Ośli brzuch

ArtRage
2022-09-01
2022-09-01
Agata Ostrowska
Wyspy Kanaryjskie Teneryfa literatura hiszpańska debiut literacki dojrzewanie poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości

Okładka książki Granta 155: Best of Young Spanish-Language Novelists 2 Andrea Abreu, David Aliaga, Carlos Manuel Álvarez, José Ardila, Gonzalo Baz, Miluska Benavides, Martín Felipe Castagnet, Andrea Chapela, Mateo García Elizondo, Camila Fabbri, Paulina Flores, Carlos Fonseca, Aura García-Junco, Munir Hachemi, Estanislao Medina Huesca, Dainerys Machado Vento, Valerie Miles, José Adiak Montoya, Cristina Morales, Alejandro Morellón, Michel Nieva, Mónica Ojeda, Irene Reyes-Noguerol, Aniela Rodríguez, Eudris Planche Savón, Diego Zúñiga
Granta 155: Be... Andrea Abreu, David...

1943

Książka nietypowa, na pewno nie spodoba się każdemu. Bardzo dobrze uchwycone myśli i zachowania dorastającej dziewczynki, a do tego w egzotycznej scenerii.

Po opisie książki spodziewałam się trochę czegoś innego. Do czytania tej pozycji trzeba podejść z otwarta głową. Forma jest dość specyficzna: pełna wulgaryzmów, błędów, braku znaków interpunkcyjnych, bardzo chaotyczna miejscami - dokładnie tak wyobrażałabym sobie narracje 10-latki, która jest główna bohaterka książki. Niektóre części książki do mnie trafiały, inne z kolei mnie odrzucały i naprawdę ciężko mi ocenić tę książkę. Warto zwrócić uwagę na tłumaczenie - przez swoją specyfikę książka wydaje się być trudnym dziełem do przetłumaczenia i niemałym wyzwaniem dla tłumacza, ale efekt końcowy w tym przypadku zasługuje na uznanie.

Dawno nie czytałam czegoś tak koszmarnego. Rozumiem koncept przedstawienia relacji Shit i Isory, ale na litość boską, ile razy można napisać o: sraniu, rzyganiu, pipce, ocieraniu się?

Zupełnie nie jestem targetem tej książki, a jednak zażarło niesamowicie. Jest to powieść wybitnie dziewczyńska, wręcz młododziewczyńska, cholernie szczera, cholernie naturalistyczna (w wielu miejscach dociera do granic obrzydliwości, a potem je przekracza),głęboka pomimo pozornej błahości, potrafiąca trzepnąć po głowie, gdy trzeba.
Ogromne ukłony dla Agaty Ostrowskiej za perfekcyjne tłumaczenie!

Ogromne ukłony dla Agaty Ostrowskiej za...

Książka o dwóch dziewczynkach w wieku dojrzewania, zaprzyjaźnionych ze sobą. Jedna jest „hop do przodu” w sprawach dojrzewania i seksualności a druga jest w nią wpatrzona jak w obraz. Dziewczynki odkrywają świat, emocje, stereotypy dotyczące mieszkańców ich wioski. Przeżywamy razem z nimi wakacje, wolny czas, zabawy, pierwsze problemy, odkrywanie swojego ciała. Książka napisana jest specyficznym językiem bez znaków interpunkcyjnych. Jakby historia wylewała się z czyjejś głowy. Proste myśli wylane na papier. Końcówka bardzo mnie rozczarowała. Opowieść została urwana w dziwnym momencie i nie wiemy do końca, co się wydarzyło. Wiemy, że coś strasznego.

Pisanie opinii o tym arcydziele jest dla mnie niczym droga przez mękę. Kolejne dziwadło literackie, którego czytanie przyprawiało mnie o niedowierzanie, że coś takiego w ogóle mogło trafić do wydawcy i zostać upublicznione.

Mam świadomość, że pisać każdy może, ale niech to będzie coś w miarę sensownego, a nie takie niewiadomoco. Dwie młode dziewczyny, jedna z problemami żywieniowymi, druga wzorująca się na swoim ideale, dojrzewanie i pierwsze erotyczne fascynacje to na prawdę ciekawa tematyka, ale nie w tym wydaniu, które mamy tutaj.

Kilka cytatów dla zobrazowania mojego zniesmaczenia wobec tej książki i wszechobecnych obrzydliwości w niej zawartych, głównie fekaliach:

"Isora miała włosy na pipce i czasami goliła je wszystkie aż do dziury w dupie i swędziała ją dupa".

"Chciałam zjeść Isorę i wysrać ją żeby była moja. Wysmarować tym gównem ściany mojego pokoju, żeby wszędzie ją widzieć".

"Sraczka, sraczka, sraczka, zawsze chciałyśmy mieć sraczkę".

Ta książka jest po prostu obrzydliwa. Aż mi się niedobrze zrobiło, gdy czytałam o tym, co te małe zwyrolki wyczyniały.

Przenosimy się do roku 2005 na Wyspy Kanaryjskie. I choć trwa lato, nie będziemy wygrzewać się na piaszczystych plażach ani popijać chłodnych drinków. Będziemy obserwować relację dwóch dziewczynek: Shit i Isory. Totalnie różne charaktery wystawione na próbę dorastania i zmian.

Powieść okrzyknięta najgłośniejszym hiszpańskim debiutem. Ostrożnie podchodzę do takich określeń i z reguły zastanawia mnie, czy wszystkie wysokie oceny wybijają z faktycznego zachwytu. U mnie tego zachwytu zabrakło.Być może cenię w literaturze coś innego, a może po prostu to nie był nasz czas. Liczyłam, że porwie i zachwyci mnie bardziej.

To pierwsza powieść młodziutkiej 28 letniej Hiszpanki, w której można doszukiwać się własnych przeżyć z dzieciństwa autorki urodzonej na Teneryfie. Język 10-latki, slajdowe opisywanie rzeczywistości w krótkich rozdziałach niektórych może nużyć niezależnie od treści.. To nie jest wielowątkowa powieść na co liczyli niektórzy czytelnicy i stąd myślę tak rozbieżne oceny. To jest książka do smakowania wyspiarskiej aury spomiędzy palców teneryfskich, dla nas "wulgarnych", dzieciaków.

Niestety duże rozczarowanie. Oczekiwałam historii o przyjaźni, dojrzewaniu i jego trudach, a dostałam abstrakcje, którą momentami ciężko się czytało. Cała książka była dziwna i do niczego nie zmierzała. Żałuję czasu jaki jej poświęciłam, bo za kilka dni o niej zapomnę.

• Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Ośli brzuch