Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność

Okładka książki Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność Monika Kotlarek
Okładka książki Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność
Monika Kotlarek Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2022-08-09
2022-08-09
choroba afektywna dwubiegunowa choroby psychiczne zdrowie psychiczne F31 ChAD mania depresja

Książka bardzo przyjemnie i przyziemnie napisana - poza wiedzą teoretyczną jest także sporo wiedzy, którą można wykorzystać w praktyce. Muszę jednak przyznać, że trochę się rozczarowałam w trakcie czytania, bo zapowiadała się bardzo ciekawie, a im dalej tym coraz większe i częstsze miałam wrażenie, że czytam na okrągło w kółko jedno i to samo. Nie znalazłam tam też nic odkrywczego czego wcześniej nie wyszukałam w Google mimo to jednak było to wszystko całkiem przyjemnie zawarte w jedną dość spojną całość. Na pewno ogromny plus za dodatki w postaci różnych tabel do samo obserwacji.

Czytając tą książkę zrozumiałam jak bardzo ważne jest to by osoby nam bliskie potrafiły nam pomóc. ChaDA to bardzo trudna, niewyleczalna choroba z którą trudno żyć bez zrozumienia i pomocy bliskich.
Na przestrzeni lat poznałam kilka osób które żyją z tą chorobą. Choć nie da się jej wyleczyć, można za pomocą leków, terapii i odpowiedniego stylu życia zmniejszyć ilość epizodów depresyjnych i maniakalnych bo właśnie z takich epizodów ta choroba się składa.
Autorka książki w bardzo prosty i zrozumiały sposób tłumaczy nam jak objawia się ChaDA, jak ją rozpoznać, jak pomóc osobie z tą chorobą. Ponadto możemy dowiedzieć się z książki czym różni się ChaDA od Borderline.
Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej zależą od jej stopnia. Mówi się również że często odrobinę inne objawy można zauważyć u kobiet niż u mężczyzn. W poradniku poruszono również ważny temat jakim jest ChADa u ciężarnej kobiety. Jest to bardzo trudny okres ponieważ hormony znaczenie wpływają na zachowania przyszłej mamy przez co stany depresyjne i maniakalne mogą pojawiać się częściej a niektóre leki stosowane w leczeniu objawów ChADy są szkodliwe dla płodu.

Autorka jako dodatek do swojej książki zamieściła w niej spis filmów oraz programów telewizyjnych w których zostały przedstawione osoby z chorobą afektywną dwubiegunową. Znajduję się też miejscem na notatki własne związane z obserwacjami siebie i radzeniu sobie z ChADa.

Historie z życia wzięte zawarte w poradniku uświadamiają jak wymagające i nie łatwe jest życie z tą chorobą. Dlatego też uważam, że warto wzbogacić się w tego typu wiedzę aby móc pomóc innym a przede wszystkim sobie jeśli zostaliśmy dotknięci tą chorobą lub ktoś z naszych bliskich. Ona nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka. Jeśli zareagujemy odpowiednio szybko możemy zapobiec wielu tragediom np. samobójstwom.

W pierwszych słowach Pod kreślę iż jestem pod wrażeniem twórczości Pani Moniki Kotlarek Poradniki jakie dotychczas przeczytałam są oparte o rzetelną wiedzę i doświadczenie a także Historię osób chorujących na tego typu zaburzenie .Poradnik zawiera ważne informacje ,przykłady a zarazem testy i ćwiczenia które mogą pomóc nie tylko osoba z postawiona już diagnoza a społeczeństwu w zrozumieniu czym są zaburzenia Afektywne dwubiegunowe iż to nie tylko zmienny nastrój w depresyjny i na odwrót Autorka przedstawia również realia i rzeczywistość bardzo często błędne diagnozy i ignorancję ze strony lekarzy czy bliskich na domiar objawy przypominają Zaburzenie Borderline co nie pomoga to chorym .Pokazuje i uświadamia że temat zdrowia psychicznego to tabu a niejednokrotnie zaraza której powinno się unikać a jakie to ma skutki dla ludzi zmagających się z choroba w codzienności . Gdzie osoby pozostająca w relacji nie mają łatwiej mnie osobiście zainteresowały w dużej mierze dwa aspekty choroby jak Hiperseksulanosc i mania objawiająca się kompulsywnym wydawaniem pieniędzy które mogą doprowadzić do powaznych szkód a następstwem są wyrzuty sumienia .Natomiast moje odczucia bardzo poruszyła mnie historia 18 letniej Dominiki sama w sobie ze smutnym zakończeniem gdzie ona sama nie była dotknięta żadnym zaburzeniem Bardzo polecam lepszego poradnika nie znajdziemy

Autor: Monika Kotlarek
Tytuł: Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność
Wydawnictwo: Sensus

Spodziewałam się, że dostanę w niej dużo rzeczy, które pomogą mi w tej sprawie.
Zaczęła się ona ciekawie. Autorka przedstawia chorobę w różnych stadiach co bardzo mi się podobało. Mogliśmy przeczytać również o cechach charakterystycznych, żeby móc ją rozpoznać. Dodatkowo przedstawione mieliśmy fakty oraz mity na temat choroby. Mogliśmy dowiedzieć się, które objawy wskazywały na wizytę u lekarza oraz jak się na nią przygotować. Było to dla mnie super, ponieważ nie wiedziałabym sama jak na tę rozmowę się uszykować.

