krafting KREATYWNE DIY DLA KAŻDEGO

Helion, Septem
2020-09-16
2020-09-16

Cześć moi drodzy!
Szydełkowanie i robienie na drutach jest moją wielką pasją. Dlatego każda książka o dzierganiu i rękodziele stanowi dla mnie nie lada gratkę. Mam takich książek już sporo na półce i bardzo lubię do nich wracać, szukać pomysłów na nowy dziany projekt. Ostatnio do tego mojego zbioru dołączyła książka Marty Trędy, wyjątkowa pod wieloma względami. Zanim przejdę do opowiedzenia Wam jakie informacje można w niej znaleźć, parę słów o szacie graficznej, bo naprawdę warto o niej wspomnieć.

„Krafting. Kreatywne DIY dla każdego” jest pozycją przepięknie wydaną, a jest to zasługą wydawnictwa Septem. Oprawa zintegrowana, czyli coś pomiędzy miękką, a twardą okładką. Kształt zbliżony do kwadratu. W środku papier bardzo dobrej jakości no i w końcu bajeczne zdjęcia. Tych zdjęć jest bardzo dużo, bo autorka stara się w jak najbardziej przystępny sposób nie tylko opisać, ale też pokazać różne techniki rękodzieła. Wszystkie ilustracje utrzymane są w jasnej tonacji i nadają tej książce niepowtarzalny klimat.

Informacje zawarte w środku podzielone są na 5 rozdziałów: szycie, barwienie, przędzenie, dzierganie i szydełkowanie. Każdy z tych rozdziałów zawiera część opisującą jak zacząć, jakie przybory będą potrzebne i jak wyglądają podstawy danej techniki. Znajdziemy tu też instrukcje wykonania kilku projektów samodzielnie. Na zdjęciach, krok po kroku, pokazane są kolejne etapy pracy.

Część książki poświęcona szyciu na maszynie jest dla mnie prawdziwą skarbnicą wiedzy. Zawarte są w niej wszystkie informacje, które powinno się znać. Począwszy od budowy maszyny do szycia i jej obsługi po tworzenie wykrojów i cudowne projekty.

Barwienie włóczki to coś, czego kiedyś chciałabym spróbować. Autorka opisuje w tym rozdziale, jakich barwników używać, jak je przygotować oraz jak wygląda sam proces farbowania nici.

Kolejna część książki poświęcona jest przędzeniu. Czy może być coś bardziej magicznego od zmieniania ostrzyżonego owczego runa w równiutką nić włóczki?! Mi, szczerze mówiąc, kojarzy się to z bajkami, ale sam proces jest z pewnością niezwykły. Czy wiecie, że można też prząść z wyczesanego psiego włosa z ras takich jak shih-tzu czy chow-chow?!

Rozdziały 4 i 5 to dzierganie i szydełkowanie – tematy, które najbardziej mnie interesują. Jeżeli chodzi o druty, obejrzycie na zdjęciach ich rodzaje, poznacie podstawy dziergania i technikę wykonywania ściegów. Autorka nauczy Was czytać schematy, a na koniec zaprosi do wspólnego robienia na drutach czapeczki, kardigana, poszewki i pledu.

Dział o szydełkowaniu jest równie bogaty. Jak dobrać szydełko do włóczki, jaką włóczkę wybrać, jak zacząć szydełkować – na te i wiele innych pytań odpowiada autorka. Poza tym mamy tu pokazane podstawowe sploty i ich symbole, schematy graficzne prostych elementów oraz projekty dywanika, koszyczka, pufy, kocyka i przytulanki.

Bardzo spodobał mi się też pomysł autorki kończenia każdego rozdziału częścią pt. „Chcesz wiedzieć więcej?” Pani Marta Tręda podsuwa nam w ten sposób ciekawe linki do stron, filmów, sklepów, podpowiada tytuły książek, adresy warsztatów – wszystko co przyda się do dalszego rozwijania swojej wiedzy na temat tworzenia rękodzieła. Prawdziwa, niekończąca się skarbnica wiedzy i inspiracji. Bardzo polecam!!!

Cześć moi drodzy!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Jak samodzielnie urazmaicic nudna przestrzeń? Jak zrobić piękne rzeczy ze zwykłych przedmiotów dostępnych w każdym domu? Na te pytania odpowiada poradnik.
Zacznę od tego, ze poradnik jest wspaniale wydany. Jest prosty i estetyczny, rysunki i zdjęcia wyraziste, dzięki czemu łatwo nam odtworzyć to co na nich jest.
Co do samej treści to jestem pod wrażeniem, bo jest to poradnik DIY idealnie stworzony dla kogoś takiego jak ja. Nie umiem nic z wyszywania i tego typu podstawowych prac domowych (spałam jak mi babcia i mama tłukły do głowy ściegi, instrukcje obsługi maszyny do szycia). Tutaj mamy proste kompendium wiedzy o takich rzeczach dla leniuszkow podobnych do mnie.
Zabrakło mi jednak trochę rzeczy „premium”. Czegoś trudniejszego, mniej funkcjonalnego, ale pięknego. Większość rzeczy jest tak jak wyżej powiedziałam, prostych i nadrabiających pominięte lekcje u babci czy mamy.
Cały poradnik ma formę krok po kroku, „daj rękę, a pokaże ci świat” co jest super, bo wiele takich ksiazek wychodzi z założenia „przecież to napewno każdy wie”.
Szczerze polecam do niego zerknąć, bo można się wiele fajnych rzeczy nauczyć.

Co do samej treści to jestem pod wrażeniem, bo jest to...

• » diy
  • Dieta i rozwój
  • Posiadam (książki - mieszkanie)
  • Biblioteka
  • // poradniki //