Najnowsze artykuły
Artykuły
Prezent dla miłośnika książek: gadżety na święta (i nie tylko)LubimyCzytać14Artykuły
Wielki Test o Czytaniu w TVP. Pytania o Kicię Kocię, Jólabókaflóðið i Bibliotekę Końca ŚwiataEwa Cieślik2Artykuły
Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane. Sprawdź, czy je znaszAnna Sierant43Artykuły
Wczoraj i dziś. 70-lecie Wydawnictwa LiterackiegoEwa Cieślik2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jose Raul Capablanca

2
6,9/10
Pisze książki: hobby
Urodzony: 19.11.1888Zmarły: 08.03.1942
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,9/10średnia ocena książek autora
9 przeczytało książki autora
10 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Nauka gry w szachy Jose Raul Capablanca 
6,8

O tej grze krążą legendy. Jest bardzo złożona, składa się z wielu przeróżnych elementów, które sprawiają, że nasz mózg cały czas musi działać i analizować poszczególne ruchy przeciwnika. Wejdźmy do wnętrza tej pieczary i poznajmy.....
Publikację podzielono na części. Pierwsza dotyczy poszczególnych etapów gry, a druga to partie, które rozgrywał autor, a które ten analizuje. Brakuje mi tutaj opisu pól na planszy a także małego słowniczka. Każdy z wariantów gry przedstawia się za pomocą opisu ruchów, a także prostego diagramu obrazującego treści. Autor czasem odsyła nas do konkretnych stron czy nawet rozdziałów. Zdarza się, że prosi o dalszą eksplorację konkretnych wariantów gry. Analizując treść wyczuwa się uczucia i pasję. Opisy są dynamiczne. Autor nie boi się dokładnie wskazać błędnego rozumowania. Każdy z rozdziałów i podrozdziałów zawiera w sobie krótki wstęp, który ma na celu wprowadzić w nas tematykę. Ważne myśli zaznaczono za pomocą kursywy. Treści przedstawiono w układzie kolumnowym. Ruchy poszczególnych pionków w przykładach zostały pogrubione.
Uważam, że jest to przewodnik dla osób, które miały jakiekolwiek, krótki kontakt z szachami. Warto czytając mieć przy sobie szachy i bezpośrednio analizować przykład po przykładzie. Dopiero wtedy dokładnie zrozumiemy treść.
Nauka gry w szachy Jose Raul Capablanca 
6,8

Książka-paradoks.
Nazwa "Nauka gry w szachy" sugeruje, iż treść powinna być przystępna, prosta, skierowana do początkujących szachistów. Niestety nic bardziej mylnego. Pozycja ta jest bardzo chaotyczna, autor skacze po różnych tematach i zagadnieniach. Niby omówiona jest spora część elementów gry w szachy, ale tak naprawdę nic z tego nie wynika. Autor (który swoją drogą, nie wiedzieć czemu, czasami pisze w liczbie pojedynczej, czasami jako "my") skupia się na szczegółowych analizach swoich partii zamiast na "nauce gry w szachy" i opisaniu wszystkiego w przystępny sposób.
Co więcej, aby cokolwiek zrozumieć z tej książki trzeba bardzo dobrze znać notację szachową. Obrazki z poszczególnymi pozycjami pojawiają się rzadko, a jako dodatkowe utrudnienie brakuje opisu poszczególnych pól. Natomiast zapisu ruchów jest bardzo dużo i ogarnąć co autor ma w danym momencie na myśli graniczy z cudem.
Podsumowując - dla początkujących i średnio-zaawansowanych szachistów książka jest zbyt chaotyczna i zagmatwana; dla doświadczonych graczy - raczej niezbyt przydatna, chyba że w formie ciekawostki do analizy partii i wyłapywania nowinek.
Zatem książka idealna dla nikogo.