Dziecko na cyfrowym odwyku

Okładka książki Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska
Okładka książki Dziecko na cyfrowym odwyku
Małgorzata Majewska Wydawnictwo: Dragon poradniki
poradniki
Dragon
2022-09-07
2022-09-07

Komputery, tablety i smartfony to nasza współczesna rzeczywistość. Dostęp do nich jest potrzebny, dają różne możliwości komunikacyjne, informacyjne, edukacyjne i rozrywkowe. Jednak dziecko nie powinno spędzać przed nimi zbyt dużo czasu. Jak do tego nie dopuścić? Jak zbudować z nim więź i zachęcić, aby odłożyło elektronikę bez awantury? To ciekawy poradnik dla każdego współczesnego rodzica, na dodatek napisany przez polską autorkę.
Dlaczego warto ograniczyć czas w sieci? Np. ogranicza kontakty społeczne, więc dzieci mogą stać się samotne, negatywnie wpływa na poczucie wartości czy jakość snu. A może tak warto dać dziecku dobry przykład i zacząć od siebie?
Podoba mi się szereg informacji odnośnie bycia online (racjonalnych, a nie takich, że wszystko jest złe i szkodzi),są tu różne badania, doświadczenia z innych krajów, czy przykłady z życia. Są pokazane ludzkie potrzeby, zagrożenia. Autorka podsuwa fakty, pomysły i narzędzia. Znajdziecie tu ramki z refleksjami, czy takie z zadaniami, które mają na celu abyśmy uświadomili sobie jak sytuacja wygląda w naszym życiu, czy też domu. Są podpowiedzi jak rozmawiać z dziećmi, także mamy gotowe sformułowania, które znacznie to ułatwią.
Po jej lekturze stałam się bardziej świadoma (choć nowe technologie są mi raczej całkiem nieźle znane, a tym samym świat online) i lepiej radzę sobie z rozmową z dzieckiem. Wiem jak zastosować ograniczenia, aby były dla dziecka jasne i zrozumiałe, jednocześnie nie odcinając go całkiem od świata online. I zawsze kontroluję co robi.
Książka skierowana jest do wszystkich rodziców, zarówno do tych świeżo upieczonych, jak i do tych z dłuższym stażem. Wskazówki tu zawarte przydadzą się na wielu etapach rozwoju dziecka, ale także pomogą nam samym racjonalnie korzystać z sieci i dobrodziejstw techniki.
Polecam.

Dzieci, i nie tylko, spędzają coraz więcej czasu w sieci. Częściowo na pewno przyczyniła się do tego pandemia, zdalne nauczanie i praca. Czas spędzony przed komputerem, tabletem wydłużył się z dnia na dzień. Powoli zaczęliśmy tracić kontrolę nad ilością godzin spędzonych online. Dla wielu dzieci rzeczywistość zmieniła się w wirtualny świat.

Co zatem zrobić, by przywrócić kontrolę nad czasem spędzonym w sieci? Jak rozmawiać z dzieckiem, by nie stać się jego wrogiem?

Małgorzata Majewska w swoim poradniku prowadzi nas krok po kroku do wprowadzania zmian w naszym podejściu i czasie spędzonym przed ekranem oraz skupieniu się nad aktywnością w sieci naszych dzieci. Pokazuje nam, jak bez krzyków i zakazów rozmawiać z dziećmi o graniu online i spędzaniu czasu przed ekranem komputera czy telefonu. Uświadamia nam, gdzie leży problem oraz podaje przykłady wypowiedzi, które mogą być nam pomocne podczas rozmowy z dzieckiem.

W książce znajdziecie wiele porad, refleksji, zadań do wykonania, a także odpowiedzi na nurtujące was pytania. Autorka proponuje, ale nie narzuca nam niczego. To my sami zdecydujemy, co wykorzystamy i jakie działania podejmiemy.

Pamiętajmy, internet nie jest zły. Warto jednak poświęcić trochę czasu, by nauczyć się korzystać z niego mądrze.

Co zatem zrobić, by przywrócić...

"Dziecko na cyfrowym odwyku" to książka od Wydawnictwa Dragon, która może być bardzo pomocną lekturą w każdym domu, gdzie używa się komputera. Autorka Małgorzata Majewska – pedagożka-terapeutka, coach, trenerka redukcji stresu, praktyczka porozumienia bez przemocy uświadamia w tej książce jak bardzo elektronika może zmienić nasze życie. Ludzie lubią korzystać z osiągnięć technologii nie zauważając nawet, że często to może stać się problemem. To nie dotyczy tylko dzieci. Ta książka pomaga zrozumieć, kiedy elektroniki jest za dużo w życiu oraz że może to być problematyczne dla domowników. Niestety dzieci wydają się często mieć duży problem. Gry, filmiki, media społecznościowe uzależniają już kilkulatków. Dorośli też się bardzo wciągają w elektronikę i często możemy spotkać ich z nosem w telefonach nawet na spacerach. Pandemia jeszcze pogłębiła problem, gdy ludzie musieli spędzać większość czasu online. Z tej książki możemy się dowiedzieć więcej na ten temat, a przede wszystkim przeczytać, jak sobie pomóc z uzależnieniem. Jeśli macie wrażenie, że Wasze dzieci spędzają zbyt często czas online, oto lektura dla Was. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/11/dziecko-na-cyfrowym-odwyku.html

