Wysoko wśród drzew

Okładka książki Wysoko wśród drzew Margaret Atwood
Okładka książki Wysoko wśród drzew
Margaret Atwood Wydawnictwo: Wydawnictwo Levyz literatura dziecięca
2022-09-22
36 min.
Urszula Ruzik-Kulińska
drzewa przyroda przygoda vintage

Ksiażka naposana w fajnym rytmie. Ciekawa dla dzieci. Na szczególną uwagę zasługują oryginalne obrazki.

Jeśli lubicie nietuzinkowe książki dla dzieci, to mam dziś dla Was coś takiego❤️

Książka "Wysoko wśród drzew" to klasyk, powstały w czasach, kiedy dopeiro zaczęto wydawać książki dla dzieci.

Jak pisze sama autorka we wspomnieniu, druk był tak drogi, że użyła tylko dwóch kolorów, by zilustrować opowieść. Efekt jest jednak moim zdaniem wspaniały!

Na łamach książki znajdziecie nie tylko piękne ilustracje, ale też pisaną wierszem opowieść o zabawie na drzewie. Melodia wiersza jest skoczna, wartka i szybka. Czyta się go dynamicznie i przyjemnie.

Opowiada on o dziecięcym zewie wolności, odzwierciedlanym podczas zabaw na drzewie, a także o dziecięcej wyobraźni i prostocie.

Przy każdym czytaniu zauważa się coś nowego, innego. Za pierwszym razem myślałam o tej wolności właśnie i dzikości zabaw wśród przyrody. Za drugim o tym jak nieposkromiona jest dziecięca wyobraźnia i jak wspaniałe rozwiązania potrafią urodzić się w nieskrępowanych schematami dziecięcych głowach. Za trzecim o tym jak zmienia się przyroda, a razem z nią zabawy i oczekiwania.

Piękna to jest książka, nieszablonowa i niejednoznaczna. Zaręczam, że każdy czytelnik znajdzie w niej coś innego, ważnego dla siebie. A dorośli z radością powrócą w pamięci do własnych zabaw podwórkowych. I każdy, ale to każdy z nas - wspomni jakieś drzewo ❤️

Na łamach książki...

Jedna z najbardziej melodyjnych książek dla dzieci, jaką mieliśmy ostatnio przyjemność czytać. Odpowiednia ilość słów, które czyta się bardzo płynnie i rytmicznie sprawia, że masz wrażenie jakbyś z tą książką płynął...

"Wysoko wśród drzew" @levyzbooks
autorstwa @therealmargaretatwood to urocza książka z interesujacą oprawą graficzną w zaledwie trzech kolorach.

Historia dwóch chłopców, którzy weszli wysoko na drzewo, nie bojąc się ani skwaru ani deszczu, a nawet silnego wiatru! Łobuziaki przestraszyli się dopiero, gdy bobry zjadły im drabinę.

Czy teraz już na zawsze utkną na drzewie? Czy teraz pozostało im jedynie żywić się liśćmi?
Jak wrócą na ziemię?

Wydawca: @levyzbooks
Data premiery: 22.09.2022
Wiek: 8+

#kids #booksforkids #bookstagram #bookstagrampl #kidbookstagram #książki #ksiazkidladzieci #książkidladzieci #ksiazeczkidladzieci #dladzieci #instadziecko #instamama #kids #pierwszaksiążka #rozdanie #polecam #polecajka #czytamdziecku #czytamcodziennie #levyz

"Wysoko wśród drzew" @levyzbooks

Historia...

Dwójka dzieci uwielbia spędzać czas na jednym z drzew. To miejsce było dla nich niezwykłe, dawało wolność i poczucie bezpieczeństwa. Chroniło przed deszczem i słońcem. Pogoda nie miała znaczenia, tutaj było najlepiej. Gdy pewnego dnia bobry zabrały drabinę, dzieci poczuły niepokój. Z każdą kolejną chwilą rósł strach i obawa, że nie uda im się opuścić drzewa.

Jednak dzięki współpracy i pomysłowości dzieciom udaje się dostać na ziemię. Poczucie bezpieczeństwa, ale i chęć na nowe przygody wracają bardzo szybko. Tym razem jednak, dzieci są uważniejsze.

Książka napisana jest wierszem niezwykle rytmicznym i prostym. Ilustracje także utrzymane są w minimalistycznym stylu. Autorka użyła jedynie trzech barw (niebieskiej, czerwonej i brązowej),by nadać ilustracjom niezwykły klimat.

"Wysoko wśród drzew" to książka, która ma wiele znaczeń. Wraz z wiekiem zmienia się nasze postrzeganie i odbiór książki. To piękna historia pokazująca, że stojąc twardo na ziemi, warto także spojrzeć wysoko w górę, by dostrzec to, czego nie widać na dole.

Jednak dzięki...

Bohaterami są dwie postacie. Żyją one na drzewie i są poprostu szczęśliwe. Nie straszny im wiatr ani deszcz. Niczego im nie brakuje. Wszystko jednak zmienia się gdy bobry zjadają im drabinę. Zapasy szybko się kurczą i naszych bohaterów ogarnia strach. Czy jeszcze kiedyś dotkną ziemi?
To niezwykle mądra i ponadczasowa opowieść. Nadaje się już dla małych dzieci, którym możemy wskazać jak fajne jest obcowanie z naturą. Ma jednak głębsze dno. Wskazuje, że szczęście nie jest takie oczywiste. Radość i wolność czujemy gdy mamy jakieś wyjście ewakuacyjne. Jednak gdy jest nam ono zabrane, do tego wbrew nam, nawet najwspanialsze miejsce nie będzie nas cieszyć. Ponowne odzyskanie kontroli dodaje jednak energii i z powrotem pozwala cieszyć się życiem ♥️
Można też powiedzieć, że to książka która uczy cieszyć się z małych rzeczy i dostrzegać piękne chwile.
Jakkolwiek jej nie odbierzecie trzeba przyznać, że jest niezwykła, a kulisy jej powstania utwierdzają tylko w przekonaniu, że autorka ma wielki talent ♥️

Fabuła przedstawiona za pomocą melodyjnych strof, które często rymują się wewnętrz zdań, opowiada historię dwóch postaci. Żyją one wysoko wśród drzew i wydaje się, że niczego im nie brakuje – nawet, kiedy pada deszcz lub trochę mocniej wieje, nauczyły radzić sobie z przeciwnościami.

Wszystko zmienia się jednak, kiedy ktoś zabiera im drabinę przystawioną wcześniej do konaru. Okazuje się wówczas, że mieszkanie na drzewie może mieć swoje ograniczenia, a potrzeba zejścia na ziemię jest silniejsza, niż kiedykolwiek do tej pory.

W ,,Wysoko wśród drzew” autorka ukryła ważne przesłanie. Możemy cieszyć się życiem i czuć wolni tylko wtedy, kiedy mamy w zasięgu tę symboliczną drabinę – możliwość wyjścia lub ucieczki. Gdy odbiera się nam decyzyjność, bardzo szybko spadają nasze morale i przestajemy być szczęśliwi.

Piękna i ponadczasowa książka dla dzieci już powyżej 3 lat.

Gdzie tkwi sekret pięknych książek? W prostocie!

Margaret Atwood, kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, przygotowała oszczędną w słowach, nietuzinkową opowieść dla dzieci. Historia przywodzi mi na myśl beztroskie dzieciństwo, jakie sama miałam, dlatego wyjątkowo mnie urzekła. Samo powstanie książki jest także niezwykłe, bo zainspirowało ją prawdziwe życie. Mama autorki był nauczycielką, a tata badaczem owadów. Każdej wiosny rodzina wyjeżdżała do lasu na północy Kanady, by zamieszkać wśród drzew! Spędzali tam kilka miesięcy, a dziewczynkę uczyła wówczas mama. W leśnym domu wiedli proste życie, bez prądu, dlatego to właśnie książki były dla dziewczynki głównym źródłem rozrywki. Z chęcią pisała, czytała i malowała. Inspirowała się przyrodą i prostotą. Czyż to nie piękne? Kto dziś odważyłby się na taki krok i życie w dziczy w bez internetu?

Obecnie Margaret jest jedną z najbardziej znanych pisarek na świecie, działa także na rzecz praw kobiet i ochrony klimatu. Wyjątkowo ważna jest dla niej ochrona drzew. Ta książka powstała wiele, wiele lat temu, a do dziś pozostaje aktualna! „Czuć” w niej wrażliwość, delikatność i spokój, a cudowny przekład Urszuli Ruzik – Kulińskiej dodał jej błyskotliwości i melodii. Tę książkę czyta się jednym tchem, z wielkim uśmiechem na twarzy.

Drzewo daje schronienie przed upałem i deszczem, a wśród liści można doskonale się bawić! Przekonała się o tym dwójka urwisów, która bardzo upodobała sobie pewne drzewo. Bez względu na aurę za oknem, spędzali na nim wolny czas. Pewnego dnia bobry zrobiły im jednak psikusa i zabrały spod drzewa drabinę! Czy chłopcy utkną na drzewie już na zawsze? Jedzenie i woda szybko się skończyły, nikogo nie ma w pobliżu, a strach rośnie…

Nie martwcie się, ta opowieść ma piękne, chwytające za serce zakończenie, ale nie zdradzę Wam ani słowa więcej, bo koniecznie warto sięgnąć po nią osobiście. To wyjątkowy klasyk wśród dziecięcej literatury. Przepiękny język, cudne ilustracje i skromność. Jak niewiele potrzeba, by oczarować czytelnika!

Ta niespełna 50 – letnia książka będzie prawdziwą perełkę dla dzieci, jak również dorosłych wielbicieli Margaret Atwood. Bardzo polecam! Niezwykle klimatyczna lektura dla całej rodziny.

Gdzie tkwi sekret pięknych książek? W prostocie!

• Przeczytane z Zojeczką
  • Dzieckiem byc...jeszcze raz
  • Samodzielne
  • Książki dla dzieci

Dodaj cytat z książki Wysoko wśród drzew