Zakładniczka

Wydawnictwo: Hachette
Captive
literatura faktu
mad28

Prawdziwa historia uprowadzonej i więzionej w dżungli przez sześć długich lat kobiety, która chciała zmienić swój kraj na lepsze. Clara Rojas została zakładniczką oskarżanej o terroryzm partyzantki FARC i musiała zmierzyć się z niewyobrażalną traumą, by przetrwać. Zakazana miłość, ciąża, poród przez cesarskie cięcie bez lekarza i znieczulenia, niewola i bycie na łasce partyzantów oraz ciągły strach to codzienność Clary, szefowej sztabu wyborczego Ingrid Betancourt - kandydatki na prezydenta Kolumbii, która również została uprowadzona. Przerażona, samotna i porzucona w skrajnie nieprzyjaznym środowisku kolumbijskiej dżungli Clara walczyła każdego dnia o siebie i swoją godność. Stawka była wysoka ? musiała przetrwać, a potem odnaleźć odebranego jej siłą syna.

Historie oparte na prawdziwych faktach zawsze we mnie wzbudzają dużo emocji, wzruszeń i chwytają za serce. Wstrząsają mną bardzo, przerażają.
Ta historia opowiada o Clarze Rojas,która była uprowadzona i więziona w dżungli przez sześć lat, chciała zmienić swój kraj na lepsze.
Była zdana tylko na siebie, cierpienia przechodziła, okropne męki...dużo wycierpiała.
Bardzo smutna, wstrząsająca to książka,z zapartym tchem czytałam,gdy czytam takie książki to serce mi się kraje, dlaczego przeżyła takie piekło ze strony porywacza to jest coś strasznego.
Wzruszyła mnie, poruszyła ta książka pisana przez życie.
Ile zła, niegodziwości musiała przejść ta kobieta, żeby odzyskać swojego syna długą drogę przeszła, aż go odnalazła.
Przejmująca, wzruszająca i bardzo dobra literatura na faktach przeczytałam szybko.

Grażyna | 2013-10-19
Przeczytana: 18 października 2013

Prawdziwa historia. Clara-zakładniczka ,która chciała aby Jej kraj-Kolumbia stał się lepszy. Była jedną z wielu zakładników w tym przypadku grupy FARC. Tak jak sama stwierdza spotkało Ja w tym okropnym okresie także coś cudownego-dobrego-urodziła syna. Poród ,który musiał zakończyć się cesarskim cięciem ,i to w dżungli w warunkach trudnych do wyobrażenia jednak można nazwać szczęśliwym.
Siła ,która okazała się zbawienna to wiara Clary i powierzenie ,zawierzenie swojego życia oraz synka Bogu.Przez 6 lat uwięzienia dzięki modlitwie i ufności -była przekonana ,że wróci z synem do rodziny....Tak, w tym przypadku możemy mówić o szczęśliwym zakończeniu ,ale jakże trudno mi myśleć,że takie rzeczy zdarzają się właściwie cały czas...zresztą to też nie działo się w innym wieku
lecz w naszym XXI ....no i że słyszeliśmy i słyszymy o zakończeniach jakże tragicznych...o śmierci wielu niewinnych w tym kobiet i dzieci...Dzieje się to obok nas....bo przecież media ,które...

Deutschland91 | 2015-06-03
Przeczytana: 31 maja 2015

Zakładniczkę przeczytałam w jeden dzień. Opowiada wstrząsającą historię Clary, która była więziona przez sześć lat w dżungli. Ciągły strach przed zagrożeniem, kąpiele w rzece i codzienne wędrówki to codzienność jej życia w niewoli. Kobieta nie poddawała się,podkreśla,że sił dodawała jej wiara w Boga. W dżungli urodziła syna.
Jestem pełna podziwu dla odwagi Clary. Kwestię tego czy książka została opisana najlepiej pozostawię bez oceny. Myślę,że autorka chciała się uporać z traumatycznymi doświadczeniami niż tym jak najlepiej opisać swoją historię.
Poruszająca historia mówiąca o walce o przetrwanie. Przeżycia Clary dają wiele do myślenia.

natanna | 2014-02-19
Przeczytana: 05 lutego 2014

Książkę Kolumbijki, Clary Rojas, p.t. "Zakładniczka", wydaną w 2009 roku przez wydawnictwo Hachette, o której coś tam czytałam zanim pożyczyłam ją w bibliotece jeszcze w ubiegłym roku, przeczytałam na początku lutego. Lubię czytać książki opowiadające historie, które są prawdziwe, takie które się faktycznie wydarzyły. I to jest taka właśnie opowieść. Historię traumatycznych przeżyć jakie były jej udziałem, gdy stała się zakładniczką, oskarżanej o terroryzm grupy partyzanckiej FARC, Clara Rojas opowiada prostym, językiem - prawie beznamiętnym - nie epatując czytelnika nadmiarem emocji czy sensacji, więc trudno byłoby tych elementów w książce szukać, a jednak przeraża ona swym koszmarnym realizmem.

Gdy 23 lutego 2002 roku Clara wstała o czwartej rano i wzięła długi, gorący prysznic, by po dwudziestu minutach wyjść z domu i pojechać po Ingrid Betancourt, której była szefową sztabu wyborczego, nawet przez myśl jej nie przeszło, że jest to ostatni prysznic jaki bierze w...

