Ekstremalny poradnik przetrwania

militaria, wojskowość
Bellona
2022-11-23
2022-11-23

Książka podobno do książki Kafira... ostatni rozdział tylko jakby bie pasował...

Ten poradnik różni się od podobnego w treści poradnika przetrwania Jacka Pałkiewicza i Krzysztofa Petka „Wojna u progu” tym, że Petek/Palkiewicz koncetrują się bardziej na przetrwaniu, a Naval w swoim poradniku poświęca kilka rozdziałów czynnej walce z agresorem, opisując szczegółowo, jakie wyposażenie powinni mieć walczący i jak się zachowywać w sytuacjach czynnej walki. Ja walczyć czynnie nie zamierzam, nie nadaję się do dźwigania na stałe 30 kg sprzętu, ale dwie nowe rady wyniosłam z tego poradnika.Przede wszystkim dobry pomysł, aby wolno stojące małe budynki (np. mój garaż, który z jednej strony ma betonową ścianę) przerobić przy pomocy worków z piaskiem w schrony, bo z zawalonego dużego budynku możemy nie wyjść. Druga rada, to przygotować pendrive ze skanami wszystkich ważnych dokumentów – łatwo go transportować i ukryć. Autor zwraca też uwagę na nasze profile społecznościowe w internecie, dzięki którym możemy potwierdzić swoją tożsamość, co może nam pomóc, ale możemy też sobie nimi zaszkodzić, w zależności od treści, jakie tam umieszczamy.
Naval służył w GROM-ie, był na misjach zagranicznych, ma wiele odznaczeń – słowem, wie z praktyki, o czym pisze. A pisze ciekawie i każdą poradę przekonująco uzasadnia.
Europa Zachodnia zdaje się przywykła do wojny na Ukrainie i przestała zwracać uwagę na konieczność przygotowania się do własnej samoobrony. W każdym razie zniknęły z telewizji reklamy tego dotyczące. Ale niedawno widziałam reportaż ze Szwecji, którą od Rosji dzieli tylko wąski pasek Finlandii, a która członkiem NATO nie jest. Szwedzkie rodziny mają przygotowane dokumenty na wypadek nagłej ewakuacji i na bieżąco uzupełniaja zapasy wody i żywności.
Dziesięć gwiazdek za ważny temat. Ogromnie polecam. Jest ebook w abonamencie legimi.

Po niedawnym wysypie książek, w których weterani wojsk specjalnych (i nie tylko) opisywali swoje przygody i perypetie z czasów służby, rekrutacji, szkoleń, misji i operacji wojskowych przyszedł czas na wszelkiej maści poradniki motywacyjne i survivalowe. Trzeba uczciwie przyznać, że obecna sytuacja za naszą wschodnia rubieżą sprawia, że na taką literaturę jest zapotrzebowani i popyt.
Jedną z najnowszych publikacji tego gatunku jest książka byłego operatora JW2305, słynnego GROMu, Pawła Mateńczuka, ps. Naval.

W odróżnieniu do wielu książek tego typu „Ekstremalny poradnik przetrwania” nie uczy, jak przetrwać w lesie, górach, czy podczas pandemii. Tematyka skupia się tylko na jednym aspekcie – przetrwaniu podczas konfliktu zbrojnego.
Oczywiście, jako były żołnierz z doświadczeniem bojowym, Naval radzi, podpowiada i pokazuje, jak najlepiej przygotować się do walki. Jednak nie ta część poradnika była dla mnie najciekawsza. Za najbardziej wartościowe dla mnie uważam informacje skierowane do takich ludzi jak ja, cywilów. W bardzo przystępny sposób opowiedziano mi jak ja sama mam się przygotować, w co zaopatrzyć i jak zachowywać, gdy wojna zapuka do mojego życia. Informacje zapewne dla różnego typu prepersów i miłośników survivalu oczywiste, jednak dla mnie to prawdziwa kopalnia wiedzy, której chyba na rynku do tej pory brakowało.

Książka wydana bardzo poręcznie, z mnóstwem ilustracji i zdjęć, przejrzyście podzielona tematycznie na rozdziały. Czyta się dobrze, szybko i może nie z wypiekami na twarzy, ale ze szczerym zainteresowaniem.
Serdecznie polecam każdemu członkowi cywilbandy. W dzisiejszych czasach taką książkę po prostu trzeba mieć.

