Jan Kaczkowski. Biografia

WAM
2022-09-14
2022-09-14
Biografia Jan Kaczkowski Johnny

Okładka książki Broad Peak. Niebo i piekło Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński
Broad Peak. Ni... Bartek Dobroch, Prz...

Długo czytałam tą książkę, nie dlatego że jest "duża", ale dlatego że jej nie da się połknąć, co najwyżej na każdej stronie możesz połykać łzy śmiechu lub smutku. Takie krótkie życie, a tyle dobra pozostawił, zarówno tego materialnego w postaci domu hospicyjnego, jak i tego duchowego, gdy prostował "synkom" z życiowe zakręty a umierających chorym podawał rękę, gdy odchodzili w stronę światła. Niewielu księży czy świeckich stać na tyle empatii i zatracenia się w wierze, kapłaństwie, miłosierdziu. Odpoczywaj Księże Janie...

Końcówka roku i człowieka ogarnia pewnego rodzaju melancholia. A do tego książka "Życie pod prąd" o księdzu Janie Kaczkowskim.
Jest to dobra biografia jednego z niezwyklych księży jakich przyszło nam znać. Ksiądz a jednocześnie prawdziwy człowiek, syn, brat, przyjaciel, który nie odgradzał się od ludzi a wręcz ich przyciągał, który dostrzegał nieprawidłowości w kościele katolickim, który mimo swoich niedomagań postanowił walczyć o zapewnienie godnego odejścia innym ludziom.
Jak każdy z nas miał swoje wady i zalety. Bóg zabrał go do siebie trochę za wcześnie ale widać uznał, że Ksiądz Jan wypełnił już swoją misję na ziemi.
Wzruszająca, momentami zabawna, prawdziwa opowieść o życiu i umieraniu. Każdy z nas jest istotą boską która rodzi się w jakimś celu a potem odchodzi z tego świata bardziej lub mniej zauważona. Pamięć o księdzu Janie będzie trwała w niekończoność dzięki takim książkom jak ta.

Wg mnie arcydzieło o wspaniałym i bohaterskim człowieku. Nie mam nic więcej do dodania, tę książkę powinien przeczytać każdy bez względu na poglądy, wiarę i przekonania.
Panie Przemysławie Wilczyński wielkie wielkie wyraz szacunku i uznania.

Panie Przemysławie Wilczyński wielkie wielkie wyraz szacunku i uznania.

Książka którą warto przeczytać. Postać księdza Kaczkowskiego chyba wielu będzie się kojarzyć, przyznam ze dzięki tej biografii mogłam poznać lepiej człowieka który pojawił się na chwile w przestrzeni medialnej. Człowieka , który mimo swego relatywnie krótkiego życia zdziałał tak wiele dobra , był dla wielu ludzi, których spotkał na swej drodze kimś ważnym. Poznajemy księdza Jana z perspektywy osób blisko z nim związanych - jego babci, mamy, taty, rodzeństwa. Ale tez ludzi z którymi pracował na różnych etapach swego życia. Nie jest to lukrowana biografia, bowiem okazuje nam księdza Jana jako zwykłego człowieka, który czynił niezwykle rzeczy. Człowieka który miał wady, bywał trudny we współpracy, który wymagał wiele od innych a równocześnie jeszcze więcej od siebie. Ksiądz Jan zasłynął m.in. jako założyciel hospicjum św. Ojca Pio w Pucku ale także jako człowiek ,który uczył Polaków umierania. Poruszał temat śmierci w typowy lekko żartobliwy sposób, odzierając ją z otoczki nieistnienia w mediach. Przyznam ze nieraz miałam łzy w oczach czytając te biografie. Jego życie nie było usłane różami, niejednokrotnie musiał mocno walczyć o siebie i zanim stał się tym, kim poznała go Polska, przeszedł wiele, wiele wycierpiał. Takich księży nie spotyka się często. Wierzących naprawdę i chcących nieść te wiarę do ludzi. Kościół jak to kiedyś sam ksiądz Kaczkowski powiedział, sklepał go nie raz , doświadczył wiele trudności i zła, jednak to nie zachwiało jego wiarą i powołaniem. Nie trzeba być wierzącym by czytać te książkę, warto ją przeczytać choćby po toby poznać człowieka, jakim był Jan Kaczkowski. Człowiek, wnuczek, syn, brat, ksiądz. Polecam!

Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Dzięki niej mogłam jeszcze lepiej poznać postać ks. Kaczkowskiego. Ta książka nie pokazuje wyidealizowanej, pozbawionej wad osoby. Przedstawia normalnego człowieka, ze wszystkimi jego słabymi i mocnymi stronami, co dla mnie jest dużym plusem. Ta biografia wzrusza, skłania do zastanowienia się nad własnym życiem, nad własnymi wyborami.
Gorąco polecam!

Księdza Kaczkowskiego warto poznać... to, jak żył, jak realizował założone cele, jak walczył z chorobą oraz to, jak przedstawiał Boga jest warte rozpowszechniania.

Jan Kaczkowski – syn, wnuk, brat, duchowny, przyjaciel, filozof etyk, działacz społeczny; to tylko niektóre określenia opisujące nietuzinkową, złożoną, bardzo ciekawą postać księdza Jana, który na stałe wpisał się w życie kościoła i życie społeczne kraju. Autor w bardzo ciekawy sposób napisał biografię Jana Kaczkowskiego, pokazując Jego „życie pod prąd” z perspektywy rodziny, przyjaciół, przełożonych, rodzin osób chorych, władz lokalnych, lekarzy i pielęgniarek. Ogólnie mówiąc, osób które spotkał w Swoim, niestety zbyt krótkim życiu. Podobało mi się, ze autor pisze o ogromie dobrych rzeczy, działań jakie były dziełem księdza, o jego walce, determinacji, uporze w dążeniu do celu. Ale też nie pomija wielu Jego przywar i niejednokrotnie trudności jakie stwarzał w relacjach międzyludzkich.
Jestem pod dużym wrażeniem charakteru księdza Kaczkowskiego, Jego wytrwałości w cierpieniu, pracowitości, wierności Sobie i Swoim poglądom, nie chodzeniu na skróty, odwadze w realizacji podjętych działań. W mojej ocenie, to pozycja warta przeczytania.

bardzo ciekawe studium , bo to nie jest typowa autobiografia , autor pokazuje jak niejednoznacnym a jednoczesnie wiernym sobie byl jan , ksiadz jan . polecam

Kaczkowski to postać nietuzinkowa i niedająca się łatwo wcisnąć w różne ramy. Natomiast biografia jest w porządku ale dość chaotycznie napisana. Z pewnością nie zaliczyłbym tej książki do jednej z najlepszych biografii jakie czytałem. Być może autor nie ma doświadczenia w tego typu literaturze?

Aż słów brakuje. Trzeba przeczytać

Aż słów brakuje. Trzeba przeczytać