Cyniczne Teorie

Okładka książki Cyniczne Teorie James Lindsay Hopkins, Helen Pluckrose
Okładka książki Cyniczne Teorie
James Lindsay HopkinsHelen Pluckrose Wydawnictwo: Wydawnictwo WEI filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wydawnictwo WEI
2022-08-01
2022-08-01
cancel culture gender lgbt LGBTQ postmodernizm psychologia queer socjologia

Bardzo wyczerpująca i owocna lektura. Ukazuje ona podstawy cynicznych teorii zawłaszczających ostatnio media i uniwersytety. Książka nie skupia się tylko na ich skutkach, jak wiele jej podobnych, ale wnikliwie analizuje ich powstawanie. Przedmiotem analizy jest postmodernizm i wynikające z niego teorie, takie jak: krytyczna teoria rasy, gender studies, disability studies i fat studies. Nie jest to książka najłatwiejsza w odbiorze, bo próbuje wyjaśnić teorie postmodernistyczne, które często z założenia są wewnętrznie sprzeczne. Ale na prawdę warto poznać podstawowe założenia tych teorii, by móc wyrobić sobie opinię. Gorąco polecam.

Po długim czasie dobrnęłam do końca. Książka napisana bardzo trudnym językiem, aczkolwiek w miarę czytania idzie coraz łatwiej. Bardzo ważna pozycja wyjaśniająca genezę absurdalnych Teorii, które robią się niepokojąco popularne. Warta polecenia, ale na pewno wymaga wcześniejszego przygotowania.

Przyznam, że dawno żadna lektura mnie tak nie umęczyła... Książka rzekomo została napisana dla laików, strach pomyśleć jak wyglądała by wersja dla bardziej zaawansowanych czytelników. Autorzy, zaczynając od postmodernizmu, starają się wyjaśnić koncepcje teorii postkolonialnej, querr, feminizmu, gender, sprawiedliwości społecznej i reszty tego lewicowego szamba, które od lat siedemdziesiątych rozlewa się po świecie. Generalnie wartościowa pozycja, ale napisana tak trudno przyswajalnym językiem, że ciężko jest ją komukolwiek polecić.

Ciekawe omówienie postmodernistycznych teorii, które ostatnimi czasy stały się bardzo modne (Krytyczna Teoria Rasy, Teoria Queer, Fat Studies etc.). Autorzy starają się zachować obiektywność i rzetelność naukową. Wykazują błędy metodologii podejść postmodernistycznych oraz opowiadają się za oświeceniowym liberalizmem. Osoby oczekujące od tej publikacji zaangażowanego pamfletu, mogą być rozczarowane. Jeśli szuka się zrozumienia omawianych podejść, powodów dla głoszonych przez ich zwolenników twierdzeń i roszczeń, jest to świetna pozycja.

Bardzo miękki sprzeciw wobec antynaukowego postmodernizmu, krytycznych teorii tego oraz tamtego, genderyzmu i podobnych śmieci wytwarzanych przez pseudo naukowców.

• Filozofia
  • Do kupienia