Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią

Okładka książki Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią
Monika Kotlarek Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2021-02-23
2021-02-23
borderline poradnik psychologia

Maj to miesiąc świadomości borderline. Właśnie z tego powodu sięgnęłam po tę książkę akurat teraz. Sięgnęłam po nią również dlatego, że ten temat jest mi bliski i znany.

Borderline to zaburzenie osobowości. Wydaje mi się, że wciąż jest owiane tajemnicą. O ile chociażby depresja staje się coraz powszechniej omawiana, edukuje się ludzi na jej temat, tak borderline wciąż stanowi temat tabu. A to również jest bardzo poważna, prawdziwa sprawa i trzeba o niej mówić głośno. Właśnie dlatego książki takie jak ta są niezwykle potrzebne.

"Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią" to bardzo wartościowa pozycja. Jest ona podzielona na cztery części. W pierwszej dowiadujemy się czym jest borderline, jak stawia się diagnozę i jak wygląda leczenie. Druga część to ćwiczenia i zadania dla osób dotkniętych tym zaburzeniem. Trzecia część jest natomiast przeznaczona dla bliskich osób cierpiących na borderline, zawiera w sobie rady i wskazówki, jak postępować. Czwarta część to rozmowy z osobami, które dostały tę diagnozę- ich codziennie problemy i trudności, ich spostrzeżenia, ich historie. Całość wypada naprawdę dobrze i profesjonalnie. To skarbnica wiedzy, przewodnik po borderline, lektura obowiązkowa. Zdecydowanie polecam. Musimy edukować się w tym temacie, bo przecież borderline może dotknąć nie tylko nas, ale i naszych bliskich. Warto wiedzieć, co w takiej sytuacji robić, gdzie się kierować, kogo prosić o pomoc.

Szczerze książka pomaga w zrozumieniu siebie jednak czytając książkę nasuwa mi się tylko jedna myśl ze autorka nie ma żadnej ale to żadnej wiedzy życiowej tak jakbym czytał puste słowa czy reguły psychologiczne książka opowiada o emocjach a czytając ją mam wrażenie jakby to właśnie dla tej książki brakowało emocji czy duszy jakby to była jakaś praca która ma zarobić pieniądze a nie rzeczywiście komuś pomoc

Książka z pewnością pozwala trochę lepiej zrozumieć osoby z zaburzeniem borderline. Jest to zdecydowanie dobra pozycja dla osób, króre są w tym temacie zielone, ponieważ naukowej wiedzy na temat borderline możemy sobie tylko liznąć. Wiele powtarzających się frazesów bywało nudne, trudne tematy ledwo tknięte. Pozytywnym aspektem książki jest wiele przykładów ćwiczeń, które można samodzielnie wykonywać.

Nie wiem, czy jest to pozycja wyczerpująca dla psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów. To co wyróżnia tę książkę to przystępny język, czasem krótkie i skondensowane rozdziały, zawierające listę, zestaw, przykłady, ćwiczenia. Czasem jest to forma narracji naukowej, czasem taki "bryk" najważniejszych zagadnień związanych z danym tematem. Wszystkie one toczą się wokół borderline - typu osobowości, który jest złożony, bardzo często mylony albo źle diagnozowany. Wiele osób może mieć cechy osobowości granicznej, jednak to pewne symptomy i zachowania, schemat i częstotliwość ich występowania dają podstawę do postawienia diagnozy. I choć autorka przedstawia te punkty diagnostyczne, publikuje też testy, pytania, bardzo mi się podoba, że jest przy tym ostrożna, że nie zachęca do samobadania się (jak bardzo często czynimy z wujkiem Google), ale zachęca do wizyty u specjalisty. Odsyła do fachowca, gdy u czytelnika lub jego bliskiego pojawiają się pewne symptomy, zachowania, myśli, próby itd. Jest to też publikacja zbudowana na empatii, na próbie zrozumienia, nie stygmatyzowania. Wśród rozdziałów są i takie, które stanowią wskazówkę dla rodzin i bliskich z osobowością graniczną. To może być cenną pomoc i dla osób posiadających osobowość borderline, i dla ich rodzin. Nie wiem jaką opinię o tej publikacji mogliby wyrazić specjaliści, dla laików takich jak ja jest to książka przystępna, momentami przekazująca skondensowaną i niezbędną wiedzę, może bez wchodzenia zbyt głęboko w pewne specjalistyczne obszary zagadnienia, a nie temu ta książka służy (a pogłębić te tematy pozwala obfita bibliografia). Taka forma pozwala też dotrzeć do danego zagadnienia zamieszczonego w konkretnym rozdziale. Czytałem opinie, że możnaby krócej, że wiele treści powtarza. Racja, do wielu pisarka powraca na przestrzeni różnych rozdziałów, ale nie uważam tego za minus a wręcz przeciwnie. Co do długości książki to sprawa względna, są w sieci 20-minutowe filmy o borderline nagrane przez youtuberów, pani Monika Kotlarek jest psycholożką i napisała pozycję psychologiczną o osobowości borderline z wielu różnych punktów, jest to publikacja dla osób, które chcą poznać temat trochę głębiej, może zrozumieć siebie lub kogoś bliskiego, ale też nie szukają pozycji akademickiej. Napewno publikacja mogłaby być i dłuższa, ale nie to było jej celem. Książce towarzyszą też rozmowy z różnymi osobami, są to, poza jedną rozmową, raczej nie wywiady a "kwestionariusze" (wyczuwa się, że pytania nie wynikają z rozmowy, a są podyktowane wcześniej; prawie wszyscy odpowiadają na te same). Gdy traktowałem tę część książki jako wywiady - zgrzytało mi to. Gdy potraktowałem nie jako wywiady (wywiad jest tylko jeden) a kwestionariusze - wszystko już było w porządku. Zainteresowanym borderline polecam, chociażby aby uwrażliwić się na drugiego człowieka, na jego złożoność zanim się być może kogoś oceni przez swój egocentryczny pryzmat.

Recenzja ukazała się na moim IG: dariusz_0k

Tak bardzo zła jest ta książka, że trudno wymienić mi jakiekolwiek plusy. To przykład, ze teraz można wydać wszystko, liczy się temat. Jestem osobą zmagającą się z borderline i absolutnie nic nie dowiedziałam się z tej książki sensownego. Więcej sensu mają artykuły naukowe na ten temat. Jest mnóstwo powtórzeń, właściwie to książka powinna mieć 30 stron a i tak to byłoby za dużo.

"Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią?" autorstwa Moniki Kotlarek jest przewodnikiem po życiu z borderline, przeznaczonym dla osób chorych, a także dla ich rodzin, partnerów, bliskich, a także terapeutów. Książka jest podzielona na cztery części. W pierwszej części znajdziemy podstawowe informacje, które powinniśmy znać na temat borderline, jak prawidłowo je rozpoznać, a także między innymi fakty i mity na temat tejże nieuleczalnej osobowości. Druga część jest najbardziej poświęcona osobom, które podejrzewają u siebie borderline. Spotkamy się tu z przeróżnymi ćwiczeniami na temat m. in. akceptacji siebie, swoich emocji, radzenia sobie z negatywnymi emocjami, stresem i przeróżnymi innymi problemami. Natomiast w trzeciej części znajdziemy sporo informacji na temat życia z osobą posiadającą borderline, czego unikać w kontakcie z nią, na co uważać, jak rozmawiać z taką osobą. W ostatniej części znajdziemy historie osób posiadające borderline. Te osoby opowiadają o tym jak to wszystko wygląda od środka. Według mnie jest to świetny poradnik dla osób, które spotkały się w swoim życiu z BORDERLINE, ponieważ jest w stanie pomóc nie tylko osobom chorym, ale także osobom, które ich otaczają.
#borderline #poradnik #poradnikpsychologiczny #typosobowości #chorobadwubiegunowa

W tej książce jest taka masa powtórzeń! Że jakby je zlikwidować miałaby 60 stron. Do tego dużo banałów i frazesów że kilka razy wyprowadziła mnie z równowagi.
Naprawdę trzeba cierpliwości żeby przebrnąc i nadal chcieć cokólwiek z tego wyciągnąć.
Super wartościowe rozmowy na końcu książki.

Super wartościowe rozmowy na końcu książki.

Pomaga w zrozumieniu samej siebie, daje praktyczne porady.

Pomaga w zrozumieniu samej siebie, daje praktyczne porady.

Wartościowa książka dla mnie jako członkini rodziny osoby z BPD. Dużo empatii dla osób z zaburzeniem osobowości borderline, cenne wskazówki w zakresie komunikacji, granic, ale również świadomego wsparcia.

Książka wyprowadziła mnie z równowagi kilka razy i bardziej pasowałby tytuł biedni cierpiący ma borderline. Mam wrażenie, że autorka na siłę normalizuje borderline i masę bardzo destukcyjnych zachowań osób z diagnoza borderline. Po kilku rozdziałach prawie zostałam przekonana, że wszytskie zachowania borderline świadczą o jej/jego zagubieniu. A życie z borderline jest trudne bo życie jest trudne. Nie radzisz sobie w związku z borderline bo nie masz cierpliwości. WTF? Od książki autorstwa praktyka oczekiwalabym jednak mniejszej jednostronności i większej kompleksowości prezentacji tematu i zaburzenia bordeline, niż brania "strony" jedynie osób z taka diagnozą.

Monika Kotlarek Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią Zobacz więcej