Zatańcz ze mną

Okładka książki Zatańcz ze mną Katarzyna Michalak-Duszyńska
Okładka książki Zatańcz ze mną
Katarzyna Michalak-Duszyńska Wydawnictwo: Wydawnictwo NowoCzesne literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo NowoCzesne
2022-08-22
2022-08-22
obyczaj literatura obyczajowa przyjaźń relacje rodzinne rodzina

Choroba może nas lub naszych bliskich zaatakować w każdym momencie i zawsze powinniśmy z nią walczyć do ostatnich sił. Nikt nie powinien się wtedy od razu poddawać, zwłaszcza jeśli ma ukochanych wokół siebie. Podczas takich zmagań może się okazać kto jest z nami z miłości, a nie z innych pobudek i zawsze powinniśmy to docenić.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Alicję zwaną Alison oraz jej przyjaciółkę Klarę. Pierwsza z nich podejmuje się nowej pracy w hotelu, gdzie spotyka przystojnego Marka. Pomimo, iż jest feministką, to wspólnie spędzony czas w jednym pomieszczeniu z tym mężczyzną sprawia, iż między dwojgiem zaczyna iskrzyć. W tym samym czasie Alicja przeżywa walkę z chorobą jej ukochanej cioci, która po śmierci jej matki, wychowywała ją i do tej pory wspólnie mieszkały. Niestety pani Agata odchodzi, co wprawia dziewczynę w ogromny smutek. Podczas porządków bohaterki odnajdują listy z których wynika, że mężczyzna piszący do cioci jest ojcem Klary. Dzięki zamieszczonemu adresowi na jednym z nich, Klara wraz z przystojnym taksówkarzem Stefanem wyrusza na poszukiwanie ojca. Niestety w przyszłości okaże się, że ojciec cierpi na pląsawicę Huntingtona. Co dalej z Alison i Markiem? Czy przetrwa przyjaźń bohaterek? Jak potoczą się relacje między Klarą i Stefanem, a także nią i jej ojcem Henrykiem? Jaki przebieg będzie miała choroba i co się jeszcze wydarzy? O tym w książce „Zatańcz ze mną” autorstwa Katarzyny Michalak-Duszyńskiej.

Pląsawica Huntingtona

Autorka w swej powieści ukazała problemy ludzi dotkniętych pląsawicą Huntingtona, co jest moim zdaniem istotne, gdyż praktycznie nic o tej chorobie nie wiemy, a zapewne niewiele osób o niej słyszało. Jak się okazuje osoby postronne początkowe objawy mogą mylić z uzależnieniem od alkoholu, co może przysporzyć choremu wiele nieprzyjemności, które tylko pogorszą jego stan. Świadomość społeczna powinna być wyczulona na to, że nie wszystko może świadczyć o najpopularniejszych przypadłościach i najpierw należy się zapytać osobę tym dotknięta lub jej bliskich w czym tkwi problem. Pozycja ta jest doskonałym wstępem do zapoznania się z tym tematem, który jest niestety pomijany we wszelkich ogólnodostępnych środkach masowego przekazu, jak i nauczaniu prowadzonym w szkołach.

Poszukiwania ojca

Kolejnym ważnym wątkiem jest poszukiwanie przez Klarę swojego ojca. Takie przypadki są bardzo trudne niemniej każdy powinien mieć szansę poznania swoich bliskich, jeśli jest to całkowicie dla niej bezpieczne. Jeżeli nic nikomu nie zagraża, to taką decyzję powinien podjąć zainteresowany, a nie ktoś, kto kiedyś się z danym członkiem rodziny pokłócił i nie utrzymuje z nim kontaktów. Wiadomo, że małe dziecko nie powinno decydować, ale osoba dorosła już tak. Klarze się to udało za życia ojca, ale wiele ludzi poznaje prawdę, gdy jest już dla nich na to za późno.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z przyjemnością i dużym zainteresowaniem dzięki dość niespotykanemu tematowi dotyczącemu choroby zawartemu w niej. Pewna sytuacja na końcu książki wydaje mi się mało realistyczna, a zakończenie mogłoby być bardziej emocjonalne i brakuje mu kilku sytuacji, które podniosłyby jakość pozycji i zlikwidowałyby pewien niedosyt. Natomiast ostatni rozdział ukazujący punkt widzenia Henryka jest zbędny lub mógłby zawierać więcej jego przemyśleń, chociażby zabrakło opisu sytuacji, w której bohater zdecydował się na napisanie pewnego listu. Okładka przykuwa wzrok czytelnika, choć może sugerować coś bardziej delikatnego i romantycznego, a w tym wypadku mamy do czynienia z powieścią obyczajową z niewielkimi elementami romansu współczesnego w tle. Gorąco polecam pozycję wszystkim czytelnikom, którzy nie słyszeli o pląsawicy Huntingtona i także tym, którzy lubią wątki dotyczące poszukiwań rodzinnych, a wszystko to z kiełkującymi uczuciami u głównych bohaterek.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu NowoCzesne.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Alicję...

