym królem Polski?
Kim była Julia Hauke nazwana warszawskim Kopciuszkiem i co ma wspólnego z królami Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwecji?

Te postaci, jak i wiele innych (w tym wybitni naukowcy, artyści, książęta, uczeni i wynalazcy, ale i prości, zwykli ludzie) tworzą niezwykłą historię Polski, którą możemy śledzić na kartach tej książki. Wspaniale przygotowane i zilustrowane drzewo genealogiczne pomoże odkryć i zrozumieć powiązania pomiędzy rodami.
To nie tylko życiorysy królów i książąt, to także historie życia inspirujących ludzi.

A tak przy okazji wiecie czego i która rocznica będzie w piątek?
Albo, która wybitna Polka wczoraj świętowałaby 155 urodziny, a na dodatek w swoją podróż poślubną pojechała na rowerze?

I chociaż przyznam szczerze, że dla moich Skrzatów jest za wcześnie na tę lekturę, to mam nadzieję, że dzięki niej w przyszłości zarażę ich sympatią do Historii. Bo Historię to ja bardzo lubię, zwłaszcza taką ładną 💙

Oczywiście nie zabraknie tu...

• Biblioteka Brzeźna
  • Dla Anieli
  • Dzieci 8+
  • Do biblioteki
  • Dla Mateusza
  • Kajowa literatura

Dodaj cytat z książki Ładna historia