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

"Ekstremalny poradnik przetrwania" to moja pierwsza książka Navala. Znajdziemy tu wiele cennych informacji weterana GROM-U na temat przetrwania w czasie wojny. Poradnik dzieli się na pięć rozdziałów. W pierwszym rozdziale znajdziemy wprowadzenie w temat wojny oraz podstawowe informacje na jej temat. Natomiast cały drugi rozdział jest poświęcony tematowi ewakuacji. Autor radzi nam gdzie i kiedy powinniśmy się ewakuować, a także na temat transportu.
Nawal w bardzo prosty czytelny sposób przekazuje tu również informacje o naszym ubiorze (a nawet dziecka) oraz pełną listę rzeczy, które powinniśmy spakować do naszego plecaka. Mówi nam tu również o zachowaniu w trakcie naszej ewakuacji.
Trzeci rozdział poświęcamy na temat pozostania w miejscu zamieszkania, o zabezpieczeniu naszego miejsca i o środkach do przeżycia.
W przedostatnim rozdziale przeczytamy o pozostaniu w miejscu działań zbrojnych i zamiarze walki oraz o tym jak walczyć.
Ostatni rozdział poświęcony jest życiu na łasce naszego okupanta, wroga. Książka jest pięknie zilustrowana co przykuwa oko, a informacja w niej zawarte są opisane w sposób bardzo czytelny i jasny.
Na pewno z chęcią sięgnę po niejedną książkę tego autora.

Jedna z lepszych pozycji w tej tematyce. Bez owijania w bawełnę, sporo konkretów, sporo rozbitych iluzji.
Oczywiście 128 stron to o wiele za mało, żeby temat wyczerpać - to takie intro. Trudno też określić odbiorcę - mamy rozdziały zarówno dla cywili, którzy dostają info jak się ewakuować, jak i rozdziały z instruktarzem jak prowadził ostrzał przeciwnika w grupie 4 żołnierzy. Dlatego każdy odbiorca znajdzie tutaj dla siebie max 50-60 stron. Ja oczywiście chcę więcej. Każdy rozdział rozbiłbym na oddzielną pozycję książkową. Jak ktoś ma jakieś rekomendacje w tym temacie - prośba o info na prv.
Ja od siebie rekomenduję Selco Begovic "Survival w Mieście".

Poradnik, który powstał po wybuchu wojny w Ukrainie. Autor opisuje, radzi jak się zachować na wypadek ataku, w razie niebezpieczeństwa. Podkreśla, że nie chce straszyć, to nie jest jego zadanie.
Głównym celem jest nauka, pomoc, doradztwo.
Nie powiem, że trochę się przeraziłam książką. Jak człowiek sobie uświadomi co go może czekać, co powinien zrobić w ekstremalnych sytuacjach to faktycznie czuje się niekomfortowo.
Z drugiej strony jest to ważna lekcja życia. Ważna, że względu na czasy, w których żyjemy. Nigdy nie wiesz co cię czeka.
Nie popadajmy w paranoje. Miejmy nadzieję, że żadne z wskazówek czy rad nigdy mi się nie przydadzą, ale teraz wiem, czego mogę się spodziewać, co spakować, jak spakować, jak oznaczać. To z pozoru proste i czynności, a jednak w sytuacjach zagrożenia nie każdy będzie pamiętał.

Świetna książka, polecam dalej 💪💪💪

Głównym celem jest nauka, pomoc, doradztwo.

Porady weterana GROM-U: strategia przeżycia na wojnie

Od 24 lutego 2022 sąsiadujemy z ogarniętą wojną Ukrainą, napadniętą przez Rosję.
Do połowy lutego może tylko wojskowi i prepersi zastanawiali się co zrobić, gdy obce wojska dotrą do Polskiej granicy.
Wielu z nas panicznie tankowało samochody, kupowało żywność z długim terminem przydatności i wypłacało gotówkę z banku. W takiej atmosferze wydany został w listopadzie br. „Ekstremalny poradnik przetrwania” napisany przez byłego żołnierza GROM-u.

Książka jest niesamowitym poradnikiem i przewodnikiem po survivalowych momentach jakie może przyjść nam przeżywać. I choć tematyka jest bardzo poważna, to autor w bardzo przystępny, dość łatwy i otwarty sposób podchodzi do każdego z omawianych tematów. Doświadczenie gra tu najważniejszą rolę i to właśnie nim Navala dzieli się tu z czytelnikiem.

"Jeśli więc nie chcemy cierpień na wojnie, nie głosujmy na tych, którzy mogą doprowadzić do wojennego cierpienia"

Już na samym wstępie autor przedstawia jasno sytuację, że wojna to jedynie walka polityczna, do której doprowadzają władze rządzące, ale cierpią w niej niewinni.
Autor wiele zagadnień obrazuje nam na podstawie wojny, która wybuchła na Ukrainie i toczy się tam po dziś dzień. Przedstawia nam oznaki, które ewidentnie wcześniej wskazywały na to, że Rosja zaatakuje Ukrainę, co z każdym kolejnym dniem sugerowało zachowanie pewnych osób.