Klara i Alicja, zwana Alison, to dwie młode kobiety, szukające szczęścia w życiu. Są jak siostry - łączy je prawdziwa i mocna przyjaźń. Są dla siebie wsparciem, rozumieją się w pół zdania.

Klara właśnie pochowała ukochaną ciocię, która zastępowała jej matkę. Nie może się otrząsnąć po tej stracie. Odkłada na później konieczność uporządkowania rzeczy po zmarłej.

Alison zaczyna nowy rozdział swojego życia i podejmuje pracę w hotelu. Od razu trafia na wysokie wymagania dotyczące jej osoby. W dodatku dostaje współpracownika, który siedząc z nią w jednym pokoju, ma mieć na nią oko. Wkrótce jednak okazuje się, że Alison znajduje wspólny język z nielubianym kolegą z pracy.

Gdy Alison zaczyna się wszystko układać, nakłania Klarę do przejrzenia rzeczy, które zostały po ciotce. Okazuje się, że starsza pani zbierała pewne listy. To z nich Klara dowiaduje się prawdy o sobie i swoich rodzicach. Postanawia odnaleźć ojca, który był autorem listów. Gdy jej się to udaje, niedługo potem spada na nią informacja, że ojciec ma nieuleczalną, genetyczną, chorobę zwaną pląsawicą Huntingtona. Klara staje w obliczu możliwości utraty kolejnej bliskiej jej osoby.

"Zatańcz ze mną" to powieść obyczajowa, która porusza problem specyficznej choroby. Uznaje się, że powinniśmy wziąć pod opiekę chorego rodzica. Ale zajmowanie się osobą, która bywa agresywna lub mało komunikatywna, może być ponad nasze siły. Bywa też, że chory zdaje sobie sprawę z tego, jakim może być obciążeniem dla bliskich i ma przygotowany plan na swoje życie.

Trochę nierzeczywiste jest uczucie, jakim Klara obdarzyła od razu nieznanego jej właściwie człowieka. Mimo iż to ojciec, jednak nie był on obecny w życiu kobiety. Druga perspektywa byłaby ciekawa, gdyby nie urywała się nieoczekiwanie. Ogólnie książka ciekawa, skłaniająca do przemyśleń. Z pewnością zapada w pamięć.

Alison...

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Recenzja patronacka

Przyjaciółki na zawsze.

Przez dłuższy czas panowała nieznośna cisza. Widocznie oboje byli pochłonięci myślami. Każde martwiące się o to drugie. Córka o Ojca. Ojciec o Córkę.

Był dla niej nowo poznaną, lecz od pierwszego dnia najważniejszą osobą w życiu. Mimo że go nie znała, to wiedziała i czuła, że łączy ich ogromna więź. Teraz los wystawił ich na potężną próbę. Próbę, która nie jest jeszcze znana…

Czy słyszałeś już o najnowszej powieści społeczno-obyczajowej Pani Katarzyny Michalak-Duszyńskiej? Mowa oczywiście o “Zatańcz ze mną”. Książka swojej premiery doczekała się 22 sierpnia 2022 roku, nakładem Wydawnictwa NowoCzesne.

Katarzyna Michalak-Duszyńska - początkująca pisarka, na co dzień mama, sekretarka. Uwielbia handmade. Jest wolontariuszką fundacji DKMS.

Wydawnictwo NowoCzesne – swoją siedzibę posiadają w Poznaniu. Kierują się stwierdzeniem „mniej oznacza lepiej” - mniej wydanych pozycji, oznacza szersze pole promocji, oraz reklamy dla każdej twórczości po etapie selekcji. Łączy to się też ze zdecydowanie wyższą jakością edytorską.

Alicja (dla znajomych: Alison) i Klara tworzą bardzo zgrany duet. Są przyjaciółkami “od piaskownicy”. Czasem ich zachowania są niczym ogień i woda, ale nikt, ani nic nie jest w stanie ich rozdzielić. Dogadują się bez słów.

