Wycena firmy. Storytelling i liczby

biznes, finanse
Maklerska.pl
2022-08-30
2017-11-05
storytelling biznes ekonomia inwestowanie wycena fimy

To nie jest książka dla każdego, ale jeśli przebrnie się przez trudny, akademicki język, to można nauczyć się analizy fundamentalnej rodem z USA.

Książkę czyta się przyjemnie, dużo przykładów. Natomiast spodziewałem się, że będzie posiadać więcej konkretów i wytłumaczeń wzorów. Jest więc dobrą, lekką lekturą, ale bez szału.

Uważam, że jest to jedna z bardziej praktycznych książek w swej kategorii. Na pewno bardzo pomocna dla każdego inwestora w zakresie wyceny spółek. Jest to jedna z tych książek do których dobrze jest wrócić co jakiś czas żeby się "doedukować",ponieważ Aswath Damodaran to ekspert jeśli chodzi o tę tematykę. Polecam każdemu interesującemu się inwestowaniem.

Moim zdaniem ta książka ma niewykorzystany potencjał. Sięgając po nią liczyłem na przeprowadzenie mnie przez proces analizy spółki, skupiający się zarówno na liczbach jak i na pozostałej otoczce. Niestety autor przedstawia nam kilka swoich analiz, ale sam proces myślowy, który został użyty do ich przeprowadzenia, został potraktowany po macoszemu.
Można dowiedzieć się z tej książki kilku ciekawych rzeczy, jednak całościowo jest tutaj za mało "mięsa" jak na fachową pozycję.

Można dowiedzieć się z tej...

Widać że autor nie ma talentu do snucia historii, bo styl książki jest dość nurzący. Większość zawartości to nierówna walka między truizmami a gotowymi wnioskami, przy czym brak jakiegokolwiek wyjaśnienia przedstawionych obliczeń zdecydowanie nie pomaga. Co prawda książka ma ciekawe momenty, ale ogólnie chyba nie usprawiedliwiają one nudy odczuwanej przez większość czasu. Gdyby autor zadał sobie trud wyjaśnienia liczb, którymi gęsto usiane są liczne tabele i gdyby lwiej części treści nie stanowiły powtórzenia, to polecałbym lekturę, a tak - muszę odradzić.

[...]
Cała książka obejmuje zagadnienie niesłychanie ważne, czyli – jak opowiadać o liczbach – z perspektywy zarządów, czy analityków, Wiele osób na pewno kojarzy prezentacje spółek, slajdy nafaszerowane tabelkami. Bez słowa wyjaśnień czy historii za nią stojącymi. Często to nieumiejętność tych, co stworzyli prezentację, ale czasami to celowe działanie mające pokazać wysoki profesjonalizm.

całość:

• Business