Życzę wam i sobie, aby „Ekstremalny poradnik przetrwania” był tylko ciekawostką, abyśmy nigdy nie byli zmuszeni do ucieczki ze swoich domów z obawy przed naciągającymi obcymi wojskami. I lepiej, abyśmy zgodnie ze znanym polskim przysłowiem „Przezorny zawsze przygotowany” byli przygotowani, niż żeby znowu rację miał Jan Kochanowski „Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.”

#ekstremalnyporadnikprzetrwania #naval #wydawnictwobellona #xyzbca #bookstagram #czytam #yoloczytam #instagram #czytaniejestsexy

Porady weterana GROM-U: strategia przeżycia na wojnie

"Ekstremalny poradnik przetrwania" Naval.
Moimi wrażeniami na temat poradnika, miałam podzielić się przed świętami, ale nie wiedziałam, od czego zacząć.
Kiedy otrzymałam "Ekstremalny poradniki przetrwania", jako propozycje do zrecenzowania, w pierwszej chwili się zawahałam. Nie wiedzieć czemu, ale troszkę bałam się jego zawartości. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale życie w swego rodzaju bańce, jest bardzo komfortowe. Jednak w życiu, nie da się wszystkiego przewidzieć… szczególnie tego, co przyniesie przyszłość.
Poradnik został stworzony przez weterana GROM-u, specjalnie dla nas cywilów, którzy najbardziej cierpią na działaniach wojennych.
Autor poradnika, między innymi przygotował dla nas wiele porad na temat ewakuacji, między innymi; listę najpotrzebniejszych rzeczy, kwestię ubioru oraz najbezpieczniejsze środki przemieszczania- transport. Naval wziął pod uwagę, również decyzję o pozostania w miejscu zamieszkania, dlatego podzielił się sposobami, jak przetrwać ten ciężki czas.
Książka jest bardzo krótka, ale za to treściwa. Wszystkie zdjęcia zrobione gdzieś w Ukrainie, Iraku, ale też na stworzone na potrzeby poradnika, pomagają w pewnym stopniu wyobrazić sobie, jak to może wszystko wyglądać.
Mam nadzieję, że wszystkich rady z poradnika... tam pozostaną i nie będę zmuszona z nich korzystać, tego życzę nam wszystkim.

Współpraca Wydawnictwo Bellona

"Ekstremalny poradnik przetrwania" Naval.

Książka to wojenny poradnik przetrwania napisany przez weterana Gromu.
Dużo cennych wskazówek posegregowanych w paru działach. Autor czerpie garściami ze swojego doświadczenia i rzeczowo opisuje różne sytuacje. Od wojny, ewakuacji, poprzez pozostanie w miejscu zamieszkania aż do podjęcia działań zbrojnych.
W środku mamy sporo klimatycznych zdjęć przedstawiających wojenną rzeczywistość choć w nie w najlepszej jakości.
Plusem są zakładki z obu stron stanowiące podsumowanie zestawu przetrwania, odzieży ewakuacyjnej oraz żywności.
Całość wygląda pozytywie choć nie jest to jakiś szczegółowy poradnik. Raczej traktuje wszystko bardzo pobieżnie.
Tak czy inaczej miejmy nadzieję, że nigdy w realnym życiu nie będziemy musieli z niego korzystać.
Tego życzę wszystkim jego czytelnikom.

Książka to wojenny poradnik przetrwania napisany przez weterana Gromu.
W środku mamy sporo klimatycznych zdjęć przedstawiających wojenną...

Dobra, mocna książka.
Dużo praktycznych rad jak poradzić sobie w sytuacji konfliktu.
Druga część książki za bardzo skupia się na opisie uzbrojenia, sprzętu wjskowego i taktyki. Jeśli książka skierowana jest do cywilów to te informacje za bardzo im się nie przydazą a wojskowi na pewno wszystko to widzą.
Osobiście rady zawarte w książce "Abs przetrwania w mieście" wydały mi się praktyczniejsze.
Dość krótka, chyba za krótka. Chętnie przeczytałbym więcej przemyśleń Navala.
Warto przeczytać.

Dobra, mocna książka.
Dużo praktycznych rad jak poradzić sobie w sytuacji konfliktu.
Osobiście rady zawarte w książce "Abs przetrwania w mieście" wydały mi...

• Do kupienia
  • Świadomość
  • Egzemplarz recenzyjny

Dodaj cytat z książki Ekstremalny poradnik przetrwania