W momencie, gdy jedna przeżywa stratę, druga jest przy niej wsparciem. Jednak relacja przyjaciółek przechodzi kryzys, gdy w ich świecie pojawiają się mężczyźni. To oni wywracają ich życia do góry nogami.

W międzyczasie Klara odnajduje swojego do tej pory nieznanego ojca. Spędza z nim czas, poznaje go, a kiedy wykryta zostaje u niego zaawansowana choroba genetyczna, wie, że w jej obowiązku jest zaopiekować się nim, aż do śmierci, która niestety czai się tuż za rogiem.

“Zatańcz ze mną” autorstwa Pani Katarzyny Michalak-Duszyńskiej, to powieść o naturze społecznej. Porusza w sobie aspekty zaciągnięte z życia codziennego, jak na przykład: przyjaźń, miłość, tęsknota, śmierć, strata.

Mimo powagi, jaka panuje w książce, potrafi ona zaskoczyć humorystycznym, refleksyjnym wydźwiękiem. To też sprawia, że książka to nie takie smęty, jakimi mogłyby się wydawać choćby po opisie.

Czytając, czułam wiele emocji, czasami nawet i kilka jednocześnie. Na przemian uśmiechałam się, to pochmurniałam, a nawet i czułam ulgę, nadzieję, szok.

A wszystko to dzięki bardzo dobrze nakreślonej, dynamicznej, przepełnionej nagłymi zwrotami akcji w fabule. Została ona podzielona, na można powiedzieć dwie równolegle toczące się historie, które w wielu momentach krzyżują się ze sobą, tworząc jedną, zwartą całość.

Użyto narracji trzecioosobowej. Język pisania jest lekki, prosty. Przyjemnie się go czyta. Głównymi postaciami są dwie zupełnie inne kobiety, których różni wiele, ale łączy jeszcze więcej-przyjaźń. Drugoplanowymi bohaterami są również ludzie z bagażami doświadczeń, zagubieni, osamotnieni, skazani zarówno na porażkę, jak i sukces.

Podsumowując: “Zatańcz ze mną” autorstwa Pani Katarzyny Michalak-Duszyńskiej, to bardzo udana powieść, która ciekawi, wciąga w swój wir już od pierwszych stron. To prawdziwa literatura społeczna poprowadzona na tle obyczajowym, przy której trzeba zatrzymać się na chwilę, ponieważ skłania do refleksji.

Autorka nie tylko porusza problemy codziennej egzystencji. Ukazuje również ogromną moc przyjaźni, miłości. Pokazuje, że wszelkie trudności napotkane na drodze, dużo łatwiej będzie rozwiązać, gdy podzielimy się nimi z kimś nam bliskim.

Ogólnie pisząc, książka należy do tych wartościowych, które posiadają w sobie: wartką fabułę, nagłe zwroty akcji, barwne postacie i dużą dawkę przyjaźni. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam.

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Recenzja patronacka

Przyjaciółki na zawsze.

Katarzyna Michalak-Duszyńska „Zatańcz ze mną”

Alicja (Alison) i Klara to przyjaciółki na śmierć i życie. Do czasu, gdy ta więź zostaje zachwiana. Ciotka Klary umiera, a w jej domu dziewczyna zauważa listy schowane przed laty. Okazuje się, że pochodzą one od ojca Klary. Wtem postanawia, że go odnajdzie. Gdy jest już u celu dowiaduje się, iż jest poważnie chory.

Ciekawy zabieg wprowadzenia do historii choroby Huntingtona i wyjaśnienie, na czym ona polega oraz jak sobie z nią radzą ludzie. Zakończenie daje wiele do życzenia, gdyż trudno jest je zdefiniować. Nie za bardzo mnie ta książka poruszyła, ale też nie była zła. Na rozluźnienie, czemu nie.

Katarzyna Michalak-Duszyńska „Zatańcz ze mną”

Ciekawy...

Jeśli szukacie powieści, którą czyta się lekko, ale wniesie w Wasze życie sporo nauki, emocji i pobudzi wrażliwość, to „Zatańcz ze mną” jest do tego idealna.

--> https://zaczytanyksiazkoholik.pl/recenzje/pelna-wzruszen-powiesc-pt-zatancz-ze-mna-katarzyna-michalak-duszynska/

Treść książki wspaniała, wzruszająca, ale zakończenie fatalne.

Treść książki wspaniała, wzruszająca, ale zakończenie fatalne.

• Obyczajowa
  • Recenzje
  • Od Autorów/Wydawnictw
  • Literatura obyczajowa i romans

Dodaj cytat z książki Zatańcz ze mną