Święty Ambroży i jego czasy

2022-09-13
2022-09-13
Piotr Tylus
religia

Pani A. Bernet ma niewątpliwie talent pisarski, wie jak budować napięcie i dobrze się to czyta, ale jest obrzydliwie jednostronna w ujęciu spraw i problemów, aż do granic konfabulacji staje po stronie ultrakatolickiej niczym rycerz wiary niezłomny. Niestety to zacietrzewienie odbiera jej pisarstwu wiele z wartości.

Nie wiem co należy bardziej podziwiać, czy osobę bohatera czyli św. Ambrożego, czy niezwykły talent autorki. Pomimo że książka jest popularnym tekstem historycznym czyta się ją jak najlepszą powieść sensacyjną z wartką akcją, niezwykle sugestywnymi bohaterami. Ale zawiera też wiele bardzo głębokich teologicznych dobrze uzasadnionych tez i nauk. Św. Ambroży który obdarzony przez Boga wspaniałymi cnotami mądrości, roztropności i wielkiego męstwa może być dla dzisiejszych hierarchów KK wzorem postępowania w bardzo burzliwych okresach dziejów. Czekamy dziś na nowego św. Ambrożego.

Trudno ocenić. Ciekawa pod względem treści, obrzydliwa pod względem klimatu - Autorka bez skrepowania jest całkowicie stronnicza i pluje jadem na wszystkich "heretyków". Szkoda, wolałabym coś bardziej wyważonego i obiektywnego historycznie.

• 3.2. Historia
  • 3.6. Chrześcijaństwo