Natasza | 2013-03-05
Przeczytana: marzec 2013

Kiedy 22 lutego 2002 kandydatka na prezydenta, Ingrid Betancoyrt, prosi Clerę Rojan, aby ta pojechała z nią do San Vicente dal Caguan z jej sztabem wyborczym, nie przepuszczają że wyjazd ten odciśnie piętno do końca życia. Zostają porwane i od tego czasu ich życie zamienia się w piekło. Z dala od domu, z dala od rodzin przez 6 długich lat są więzione i przetrzymywane w dzikiej dżungli.
Zimne noce w prowizorycznych szałasach, kąpiele w lodowatych rzekach. Często kilkugodzinne marsze i ciągłe zmienianie miejsca żeby uciec przed tropiącym wojskiem. Zawsze spakowane plecaki, ponieważ rozkaz wymarszu mógł paść w każdej chwili.
Przez 6 lat Clara była więziona w wilgotnym, duszny,m lesie równikowym. Było to królestwo błota, ale również dzikich zwierząt, ssaków, gadów i płazów.Ich rozdzierające krzyki czasami dało się słyszeć aż skóra cierpła. Ogromne pająki, czasami czerwone skorpiony, latające karaluchy, czerwone mrówki, chrząszcze, pszczoły, szerszenie... Bez łodzi, żywności i lekarstw,...

Muminka | 2013-10-18
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2013

Wstrząsająca relacja o kilku latach spędzonych przez autorkę w dżungli jako zakładniczki podejrzanej o terroryzm organizacji partyzanckiej. To próba rozrachunku z tym, co się stało. Przez te prę lat raz uległa namiętności i owocem tej przygody była ciąża. Tymczasem wokoło dżungla, skorpiony, drapieżne zwierzęta. Dwukrotnie próbowała ucieczki, dwukrotnie nieudanej. największym problemem byłą bezczynności brak kontaktu z rodziną. Mimo wszystko była przyzwoicie traktowana, ale jej przeżycia były traumatyczne. Jej heroiczna postawa zasługuje na aplauz, zwłaszcza że bez skargi urodziła ukochanego synka w leśnej dziczy, bez lekarzy, tylko jedna akuszerka jej pomagała. Najgorsza była przymusowa rozłąka z synem, jako niemowlę swoją obecnością narażał cały obóz. Codzienność Clary to marsze z plecakiem po dżungli, rozbijanie namiotu, gimnastyka umysłu. O swoim kochanku nic nie zdradza, opisuje tylko życie w dżungli z małym dzieckiem. Tymczasem jej matka i reszta rodziny ciągle apelują o jej...

yyyyyyy | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Codziennie z mediów dowiadujemy się o porwaniach czy zaginięciach, których główną przyczyną są pieniądze albo wywarcie wpływu na władzę i przez to osiągnięcie własnych celów. Tylko dlaczego niewinni ludzie muszą tracić wolność i być odizolowanymi od najbliższych, bo ktoś próbuje coś udowodnić?

Niestety taki los przytrafił się Clarze, która tylko chciała, żeby w jej kraju żyło się lepiej, dlatego siłą zostały jej odebrane 6 lat z życia. Czy ktokolwiek zasłużył na takie traktowanie?! Musiała przetrwać w dżungli, nie mogła się poddać , bo miała dla kogo żyć. Choć nie była już młodą kobietą, urodziła swoje pierwsze dziecko w dżungli, w niewyobrażalnie trudnych warunkach, bez fachowej opieki medycznej, co mogła się skończyć tragicznie dla niej albo jej synka. Clara jednak nigdy się nie poddała, choć nikt jej w dżungli nie wspierał, walczyła o wolność i możliwość wychowywania Emmanuela w godnych warunkach. Jednak odebranie jej dziecka, zwiększyło tylko tęsknotę i ból, nawet głodówki...

Marion | 2012-06-22
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Opowieść kobiety przetrzymywanej w dżungli przez partyzantów aż 6 lat. To tam przyszło na świat jej pierwsze dziecko i to dla niego musiała walczyć o życie.

Ewa | 2010-06-25
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 25 czerwca 2010

Nie jest to książka, która zapiera dech w piersiach. Nie są to wydarzenia ani przygody, które na długo zapadną nam w pamięci. Właściwie to opowieść podzielona na różne rozdziały, w których autorka opisuje jak sobie radziła w niewoli. Niewątpliwie to, co przeżyła Clara jest przerażające i wręcz trudno... mi sobie wyobrazić siebie na jej miejscu. Podziwiam ją za siłę, którą niewątpliwie miała, przeżywając tyle lat w niewoli, w niebezpiecznej dżungli i niemal ciągle na wędrówkach. Niemniej jednak ta książka to raczej takie "rozliczenie się" autorki z tym, co ją spotkało, niż historia pełna przygód, akcji i zaskakujących wydarzeń.

Komig | 2014-02-10
Przeczytana: 05 lutego 2014

Prawdziwa histroria uprowadzonej i więzionej w dżungli przez sześć długich lat kobiety, która chciała zmienić swój kraj na lepsze. Clara Rojas została zakładniczką oskarżanej o terroryzm partyzantki FARC i musiała zmierzyć się z niewyobrażalną traumą, by przetrwać. Zakazana miłość, ciąża, poród przez cesarskie cięcie bez lekarza i znieczulenia, niewola i bycie na łasce partyzantów oraz ciągły strach to codzienność Clary, szefowej sztabu wyborczego Ingrid Betancourt - kandydatki na prezydenta Kolumbii, która również została uprowadzona. Przerażona, samotna i porzucona w skrajnie nieprzyjaznym środowisku kolumbijskiej dżungli Clara walczyła każdego dnia o siebie i swoją godność. Stawka była wysoka - musiała przetrwać, a potem odnaleźć odebranego jej siłą syna.
Uważam, że historia sama w sobie jest bardzo ciekawa, ale jest opowiedziana w bardzo nudny sposób. Autorka nie ma zmysłu pisarskiego, zbyt często ukazywany jest wątek polityczny. Myślę, że gdyby bardziej rozwinięty został...