Dzięki niej w większym stopniu dowiedziałam się jak pomagać takim osobą. Jednak nie było to tak rozwinięte jak bym chciała. Na końcu mieliśmy historie innych osób, które miały nam pomóc, a ja poczułam się zmieszana.

Miałam wrażenie, że autorka ciągle powtarzała te same rzeczy.
Po przeczytaniu na pewno wiem więcej niż wcześniej.

Ocena 3/5 gwiazdek

Autor: Monika Kotlarek
Tytuł: Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność
Wydawnictwo: Sensus

Spodziewałam się, że dostanę w niej dużo rzeczy, które pomogą mi w tej sprawie.

Na samym wstępie zacznę od tego, czym jest choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie ChAD.
Jest to ciężkie, przewlekłe i dożywotnie schorzenie, którego skutki można minimalizować odpowiednio dobranymi lekami i terapią. To zaburzenie często jest mylone z borderline, czyli "osobowością pogranicza"
Myślę, że warto zastanowić się nad przyczynami tego schorzenia, ponieważ sądzę, że jest ich wiele. Najwięcej wspomnień mamy zakodowane w mózgu z okresu dzieciństwa, zwłaszcza wczesnego czego nie pamiętamy, natomiast tkwi w naszej świadomości.
„Dzieje się tak, ponieważ silny stres emocjonalny w silny stres emocjonalny w dzieciństwie może wpływać na czyjąś zdolność regulowania emocji jako osoby dorosłej. Trauma dziecięca może obejmować: molestowanie seksualne lub fizyczne, zaniedbanie, traumatyczne wydarzenia, ekstremalne sytuacje życiowe”.
Życie i bycia w związku partnerskim z taką osobą, czy w małżeństwie jest bardzo trudne, co może doprowadzić do rozstania i rozwodu, lecz żeby uniknąć rozpadu, lecz można uchronić tę relację przed upadkiem, kiedy oboje wkładają wspólny wysiłek w ich więź oraz zbliżyć do siebie jeszcze bardziej...
„Jeśli istnieje wspólny wysiłek między obojgiem małżonków/ partnerów w relacji, wówczas małżeństwo/relacja może być nie tylko zdrowe i satysfakcjonujące, ale może również zbliżyć do siebie oboje partnerów, gdy wspólnie podejmują walkę”.
Dodam jeszcze, że nie można unikać terapii ze specjalistą, bo to tylko pogorszy sprawę, wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy ma swoją wytrzymałość psychiczną...
„Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie leków z terapią, ze zmianą stylu życia i wsparciem bliskich”.
Jednak autorka radzi, żeby nie unikać kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, iż wtedy może być gorzej.
„W rzeczywistość najważniejszym narzędziem diagnostycznym może być otwarta rozmowa z lekarzem na temat wahań nastroju, zachowań i nawyków związanych ze stylem życia”.
Na koniec powiem, że rady od innych są ważne, ale ty sam/a wiesz, jak się czujesz, czego potrzebujesz, czego oczekujesz.
„Każdy ma swoje zdanie, ale tylko Ty wiesz, co u ciebie działa”.

Myślę, że warto zastanowić się nad przyczynami tego...

Książka porusza ważny, nawet bardzo ważny temat ▸ChAD
Dowiemy się z niej o typach, przyczynach, objawach i całym procesie diagnozowania tej choroby oraz formach leczenia ← zawiera ona konkretne wskazówki, jak wspierać osoby w trakcie jego trwania.
Informacje przedstawione są w sposób rzeczowy i interesujący.

Oprócz suchej teorii, w książce znajdziemy historie osób borykających się z ChAD opowiedziane z ich indywidualnej perspektywy 👌🏼

Książka obala głęboko zakorzenione mity związane z ChAD i osobami chorymi 👍🏼

📽 Na plus jest również › spis filmów, które pomogą nam lepiej zobrazować sobie sytuację osób cierpiących na ChAD.

📖 Książkę jest przyjemna w odbiorze, czyta się ją łatwo i dość szybko.

Fajnie, że jest to taka forma takiej ‘normalizacji’ choroby < minimalizuje to poczucie dyskomfortu i inności osób z diagnozą ChAD.