Myślę, że w obecnych czasach, nawet gdyby się bardzo chciało, to ciężko uniknąć kontaktu dziecka z elektroniką. Ważne jest jednak, by od początku sprawiać, by ten telefon czy tablet nie był obowiązkowym elementem codziennego życia. I właśnie w tym pomoze nam wspomniany poradnik.

Jest napisany genialny. Prostym językiem, który szybko dociera do odbiorcy. Dla mnie wzrokowca, książka jest bardzo atrakcyjna pod względem ilustracji, tabelek, podkreslen itd. Czytałam ja z ogromnym zainteresowaniem. Mogę śmiało stwierdzić, że wyciągałam z niej ogromną dawkę wiedzy i wskazówek. Nie tylko względem rozmowy, wychowania dziecka ale także wobec nas, dorosłych. Problem uzależnienia od telefonu/komputera dotyczy nas samych. A to w końcu od rodziców dzieci czerpią wzorce. Poradnik to książka do której się wraca. Znajdują się tabelki, które można uzupełniać. Jest też szereg rad i wskazówek jak sprawić oraz masa wskazówek, które pomogą nam wypracować kompromis w korzystaniu z elektroniki przez dziecko.

Technologia jest nieodzownym towarzyszem w dzisiejszych czasach, a obecnie korzystają z niej coraz młodsze dzieci. Cyfrowy świat rządzi się swoimi prawami, a my coraz częściej poddajemy się jego działaniu. Smutne realia pandemii odcisnęły piętno na życiu ludzi, zmuszając nas do zagłębienia się w życie online. Jak to wpłynęło na młodsze pokolenie?

Gry, filmiki, media społecznościowe uzależniają dzieci. Ale czy zauważamy ile sami spędzamy czasu online? Seriale, wiadomości, aplikacje, korespondencje. Oczekujemy od naszych dzieci, że nie będą nieustannie wpatrywały się w ekrany różnych urządzeń, a jaki przykład idzie z góry?

Autorka w swojej książce w dosadny, ale nie oskarżający sposób odnosi się do naszej obecności w sieci, sugerując przemyślenie własnego postępowania przez drobne ćwiczenia, przemyślenia oraz zadania, podobnie w stosunku do tego, czego oczekujemy od dzieci.

Książka, poza ciekawym i merytorycznym podejściem do tematu, zawiera szereg porad, sugestii i pomysłów na ułatwienie rodzinnego funkcjonowania, ograniczenie przebywania online i rozmowy z dziećmi, aby ustalić wspólne potrzeby.
Jednocześnie podkreśla, że nie ze wszystkim musimy się zgadzać, bo każda sytuacja jest inna, jednak wypracowanie zasad i wspólnej polityki korzystania z różnych urządzeń oraz włączenia różnorodnych aktywności w życie rodzinny może ułatwić jej funkcjonowanie.

Warto pamiętać, że im młodsze dziecko tym łatwiej nam kontrolować czas jaki spędza online, z wiekiem już nie tylko my mamy wpływ na decyzje dzieci. Zatem warto podjąć odpowiednie kroki wcześniej. Możemy więc stać się mentorem naszych dzieci, zamiast wprowadzać nadmierną kontrolę, która może okazać się bardziej szkodliwa i działać na zasadzie zakazanego owocu.

Myślę, że to pozycja dla każdego rodzica, która może pomóc poukładać nasze potrzeby, oczekiwania wobec nieuchronnych zmian.

Gry, filmiki, media...

Ten poradnik jest pewnie dla wielu z nas, bo czyje dziecko bez problemu odrywa się od ekranu? Kto z nas dorosłych nie sięga co chwila po smartfon? Gdzie nie ma awantur, bo znowu ktoś przesadził z czasem spędzanym w internecie? Autorka tej książki podaje szereg pomysłów na to, jak rozmawiać z dzieckiem, jak ustalać zasady i jak się ich trzymać. Czym jest uzależnienie i jakie reakcje temu towarzyszą. Jakie są korzyści i zagrożenia z grania. Jakie są strategie rozwiązywania spędzania czasu w internecie, jak ustalać limity i plany korzystania z urządzeń.bb

• Must have
  • RODZICIELSTWO
  • Poradnik
  • Nie posiadam
  • .2022
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Dziecko na cyfrowym odwyku