Osadzona we współczesnych polskich realiach, a jednocześnie baśniowa opowieść o dwóch dziewczynkach wychowywanych przez samego ojca. Ciepła i krzepiąca - dowodzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać, uciekając się do inteligencji i poczucia humoru. Zwariowane, dowcipne dialogi, niesamowite przygody, o których jednak się-wie-że-się-dobrze-skończą, osadzone w pejzażu podwarszawskiej miejscowości. Do tego przewijające się przez dom taty tabuny panienek, z których każda miałaby ochotę zostać na zawsze, ale nic-z-tego, i czuwająca nad dziewczynkami z Warszawy babcia Fredzia - niezrównana: mądra i szalona, złośliwa i serdeczna. Jak ta książka.

Kachusek | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Do tej opowieści - o zakręconym losie niedojrzałego muzyka z dwiema córkami chowającymi się bez mamy, za to w towarzystwie coraz to nowej "podrywki" ojca i pod czujnym okiem rewelacyjnej babci - zdecydowanie należy podejść z przymrużonym okiem. Jeśli już się w owo przymrużenie wpadnie i złapie specyficzny rytm pisania pani Kalickiej (narrację ośmielę się porównać do "Mikołajka"), wtedy można spędzić sympatyczny czas. Ja takowy spędziłam i to nie raz się uśmiechnąwszy :)

A poniższy tekst babci, mam zamiar wykorzystać w przyszłości..

"-A ile ty masz lat?.. - Czterdzieści pięć - odpowiedziała bez wahania Fryderyka. - To samo mówiłaś trzy lata temu - przypomniałam jej nietaktownie. - Nie należę do osób, które łatwo zmieniają zdanie - odparła stanowczo i z godnością, w ogóle nie zmieszana."

Marianna | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Znakomita książka. Piękny styl pisania pani Manueli, zabawne dialogi, a przede wszystkim mądrość płynąca z całej opowieści. Jestem wprost zachwycona. Z pewnością wrócę do tej książki jeszcze nie raz. Polecam z całego serca!

Dominika | 2014-02-05

Książka przedstawia historię rodziców niezupełnie gotowych na dzieci . Matka 15-nasto letniej Karoliny i 8-letniej Pauliny wyjeżdża do Afryki , stwierdzając , że też ma prawo do własnego życia . Ich ojciec Fryderyk ,muzyk, musi się nimi zająć . Nie dając sam rady sprowadza do domu kobiety , jak twierdzi które kocha. Mają one pomóc w wychowaniu dzieci. To co się wydażyło do poznanie tej jedynej wybranki Fryderyka jest zabawne, naprawdę można się pośmiać. Z całego serca polecam :D

Beata | 2015-01-21

Rewelacyjna na chandrę.

Isilien | 2011-05-26
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Czytałam ją jakiś czas temu, jednak co pamiętam najlepiej to poczucie, że to wszystko jest tak nierealne i nieprawdziwe, że zwala z nóg. Nieodpowiedzialni rodzice, którzy normalnie tak by się nie zachowywali, sytuacje, które normalnie nie mogłyby mieć miejsca, wymieniać dalej? dla mnie dość. treść jest całkowicie oderwana od rzeczywistości i bynajmniej nie przyprawia mnie to o ból brzucha ze śmiechu. a propos humoru - wymuszony, sztuczny był jakiś, jakby autorka za wszelką cenę chciała napisać coś śmiesznego i gdzieś w tym wszystkim zgubiła się z innymi cechami, które dobra książka powinna mieć, m.in. wiarygodność, że pozwolę sobie powtórzyć po raz setny. Nie byłam w stanie przebrnąć do końca, a nie zdarza się to często.

Katherina87 | 2012-11-22

Urocza, ciepła opowieść o dwóch siostrach samotnie wychowywanych przez ojca. Pełna zabawnych anegdotek i celnych puent. Osadzona we współczesnych polskich realiach, a jednocześnie baśniowa. Przede wszystkim zaś krzepiąca, bo dowodzi, że nawet najtrudniejszy problem można rozwiązać, uciekając się do inteligencji, poczucia humoru i pysznego jedzonka.

Zwariowane, dowcipne dialogi, przygody nie z tej ziemi, które można czytać bez niepokoju, ze świadomością, że dobrze się skończą, osadzone w znanym, choć pogmatwanym klasowo pejzażu podwarszawskiego osiedla. Zgrabnie wplecione w akcję anegdoty o dawnych czasach, oprawione w cytaty z Oscara Wilde’a, ks. Józefa Tischnera czy Wisławy Szymborskiej, dodają powieści trochę edukacyjnego wymiaru. No i jeszcze zabawne opisy panienek przewijających się przez dom taty, które zostają na chwilę, choć mają ochotę na zawsze, oraz babcia dojeżdżająca do dziewczynek z Warszawy. Mądra i szalona, złośliwa i radosna. Tak jak książka.

Konwalia | 2012-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2012

Taka lekka książeczka pełna humoru i nieoczekiwanych zwrotów. W sam raz do czytania w środkach komunikacji miejskiej ( ja osobiście tak ją czytałam i to już 2 razy w odstępie kilku lat). Obraz zwariowanej rodzinki widzianej oczami nastolatki. Polecam tym, którzy chcą się troszkę rozerwać.

Kayzke | 2012-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Chaos. Można przebrnąć, ale dziełem tego nazwać nie można. Życie zupełnie nierealne, dania jak z francuskiej restauracji na obiad, anegdoty kompletnie bez humoru. Autorkę poniosła fantazja, albo inne chemikalia pozaustrojowe... Brakuje mi tutaj różnicy pokoleń. Czytając odnosi się wrażenie, że wszyscy są w tym samym wieku. Matka nieodpowiedzialna, ojciec tym bardziej, tylko dzieci są rozważne w tym całym bałaganie. Dziwnę to trochę.

asocialreader | 2012-12-11
Przeczytana: czerwiec 2012

Ta książka jest jedną z najgorszych książek jakie czytałam. Czytając opis z tyłu myślałam, że będzie to naprawdę fajna książka, a okazała się fatalna ...

Nie ma w tym według mnie nic fajnego ani ciekawego. To jest po prostu coś okropnego, jest bardziej nierealna nawet od książek fantastycznych. Jednym słowem żałuję, ze po nią sięgnęłam.

Bedata | 2013-06-16

Dokończyłam tę książkę tylko dlatego, że była w wersji audio. Nic ciekawego, naiwne, nudne itd itp. Strata czasu.