Uwolnij się od lęku i stresu

Okładka książki Uwolnij się od lęku i stresu Caroline Leaf
Okładka książki Uwolnij się od lęku i stresu
Caroline Leaf Wydawnictwo: Vital nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Vital
2022-10-28
2022-10-28
Krzysztof Sołowiej

Dr C. Leaf “Uwolnij się od lęku i stresu”

Książka “Uwolnij się od lęku i stresu” została wydana w wydawnictwie Vital, w 2022 roku. Autorka - dr Caroline Leaf od wielu lat zajmuje się tematyką neurobiologii, zaburzeń komunikacyjnych oraz potęgą własnego umysłu. Jak sama podkreśliła, w obecnych tak niepewnych czasach bardzo ważną kwestią jest zadbanie o nasz dobrostan. W dobie wszechogarniających stanów lękowych, różnego rodzaj niepokojów, czy ciągłego stresu postanowiła napisać książkę, która pozwoli nam ochronić się przed wyniszczającymi, negatywnymi myślami, stresem i osiągnąć względny spokój. Tak powstała publikacja pt. “Uwolnij się od lęku i stresu”.
Podtytuł brzmi: 5 prostych kroków na pozbycie się negatywnego myślenia i odzyskanie zdrowego umysłu. W tym miejscu mam problem, ponieważ nie lubię tego typu określeń. Gdyby to były rzeczywiście 5 prostych kroków, to dlaczego metody przedstawione przez autorkę nie są znane szerszej publiczności? Moim skromnym zdaniem praca nad zmianą nawyków, bycie konsekwentnym w ćwiczeniach nad sobą itd. to myślę nie jest prosta sprawa! Wymaga samodyscypliny, odpowiedniej motywacji i pozytywnego podejścia. Co, o dziwo podkreśla później sama autorka, która przytacza, że większość ludzi poddaje się w ciągu pierwszego tygodnia próby zmiany nawyku. Z drugiej strony mam świadomość, że taki podtytuł i tekst ma na celu zachęcić potencjalnych Czytelników. Jakby napisała, że jest to 5 trudnych kroków, to raczej nikt by się nie skusił na lekturę tej publikacji.
Autorka z uporem maniaka powtarza na przestrzeni lektury, że nie możemy przestać myśleć choćby na jedną małą chwilę, choć potrafimy obyć się bez jedzenia, bez wody czy na krótszy czas - bez tlenu. Przy okazji czytania tej książki zauważyłem również, że coraz bardziej popularnym stają się rekomendacje uznanych osób związanych z tematem publikacji, które są umieszczone na początku. Ma to na celu zareklamowanie, zachęcenie do przeczytania? Tutaj kilka słów od siebie dodał np. J. C. Maxwell czy D. G. Amen. W przedmowie autorki zapadły mi w pamięć znamienite słowa, że możliwe problemy ze zdrowiem psychicznym w żaden sposób nie definiują tego kim jesteśmy. Zgadzam się z tym bardzo choć rozpowszechniony jest zupełnie odmienny postulat. Ponadto pocieszeniem może być fakt, że choć nie można kontrolować wielu aspektów z naszego życiu to na szczęście mamy wpływ na nasze reakcje.
W części I autorka opisała pracę umysłu w teorii i choć dopiero w części II przedstawiła swój autorski program zarządzania umysłem to nie przeszkodziło jej, żeby na początku co chwilę przywoływać “5 prostych kroków” jako remedium na wszelkie problemy… (Np. strona 63). Nie lubię takiej natarczywej formy i zachwalania co chwilę swojej metody. A propos liczby 63 - to według autorki dokładnie tyle dni jest potrzebnych, aby pozytywnie przebudować obwody neuronalne i podobnie ta kwestia była powtarzana kilkukrotnie w całej książce. Nie jestem również zwolennikiem tak sztywnego odliczania, trzymania się liczby dni itd.
Odnośnie już samej treści to Leaf wspomina o cyklu neurologicznym, neuroplastyczności, więc czytanie wymagało odpowiedniego skupienia, aby pojąć szczegóły i ważne informacje. Co zwróciło moją uwagę to, że z naukowego punktu widzenia podczas omówienia swoich badań autorka używała bardzo nieprecyzyjnych określeń typu: parametry członków grupy eksperymentalnej znacząco się poprawiły czy udało nam się odkryć znaczące zmiany…. Co oznacza w tym przypadku określenie “znacząco” ? Wiele razy Leaf użyła tego określenia, niestety. Właśnie fragment, gdzie autorka opisuje swoje badania był najbardziej nużący i trudny do przebrnięcia. Nie rozumiem tego typu wniosków: “Stosowanie cyklu neurologicznego może poprawić fizyczne samopoczucie oraz zwiększyć poziom energii i gotowość do działania”. Może - to słowo klucz, bo może ale nie musi, więc jak wierzyć w słowom autorki? Wnioski odnośnie pokolenia milenialsów też moim zdaniem są zbyt daleko idące.
Na plus natomiast na pewno zasługuje to, że autorka w każdym rozdziale na początku dodała w skrócie to, czego dotyczy dany fragment - taka wiedza w pigułce. Dalej ważne kwestie umieszczała w ramce. Sam szczegółowy opis metody doktor Leaf został bardzo dobrze i logiczne opisany. Równie ciekawym fragmentem był opis stosowanych technik, ukierunkowanych na neuroplastyczność. Podaje również wiele rad i przykładów jak wykorzystać cykl neurologiczny o swoich celów.
Biorąc pod uwagę powyższe kwestie ciężko jednoznacznie ocenić mi publikacje “Uwolnij się od lęku i stresu”. Autorka opisuje ważny temat, przytacza ciekawą metodologię na pozbycie się negatywnego myślenia i odzyskanie zdrowego umysłu, jednak pod względem formy, sposobu przedstawienia tematu i niektórych wniosków to mam niedosyt. Koniecznie sprawdźcie sami jakie wrażenia u Was zagoszczą po przeczytaniu tej publikacji!

Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

Dr C. Leaf “Uwolnij się od lęku i stresu”

• Przeczytane 2023
  • Recenzja Sztukater
  • Samodzielne
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Uwolnij się od lęku i stresu