biznes, finanse
Inferno

Z prawdziwą radością należy powitać na rynku wydawniczym jedną z pierwszych pozycji poświęconych inwestowaniu na rynku towarów (commodities). Co prawda we wcześniejszych pracach, jakie zostały opublikowane w języku polskim, występowały elementy świata surowców, ale żadna dotychczas wydana książka nie obejmuje tak szerokiego wachlarza rynku towarów. Książka została podzielona na trzy części. W...

Książka została podzielona na trzy części. W pierwszej z nich, poszczególne rozdziały dedykowane są następującym grupom surowców: surowce energetyczne, metale (z podziałem na metale przemysłowe i szlachetne), towary rolne i pozostałe towary. W tej części czytelnicy zostają w sposób lekki, łatwy i przyjemny, wręcz bezbolesny, wprowadzeni do skomplikowanego świata surowców. Taki sposób prezentacji materiału świadczy o dojrzałości edytorskiej Autorki. Ukazane zostały mechanizmy wpływające na cenę każdego z omawianych towarów. Na uwagę zasługują ciekawostki przedstawiane przez Autorkę książki, pozwalające spojrzeć na prezentowane zagadnienia z różnych punktów widzenia, a także wzbogacić posiadaną wiedzę. W drugiej części książki Autorka zaprezentowała mechanizmy i relacje zachodzące między światem towarów, a innymi rynkami w tym m.in. rynkami akcji i obligacji oraz rynkiem walutowym, z uwzględnieniem walut, w jakich kwotowane są poszczególne towary. Ciekawie omówione zostały indeksy, jakim posługują się inwestorzy na rynkach surowcowych - mogą one stanowić benchmark porównań zmian cen na rynku towarów i innych segmentach rynku finansowego.

Z kolei w trzeciej części książki zamieszczone zostały praktyczne aspekty inwestowania na rynku towarów, od inwestycji bezpośrednio w towary, poprzez instrumenty pochodne, fundusze ETF, akcje spółek działających na rynku towarów i inne sposoby inwestowania. We wcześniejszych publikacjach praktyczny aspekt inwestowania był pomijany lub też omawiany bardzo pobieżnie. W tym jednak przypadku jest zupełnie inaczej - inwestorzy otrzymują bardzo pogłębione studium, ukazujące im świat rynku towarów, ale od strony instrumentów finansowych.

Treści zawarte w publikacji świadczą o doskonałej znajomości problematyki rynków towarowych przez Panią Dorotę Sierakowską, ukazują jej erudycję w temacie inwestowania na rynkach finansowych, jak również świadczą o przemyśleniu układu książki i tematów w niej prezentowanych. Publikacja przeznaczona jest głównie dla początkujących inwestorów, tj. tych dla których świat towarów jest mało znany. Z kolei dla inwestorów poruszających się już z pewną swobodą na rynku towarów, książka Pani Doroty Sierakowskiej stanowić będzie doskonałą okazję do poszerzenia posiadanej wiedzy, jak również do jej uporządkowania.

dr hab. prof. SGH Krzysztof Borowski
Instytut Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH