Siła głosu. Jak mówić, by ludzie chcieli słuchać. Wydanie II poszerzone

Okładka książki Siła głosu. Jak mówić, by ludzie chcieli słuchać. Wydanie II poszerzone Katarzyna Pietroń
Katarzyna Pietroń Wydawnictwo: Onepress hobby
hobby
Onepress
2020-10-01
2020-10-01
9788328372092

Bardzo ciekawy poradnik o głosie. Teoria plus ćwiczenia.

Bardzo ciekawy poradnik o głosie. Teoria plus ćwiczenia.

Dzień dobry,
gdy zobaczyłem ten tytuł oraz wykształcenie i doświadczenie autorki - od razu chciałem mieć tę książkę.
Jestem ciekaw czy osoby które napisały pozostałe recenzje czytały w ogóle tę książkę.
Pierwszy zarzut to książka nie odpowiada na pytane jakie jest postawione w tytule. Jest napisana w sposób chaotyczny, jakby autorka chciała za wszelką cenę wypełnić książkę treścią która ma jakikolwiek związek z tematem. Treści te są umieszczone w książce bez żadnej hierarchii ważności, bez planu działania do "jednego worka", a Ty czytelniku sam wybierz co jest ważne a co nie. Mało tego, wygląda to na wprowadzenie tekstów "gościnnych autorów" bez żadnej refleksji i oceny ich wartości dla tego poradnika.
Przykładowo znajdziemy tutaj teorie dotyczące wizerunku, autorstwa Pana Tymochowicza - opisane w sposób mało ludzki, bardzo teoretyczny.
W innym miejscu autorka sugeruje żeby wybrać osoby których sposób mówienia nas drażni i takie które nam się podobają. Ja sądzę że przy tak znamienitej autorce to aż się prosi, aby nam czytelnikom pokazała przykłady dobrego oraz przykłady złego mówienia wraz z opisem jakie błędy zostały popełnione i jak je eliminować.
Autorka zaczyna opowiadać że jeden z badaczy - Alexander wymyślił ćwiczenie na krześle. Niestety autorka nie zadaje sobie trudu aby opisać szczegółowo to ćwiczenie i jego cel, jaki więc jest pożytek z tej informacji ?
Na końcu książki są bardzo techniczne opisy błędów językowych widać że pisanych przez specjalistów w tej dziedzinie. One również "wklejone" są bezkrytycznie suchym technicznie językiem. Czy nie lepiej by było skupić się na samych przykładach ? Wybrać najczęściej popełniane błędy językowe ? Przykład działa dużo lepiej niż opisywanie tekstem w jakiej konfiguracji głoska "ę" jest zamieniana na "e".
Niestety, uważam że przy takim wykształceniu i doświadczeniu można było skupić się na wziętych z życia przykładach, wynikach pracy, opisie postępów konkretnych uczniów - byłoby to dużo bardziej pomocne w pracy nad własnym głosem oraz sposobem mówienia.
Proponuję poprawić to w kolejnym wydaniu biorąc pod uwagę odczucia zwykłych czytelników którzy szukają rzetelnej wiedzy w tym niszowym temacie. Życzę kolejnego - lepszego wydania, skupionego na osiągnięciu celu - "SIŁY GŁOSU".

PS. ciekawe że mój komentarz na stronie wydawcy został zablokowany. Tam są tylko pozytywne :)

Dzień dobry,

Jest to wspaniała pozycja dla każdej osoby zainteresowanej praca nad własnym głosem. Zwiera zarówno wiele cennej teorii, wskazówek i informacji oraz wytłumaczenie ogromnej roli głosu w naszym życiu. W książce występuje wiele wartościowych ćwiczeń, które pomagają nam w pracy nad naszym głosem. Pozycja jest napisana w bardzo ciekawy i zachęcający sposób i myślę że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Ostatnio myślałam o tym, że muszę trochę popracować nad swoim głosem i sposobem mówienia, gdy tylko zobaczyłam „Siłę głosu, jak mówić, by ludzie chcieli słuchać”, wiedziałam, że muszę mieć tę książkę. Głosu używam na co dzień w pracy, musi mi go wystarczyć na jeszcze parę lat, więc najwyższa pora, by o niego zadbać. Oczywiście wszyscy nauczyciele w czasie studiów mają przedmiot szumnie nazywany „emisją głosu”, jednak u mnie nie wyglądał on zbyt ciekawie i za bardzo się stresowałam prowadzącą, by móc cokolwiek zapamiętać.

Książka „Siła głosu” przeznaczona jest dla wszystkich osób pracujących głosem. Zaczyna się od informacji ogólnych na temat aparatu mowy, tremy, znaczenia głosu w naszych wypowiedziach. Takie wprowadzenie jest bardzo istotne, ponieważ daje nam podstawową wiedzę na temat, który będzie dalej szczegółowo przedstawiany.
Bardzo podobają mi się ćwiczenia przedstawione w publikacji.
Są to zadania, których nie znałam wcześniej, a które na pewno wykorzystam, gdy rozpoczną się lekcje.
Ważne jest to, że głos przedstawiono nie tylko jako narzędzie, nad którym należy pracować, lecz także „urządzenie”, które działa razem z emocjami – jeśli nie poradzimy sobie z nimi, nie zapanujemy nad głosem.
Dużo mówi się tu również o stresie, o tym, jak nad nim zapanować, co zrobić, by wystąpienia publiczne nie były dla nas czymś strasznym, by nie kojarzyło się nam to źle. Niestety – choćbyśmy mieli najpiękniejsze i najmądrzejsze rzeczy do powiedzenia, to, w jaki sposób będziemy mówić, ma ogromny wpływ, dlatego warto nad tym pracować i dążyć do perfekcji.

Innym, ważnym elementem tej pozycji są artykuły cenionych ekspertów, znawców tematu, jakim jest emisja głosu. Dobrze jest wiedzieć, że więcej osób przedstawia to samo stanowisko, że informacje zawarte w publikacji są sprawdzone i poparte przykładami i dowodami.
Na końcu znajduje się słowniczek pojęć, który również może przydać się osobom zaczynającym swoją przygodę z wystąpieniami publicznymi.

Ja do tej książki na pewno będę jeszcze wracać i polecę ją wszystkim moim znajomym nauczycielom. To bardzo cenna lektura.

Pieknie czyta tę książkę Maciej Motylski dla aplikacji empikGo. Polecam

Pieknie czyta tę książkę Maciej Motylski dla aplikacji empikGo. Polecam