Książka porusza ważny, nawet bardzo ważny temat ▸ChAD
Informacje przedstawione są w sposób rzeczowy i interesujący.

Oprócz suchej teorii, w książce znajdziemy historie osób...

Książka Moniki Kotlarek „Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność” to poradnik dla chorych oraz ich bliskich. Książka opisuje życie z ChAD, -jakie są przyczyny choroby,
- jak walczyć z hipomanią
- opisuje wsparcie w leczeniu
- jaka powinna być dieta
- wsparcie
- samobadanie
Oraz wiele innych ważnych wątków.
Mamy już XXI wiek i uważam że nasze społeczeństwo powinno coraz bardziej dbać jak i rozumieć nasze wewnętrzne choroby. Powinniśmy być bardziej świadomi dlaczego takie procesy zachodzą.
Jestem niesamowicie pod wrażeniem jak Monika Kotlarek dobrze opisała ChAD. Książka jest napisana prostym i przyjemnym językiem. Polecam każdemu z całego serca !!

- jak walczyć z hipomanią
- opisuje wsparcie w leczeniu
- jaka powinna być dieta
- wsparcie
- samobadanie
Oraz wiele innych ważnych wątków.
Mamy już XXI wiek i uważam że nasze...

W dzisiejszych czasach coraz częściej poruszane są problemy związane ze zdrowiem psychicznym. Książka "Choroba afektywna dwubiegunowa czyli ze skrajności w skrajność" autorstwa Moniki Kotlarek porusza zagadnienia związane z jedną z chorób, która często jest zbyt późno diagnozowana i mylona z depresją. Książka ta została wydana nakładem Wydawnictwa Sensus.

Z książki dowiemy się więcej o ChAD tego jakie są jej typy, przyczyny czy jak wygląda proces diagnozy. Dowiemy się również co jeśli okaże się, że nasz partner cierpi na nią, oraz jak wpierać innych w leczeniu. Jest również rozdział poświęcony lekom oraz diecie. Mamy też rozdział poświęcony porównaniu ChAD oraz borderline.
Dzięki lekturze tej książki udało mi się lepiej zrozumieć i poznać tą chorobę. Ogromnym plusem są również dołączone historie osób cierpiących na ChAD. W dodatkach znajdziemy również rozpiskę filmów, gdzie przedstawiona jest ta choroba, jeśli ktoś chciałby się o niej dowiedzieć czegoś więcej również poprzez obejrzenie filmów czy seriali fabularnych. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest również miejsce na własne zapiski w sekcji Dodatki.

Nie jest to lektura, po którą sięgamy dla przyjemności, ale by poznać lepiej problemy i zagadnienia związane z chorobą psychiczną. Jednakże jeśli ciekawi Was ten temat, albo ktoś w Waszym otoczeniu ma problemy związane z wahaniem nastroju i to w bardzo skrajnym wydaniu, to polecam Wam tą pozycję.

Za egzemplarz książki do recenzji w ramach współpracy barterowej dziękuję bardzo Biuru Prasowemu Grupy Helion.

Z książki...

Ogromnie cieszę się, że powstaje coraz więcej publikacji, które nie tylko edukują, ale też normalizują choroby.
Czym jest ChAD?
Jest wzlotem i upadkiem. Podekscytowaniem, działaniem i ogromną energią, by później zamienić się w stan kompletnej beznadziejności- nawet wyjście z domu może stać się problemem nie do rozwiązania. To istny rollercoaster, który trwa całe życie. Skąd się bierze? Jak można go zdiagnozować? Jak leczyć? Jak pomóc?
Książka jest łatwa i przejrzysta w odbiorze. Monika wyczerpująco omawia każdy aspekt choroby, tłumaczy cztery odmienne od siebie typy, by przybliżyć ją zarówno bliskim jak i choremu. Podział treści pozwala powrócić w dowolnym momencie do tematu, który chcieliśmy sobie przypomnieć, bądź powtórzyć. Mimo kilku powtórzeń w tekście- mam wrażenie, że grają istotną rolę przy rozbiciu na rozdziały czytane pojedynczo. W podsumowaniu dziennik mający pomóc w odnalezieniu tiggerów wahań i środków do stabilizacji, mnie jednak trochę przestraszył objętością( co w głowie, to jednak nie do przejścia),więc nie zaczęłam go wypełniać. Nie wykluczam, że do niego wrócę.
Kawał dobrego poradnika psychologicznego z konkretnymi radami.

Czym jest ChAD?

Już nie tak dobra jak książka o depresji, i troszkę się ponudziłam… ale nadal bardzo ważna ksiazka i potrzebujemy takich więcej

• Psychologia
  • Audiobooki
  • Depresja
  • 2023 audiobooki
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność