Fotografia dla dzieci

2022-01-01
2022-01-01
Paweł Wieczorek
fotografi hobby dla dzieci A

Do wakacji jeszcze sporo czasu, ale to dobry okres na poduczenie dzieci jak robić zjawiskowe zdjęcia. A pomoże w tym „Fotografia dla dzieci. Przewodnik dla początkujących, czyli jak robić wspaniałe zdjęcia” JP Pullos’a wydawnictwa Arkady.
Dzieci wyjeżdzające na obozy, kolonie, czy na jednodniowe wycieczki chcą uchwycić na fotografii wszystko to co im stanie na drodze. Siebie nawzajem, drzewa, rzekę, zwierzęta. Czasem zdjęcia wychodzą rozmazane, spikselowane, bez ostrości i wtedy spotyka nasze pociechy zawód. Aby tego uniknąć warto zapoznać się z przedstawianym przez nas przewodnikiem, w którym krok po kroku ukazane są tajniki dobrze wykonanej fotografii.
Książka podzielona jest na sześć krótkich rozdziałów. Napisana jest przystępnym, prostym językiem, aby każdy młody fotograf mógł dobrze przyswoić wiedzę. Co jest dużym ułatwieniem, a dla mnie ogromną zaletą, że informacje nie są przekazywane w ciągłym tekście, tylko za pomocą krótkich instrukcji. Książka uczy nie tylko teorii ale posiada również część praktyczną. Zawiera ćwiczenia, w których młody fotograf może się sprawdzić.
„Fotografia dla dzieci. Przewodnik dla początkujących, czyli jak robić wspaniałe zdjęcia” uczy jak dobrze skadrować zdjęcie, jak dobrać odpowiednie światło. Zaznajamia jak myśleć o przestrzeni zdjęcia, odległościach, czy jak używać lampy błyskowej. Porady skierowane są do małych fotografów jednak i ja dowiedziałam się z nich nowych, ciekawych informacji. Przewodnik może rozwinąć pasję fotografowania u naszych pociech co może zaowocować w przyszłości.
Polecam nie tylko zapalonym, przyszłym fotografom ale wszystkim którzy, nawet amatorsko, cykają zdjęcia w zaciszu domowym 😉

Yerbo Poczytalni :)

"Fotografia dla dzieci. Przewodnik dla początkujących. Czyli jak robić wspaniałe zdjęcia. Podstawowe pojęcia i ćwiczenia kreatywności" to książka Wydawnictwa Arkady, której autorem jest JP Pullos - zawodowy fotograf mogący się pochwalić publikowaniem swojej twórczości na łamach The New York Times i GQ oraz wystawami w nowojorskich galeriach. Prowadzi on firmę sprzedającą kursy fotografii w ponad 165 krajach, a do tego wszystkiego jeszcze koordynuje działania w ramach edukacji fotograficznej w organizacji non-profit 100cameras, gdzie uczy dzieci, które doświadczyły trudnych sytuacji przetwarzać swoje przeżycia i przedstawiać je za pomocą zdjęć.

Książka ma poręczny format A5, który umożliwia zabranie tej publikacji w plener i uzupełnianie na bieżąco poszczególnych jej fragmentów. Ilość stron z pewnością nie przerazi oraz nie zniechęci dzieci tym bardziej, że czcionka jest nieco większa niż zazwyczaj, a liczne fotografie i kolorowe elementy przyciągają uwagę i ułatwiają przyswojenie przekazywanych treści. Fantastycznym pomysłem jest umiejętne połączenie teorii z naprawdę sporą ilością ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Godne uwagi jest także przeznaczenie miejsca na własne spostrzeżenia i przemyślenia po każdym takim zadaniu.

"Fotografia dla dzieci" jest podzielona na dwie zasadnicze części. Jedna z nich stanowi kurs dla początkujących i zawiera najważniejsze informacje o aparacie i podstawach fotografii. Znajdują się tu m.in. bezcenne wskazówki na temat tego, co robić, a czego nie oraz lista czynności kontrolnych fotografa - same konkretne i praktyczne informacje. Jest też coś, co pozwoli zastanowić się nad połączeniem zainteresowania fotografią z ewentualnymi możliwościami zawodowymi z tej dziedzinie. Druga część jest natomiast poświęcona kadrowaniu, kompozycji, oświetleniu, głębi, przestrzenności oraz liniom.

Czego nie ma w tej książce? Nudnych i zbędnych informacji technicznych, które mogłyby zniechęcić nawet dorosłego. Wszystko, co się znajduje na poszczególnych stronach to połączenie wiedzy z praktyką, a co najważniejsze z dużym naciskiem na bezpieczeństwo w czasie zabawy i ćwiczeń.

Osoby, które zdecydują się sięgnąć po tę pozycję mogą również liczyć na poznanie tajemnicy autora!!! Moim zdaniem zdecydowanie warto ;)

Ot książka z podstawami fotografii, napisana przystępnym językiem, myślę że potrafi wyjaśnić i zaciekawić dziecko do fotografią, choć ja próbowałam raczej nadrobić braki w dorosłym życiu. :) Polecam.

• Sztuka
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Fotografia dla dzieci