Wszystko jasne! Ignacy Łukasiewicz, wielki polski wynalazca

Okładka książki Wszystko jasne! Ignacy Łukasiewicz, wielki polski wynalazca Zuzanna Orlińska
Okładka książki Wszystko jasne! Ignacy Łukasiewicz, wielki polski wynalazca
Zuzanna Orlińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Nieprzeciętni popularnonaukowa dziecięca
48 str. 48 min.
popularnonaukowa dziecięca
Nieprzeciętni
Wydawnictwo Literatura
2022-09-22
2022-09-22
48 min.
9788382081152

Warto podsuwać dzieciom do czytania interesujące książki przedstawiające życiowe historie. Ostatnio czytaliśmy książkę o życiu wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego, Ignacego Łukasiewicza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura.„Wszystko jasne! Ignacy Łukasiewicz, wielki polski wynalazca” to ciekawa opowieść z wątkami biograficznymi, która pozwala dzieciom dowiedzieć się jak kiedyś żyli ludzie oraz kim był wynalazca i założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Głównym bohaterem książki jest kilkuletni Franek, który poznaje historię życia sławnego wuja. Wszystko ma miejsce przy okazji przygotowań do przyjęcia dla Ignacego Łukasiewicza. Czytelnicy razem z chłopcem dowiadują się jak wyglądała młodość wuja. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/03/wszystko-jasne-ignacy-ukasiewicz-wielki.html

Niezmiennie podziwiam w ludziach pasję, niezłomną wiarę w swoje przekonania i upór w dążeniu do osiągnięcia celu. Czytanie o prekursorach napawa wiarą w to, że wszystko jest możliwe, że trud i ciężka praca przynoszą rezultaty. To daje motywację do podejmowania wyzwań i spełniania swoich marzeń.

Czy ze strachu przed ciemnością może narodzić się pomysł, który odmieni losy ludzkości? Książka Zuzanny Orlińskiej „Wszystko jasne!” będąca krótką fabularyzowaną biografią Ignacego Łukasiewicza pokazuje, że wszystko jest możliwe. Młody Ignacy nie mógł robić tego, o czym marzył, więc podjął pracę w aptece. To tam i w więziennej celi narodził się pomysł, który przez resztę swojego życia udoskonalał i wdrażał w życie stając się twórcą przemysłu naftowego, a jego najistotniejszym wynalazkiem była lampa naftowa.

Opowieść prowadzona jest z perspektywy małego chłopca Franka, który obserwuje przygotowania do przyjęcia z okazji 25-lecia odkrycia swojego wuja Ignacego, a dokładnie momentu, w którym lampy naftowe zostały pierwszy raz użyte w ważnym celu – do oświetlania sali operacyjnej w nocy. Historię życia i działań Łukasiewicza przybliża Frankowi córka adopcyjna bohatera opowieści, jednocześnie odgrywając z nim teatrzyk cieni.

„Wszystko jasne!” to niedługa, bardzo przyjemna lektura poświęcona ważnemu polskiemu wynalazcy, która w trochę nieoczywisty, ale bardzo interesujący sposób opowiada o jego losach i dokonaniach. To naprawdę świetny sposób na przekazywanie dzieciom wiedzy o tych, którzy odnieśli sukces dzięki swojemu uporowi i ciężkiej pracy rozsławiając Polskę na świecie.

Książkę w przyjemne ilustracje przybrał Marcin Minor. To kolejny powód, żeby po nią sięgnąć.

Czy ze strachu przed ciemnością może narodzić się pomysł, który odmieni losy...

Polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie. Wielki wynalazca, którego historię warto poznać. Bohaterem książki jest mały Franek, który pragnie poznać dzieje swojej rodziny, a konkretnie wujka Ignacego...

Opowieść biograficzna, w sposób czytelny i jasny przybliża postać polskiego odkrywcy. Bardzo często zachwycamy się światowymi wynalazcami, badaczami, pionierami; zapominając o wielkich Polakach, którzy zmieniali historię.

Książka ma charakter edukacyjny, zdecydowanie polecamy ją wszystkim dzieciakom w wieku szkolnym.

Opowieść biograficzna, w sposób czytelny i jasny przybliża...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Elitki
  • Do przeczytania literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Dzieci 10+
  • Serie
  • - XXX - POCZYTALNIA
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Wszystko jasne! Ignacy Łukasiewicz, wielki polski wynalazca