Głosy kobiet

Okładka książki Głosy kobiet Miriam Toews
Okładka książki Głosy kobiet
Miriam Toews Wydawnictwo: Czarne Seria: Powieści [Wydawnictwo Czarne] literatura piękna
Powieści [Wydawnictwo Czarne]
2019-04-02
9788381915236
Kaja Gucio

#rodzinnewyzwanie2024 "Głosy kobiet" Miriam Toews
Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki.
Z jednej strony rozumiem jej przesłanie, ideę i potrzebę. Z drugiej mój poziom irytacji podczas słuchania tego audiobooka rósł z każdym wysłuchanym niemalże zdaniem.
Na szczęście zdaję sobie sprawę, że to z powodu mojego charakteru, jakże odmiennego do większości (a może wszystkich) bohaterek) I tu zaczynają się pytania. A może jednak nie..... czy oczyszczając mnie z moich kulturowych doświadczeń i umieszczając jak tę przysłowiowa biała kartkę w mennonickiej kolonii myślałabym tak jak teraz? miałabym taką siłę, wolę i chęć działania zamiast dyskutowania? Nie wiem.... I mam nadzieję, że nigdy się tego nie dowiem, ani ja, ani moja córka, ani jej dzieci.

#rodzinnewyzwanie2024 "Głosy kobiet" Miriam Toews
Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki.

Człowiek człowiekowi nawet nie wilkiem. Aż za mocna historia jak dla mnie. I ta ludzka skłonnośc do kontrolowania innych...

Trochę ciężko wejść w tą historię przez formę sprawozdania i perspektywę Augusta, ale doceniam pomysł i tematykę. Lekko przypomina mi „Opowieść podręcznej”

Ależ ten świat jest popaprany, a człowiek człowiekowi potrafi zrobić okropne rzeczy…
Opartych na faktach książek uzasadniających powyższą opinię jest mnóstwo, kilka czytałam całkiem niedawno, np. o irlandzkich pralniach („Drobiazgi takie jak te”),o ludziach żyjących w oblężonym Sarajewie („Sarajewskie marlboro”),o młodzieńcu gnębionym w XVIII wiecznej Szkocji przez okrutnego konstabla („Jego krwawe zamiary”),czy wreszcie o ciężkiej doli amiskich („Uwolniona”) i mormońskich kobiet („Żona mormona”).

I teraz ta przerażająca historia. O mennonitach, a właściwie dręczonych mennonitkach i ich oprawcach - mennonickich mężczyznach. Oparta na prawdziwych wydarzeniach z kolonii w Boliwii, w której kobiety i dziewczęta budziły się rano posiniaczone i zakrwawione, myśląc, że atakowały je demony. Aż wyszło na jaw, że ośmiu mężczyzn (mężów i braci) usypiało je odurzającym specyfikiem dla krów, a następnie brutalnie gwałciło w nocy, gdy inni spali. Proceder trwał przez dwa lata i dotknął prawie 300 ofiar w wieku od 5 do 65 lat.

Ta książka to ani reportaż, ani powieść, lecz zasymulowany zapis rozmów kobiet, które po aresztowaniu mężczyzn spotykają się, by postanowić co dalej robić: zostać w kolonii i przebaczyć mężczyznom? Zostać i walczyć z oprawcami, którym na pewno wszystko ujdzie na sucho? Opuścić kolonię? Ale jak miałyby to zrobić, skoro mówią w niezrozumiałym dla innych języku, nie potrafią czytać, nigdy nigdzie nie wyjeżdżały, nie wiedzą jak wygląda świat ani z prasy, ani z telewizji. No to jak ruszać w nieznane? Przede wszystkim zaś mają bardzo niskie poczucie własnej wartości. Uważają, że nie są członkami swojej społeczności, tylko towarami. I kiedy ich mężczyźni już je zużyją tak, że po trzydziestce wyglądają na sześćdziesiątkę, a ich łona dosłownie wypadają z ich ciał na nieskazitelną podłogę w kuchni, to ci mężowie i ojcowie zarazem sięgają po świeży towar - po ich wspólne córki.

W książce nie ma prawie żadnej akcji, mimo to nie mogłam się oderwać. Ot, siedzą pokrzywdzone kobiety na strychu przez kilka nocy i sobie dyskutują, jak to kobiety. Czasem się kłócą, płaczą, są wściekłe, czasem żartują, są dla siebie nawzajem pocieszeniem. I gadają, gadają, gadają, ple-ple-ple. Wydaje się, że nudy? No momentami może tak, tym bardziej, że to nie jest zapis prawdziwej rozmowy, tylko wyobrażenie autorki, która wywodzi się z tej społeczności i uznała, że w imieniu pokrzywdzonych potrafi dać świadectwo odwagi i siły tych kobiet.

Dzieło nie jest doskonałe, przegadane i momentami nudnawe, niestety forma nie sprostała treści i doniosłości wydarzeń. Ale dla mnie i tak ma olbrzymią moc. Zachęcam do przeczytania kolejnej odsłony tego co człowiek człowiekowi...

Jest to wstrząsająca historia, jednak przedstawiona dosyć chaotycznie, co zaburzało mi jej odbiór.
W tym starciu, ekranizacja tej powieści okazuje się być lepsza od literackiego pierwowzoru.
Za dużo tu kombinowania, a przy tematyce takiego kalibru wystarczyła by prostota słow.

Po lekturze tej książki mam totalnie mieszane uczucia. Z jednej strony powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, potencjał ogromny, a temat ważny i interesujący... Niestety, lektura dość ciężka i męcząca. Miejscami chaotyczna. Dużym zaskoczeniem była dla mnie męska narracja, która do pewnego momentu przeszkadzała, potem jednak stała się oczywista i zrozumiała. Książka jak najbardziej potrzebna. Zastanawiam się tylko, czy w tym wypadku reportaż nie byłby lepszym środkiem przekazu.

Ogromne rozczarowanie. Długo czekałam na tą książkę i byłam jej ciekawa, ale mimo interesującego i ważnego tematu, forma jest bardzo nużąca. Czy taki był zamysł autorki, żeby wprowadzić czytelnika w nużącą beznadziejną atmosferę?

Temat wydaje się niezwykle interesujący, ale całość powieści to zapis dyskusji kobiet, w której rozważają, jak zareagować na to, co im się wydarzyło - odurzenie i wykorzystanie seksualne we śnie. I paradoksalnie tytułowym głosem kobiet jest mężczyzna, który jako jedyny w tej społeczności potrafi pisać. Całość nużąca.

Temat niezwykle ważny, historia wstrząsająca, dramatyczna. Niestety podana w bardzo ciężkiej formie. Rozczarowuje.

Mega rozczarowanie niestety.A tak się cieszyłam na tą książkę.Ważny temat,ale forma okropnie chaotyczna, styl pisania bardzo męczący.

• Audiobooki
  • Literatura piękna