Osadzona we współczesnych polskich realiach, a jednocześnie baśniowa opowieść o dwóch dziewczynkach wychowywanych przez samego ojca. Ciepła i krzepiąca - dowodzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać, uciekając się do inteligencji i poczucia humoru. Zwariowane, dowcipne dialogi, niesamowite przygody, o których jednak się-wie-że-się-dobrze-skończą, osadzone w pejzażu podwarszawskiej miejscowości. Do tego przewijające się przez dom taty tabuny panienek, z których każda miałaby ochotę zostać na zawsze, ale nic-z-tego, i czuwająca nad dziewczynkami z Warszawy babcia Fredzia - niezrównana: mądra i szalona, złośliwa i serdeczna. Jak ta książka.

Marianna | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Znakomita książka. Piękny styl pisania pani Manueli, zabawne dialogi, a przede wszystkim mądrość płynąca z całej opowieści. Jestem wprost zachwycona. Z pewnością wrócę do tej książki jeszcze nie raz. Polecam z całego serca!

Dominika | 2014-02-05

Książka przedstawia historię rodziców niezupełnie gotowych na dzieci . Matka 15-nasto letniej Karoliny i 8-letniej Pauliny wyjeżdża do Afryki , stwierdzając , że też ma prawo do własnego życia . Ich ojciec Fryderyk ,muzyk, musi się nimi zająć . Nie dając sam rady sprowadza do domu kobiety , jak twierdzi które kocha. Mają one pomóc w wychowaniu dzieci. To co się wydażyło do poznanie tej jedynej wybranki Fryderyka jest zabawne, naprawdę można się pośmiać. Z całego serca polecam :D

Isilien | 2011-05-26
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Czytałam ją jakiś czas temu, jednak co pamiętam najlepiej to poczucie, że to wszystko jest tak nierealne i nieprawdziwe, że zwala z nóg. Nieodpowiedzialni rodzice, którzy normalnie tak by się nie zachowywali, sytuacje, które normalnie nie mogłyby mieć miejsca, wymieniać dalej? dla mnie dość. treść jest całkowicie oderwana od rzeczywistości i bynajmniej nie przyprawia mnie to o ból brzucha ze śmiechu. a propos humoru - wymuszony, sztuczny był jakiś, jakby autorka za wszelką cenę chciała napisać coś śmiesznego i gdzieś w tym wszystkim zgubiła się z innymi cechami, które dobra książka powinna mieć, m.in. wiarygodność, że pozwolę sobie powtórzyć po raz setny. Nie byłam w stanie przebrnąć do końca, a nie zdarza się to często.

Katherina87 | 2012-11-22

Urocza, ciepła opowieść o dwóch siostrach samotnie wychowywanych przez ojca. Pełna zabawnych anegdotek i celnych puent. Osadzona we współczesnych polskich realiach, a jednocześnie baśniowa. Przede wszystkim zaś krzepiąca, bo dowodzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać, uciekając się do inteligencji, poczucia humoru i pysznego jedzonka.

Zwariowane, dowcipne dialogi, przygody nie z tej ziemi, które można czytać bez niepokoju, ze świadomością, że dobrze się skończą, osadzone w znanym, choć pogmatwanym klasowo pejzażu podwarszawskiego osiedla. Zgrabnie wplecione w akcję anegdoty o dawnych czasach, oprawione w cytaty z Oscara Wilde’a, ks. Józefa Tischnera czy Wisławy Szymborskiej, dodają powieści trochę edukacyjnego wymiaru. No i jeszcze zabawne opisy panienek przewijających się przez dom taty, które zostają na chwilę, choć mają ochotę na zawsze, oraz babcia dojeżdżająca do dziewczynek z Warszawy. Mądra i szalona, złośliwa i radosna. Tak jak książka.

Kayzke | 2012-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Chaos. Można przebrnąć, ale dziełem tego nazwać nie można. Życie zupełnie nierealne, dania jak z francuskiej restauracji na obiad, anegdoty kompletnie bez humoru. Autorkę poniosła fantazja, albo inne chemikalia pozaustrojowe... Brakuje mi tutaj różnicy pokoleń. Czytając odnosi się wrażenie, że wszyscy są w tym samym wieku. Matka nieodpowiedzialna, ojciec tym bardziej, tylko dzieci są rozważne w tym całym bałaganie. Dziwnę to trochę.

asocialreader | 2012-12-11
Przeczytana: czerwiec 2012

Ta książka jest jedną z najgorszych książek jakie czytałam. Czytając opis z tyłu myślałam, że będzie to naprawdę fajna książka, a okazała się fatalna ...

Nie ma w tym według mnie nic fajnego ani ciekawego. To jest po prostu coś okropnego, jest bardziej nierealna nawet od książek fantastycznych. Jednym słowem żałuję, ze po nią sięgnęłam.

Konwalia | 2012-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2012

Taka lekka książeczka pełna humoru i nieoczekiwanych zwrotów. W sam raz do czytania w środkach komunikacji miejskiej ( ja osobiście tak ją czytałam i to już 2 razy w odstępie kilku lat). Obraz zwariowanej rodzinki widzianej oczami nastolatki. Polecam tym, którzy chcą się troszkę rozerwać.

Bedata | 2013-06-16

Dokończyłam tę książkę tylko dlatego, że była w wersji audio. Nic ciekawego, naiwne, nudne itd itp. Strata czasu.

Beata | 2015-01-21
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Rewelacyjna na chandrę.

SigSauer | 2010-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2010

Książka napisana chaotycznie. Czasem zdaje się, że autorce zapomniało się czegoś wyjaśnić i pojawiają się jakieś tajemnicze osoby nie wiadomo skąd i po co. Jest dużo niejasności, np. matka odchodzi, zostawia dzieci z ojcem. Potem okazuje się, że matka bierze ślub (bez rozwodu, mimo że jest jasna informacja że rodzice mieli cywilny ślub).
Ojciec nie nadaje się do niczego. Pije, ćpa, sprowadza jakieś panny do domu, a potem wyjeżdża na tydzień zostawiając je z dziećmi. Duży dzieciak.
A na dodatek główna bohaterka mająca lat 15 pije z babcią wino do obiadu...