Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć

Okładka książki Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć Marc Levy
Okładka książki Wszystko, czego nie zdążyliśmy powiedzieć
Marc Levy Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Toutes ces choses qu'on ne s'est pas dites
Sonia Draga
2022-08-10
2010-05-28
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Marc Levy ślub śmierć ekranizacja

Kompletnie mnie nie przekonała ta opowieść mimo iż lubię książki z odrobiną magii. To jednak zupełnie nieprawdopodobna, naiwna historia. Dwa plusy za lekkość i szybkość czytania. Dodatkowy plus za pozytywne przesłanie, by jak najlepiej wykorzystać czas, który podarował nam los.

Książka zabrała mnie w cudowną podróż. I teraz chcę zobaczyć serial.

Książka zabrała mnie w cudowną podróż. I teraz chcę zobaczyć serial.

Marc Levy nigdy mnie nie zawiódł. Historia niby zwyczajna, ale niezwykła, odrobinę metafizyczna, a może futurystyczna, a jednak obyczajowa, głęboka, o uczuciach i próbie naprawy własnych błędów. Polecam.

Niespodziewany splot zdarzeń sprawia, że możemy na nowo spojrzeć na swoje życie, dokonać wyborów z całym bagażem nowych doświadczeń i zderzyć sie z dawno uśpionymi uczuciami. Bohaterka książki miała taką możliwość kiedy to straciła i (w pewnym sensie odzyskała na chwilę ) ojca, z którym relacja należała do trudnych.
Po przeczytaniu książki myślę, że obecność w naszym życiu rodzica, niezależnie od tego ile mamy lat, nie powinna definiować naszych wyborów a jedynie dawać poczucie wsparcia oraz przyzwolenie na popełnianie błędów z wzięciem odpowiedzialności za dalszy ciąg zdarzeń w naszym życiu.
Książka pełna dialogów, znajdziemy w niej utarte slogany, chwilami ckliwa i przewidywalna, ale ukazująca miłość w różnych odsłonach.

Po przeczytaniu książki myślę, że obecność w naszym...

Niestety nie porwała mnie :(

Niestety nie porwała mnie :(

Nie skończyłam, książka została mi polecona jako fantastyczna, jako, że kiedyś lubiłam tego autora skusiłam się, ale o ile początek był nawet niezły, to dalej zaczęło się robić bardzo przewidywalnie, co jeszcze nie byłoby takie złe, ale dodając do tego wkurzającą główną bohaterkę i jej niemniej wkurzającego przyjaciela stwierdziłam, że nie ma się co męczyć. Z ciekawości zajrzałam na koniec książki i faktycznie zakończenie było takie jak przewidywałam. Szkoda czasu.

Och 😍 Cóż to była za cudowna podróż i jak żałuję, że już się skończyła.
Jak ja teraz pragnę zobaczyć serial. 😍 Jak kusi w tym momencie wykupienie Canal+ tylko dla tych bohaterów, dla tej historii.

Zakochałam się... w miejscach, bohaterach, historiach. Ta książka mnie oczarowała, sprawiła, że znów wierzę w magię (a może zawsze w nią wierzyłem).

I ten malutki element science-fiction. 😍 Kocham takie smaczki.

Coś mi się wydaje, że będą same zachwyty. Ale spróbuję dodać trochę konkretów.

Umiera ojciec Julii, by później jego kopia w postaci androida znalazł się w mieszkaniu bohaterki. I tak zaczyna się niezwykła, pełna wrażeń i humoru historia. Nie brakuje też mądrych słów. Niby banalnych, ale pomagającym też i czytelnikom zmierzyć się z własną przeszłością. Bo... ta książka coś mi uświadomiła, coś bardzo ważnego.

Polecam. I na zakończenie zostawiam takie malutkie pytanie: czy gdybyście mogli spędzić dodatkowy tydzień z osobą wam bliską, która zmarła, czy nie skorzystalibyście z tej możliwości? Bo ja skorzystałabym i powiedziałabym to wszystko, czego do dziś żałuję, że nie powiedziałam.

Niesamowita książką. Chyba to będzie mój ulubieniec tego roku.

Och 😍 Cóż to była za cudowna podróż i jak żałuję, że już się skończyła.

I ten malutki element...

Główna bohaterka to Julia. Młoda kobieta, która przygotowuje się do najważniejszego dnia w swoim życiu, czyli ślubu. Jej wybrankiem jest Adam. Niestety, ale na przygotowaniach tylko się skończyło, ponieważ tata pani młodej postanowił po raz kolejny wywinąć numer. Julia nigdy nie miała z Anthony dobrych relacji. Widywali się bardzo rzadko. W sobotę - w dni ślubu okazała się, że tatuś ma pogrzeb i trzeba uroczystość przełożyć. Julia pośmiertnie od ojca dostała prezent. Wielką skrzynię z maszyną, przypominającą jej tatę w środku. Robot miał za zadanie przez jeszcze parę dni przekaż to co osoba zmarła nie zdążyła powiedzieć. Julia po namyśle postanowiła dać ojcu szanse i wysłuchała go i wraz z nim w ukryciu przed Adamem wyrusza w podróż do Berlina. Dlaczego akurat tam? Co lub kogo szuka w tym mieście?
Książka jest napisana w sentymentalnym nastroju. Wspomnienia z przeszłości, chęć naprawienia błędów, odkrycie tajemnic i być może poznanie taty, którego tak naprawdę nie znała.
Książkę pochłania się. Dosłownie. Czyta się ją szybko i z wypiekami na twarzy. Nie można oderwać się od tej sentymentalnej, wyruszającej ale czasami również zabawnej historii.
Jest wiele książek o złych relacjach między rodzicami i dziećmi, ale ta ma coś w sobie. Może fakt, że na naprawienie błędów Anthony ma tylko 6 dni. Książka ta, to historia miłości, która łączy przeszłość i teraźniejszość i jest silniejsza niż upływający czas.
Powieść bardzo mi się podobała. Język, dobór słów, humor, pomysł na połączenie się po własnej śmierci z córką. Bohaterowie są bardzo barwni i świetnie wykreowani. Dość ciekawą postacią jest również Stanley, przyjaciel Julki, który ma super poczucie humoru.
Jeśli lubicie historie , w których na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości to bardzo polecam. Lektura jest idealna na nadchodzące, długie jesienne wieczory.

Julia Walsh, młoda rysowniczka przygotowuje się do swojego ślubu, w dniu kiedy zapina wszystko na przysłowiowy ostatni guzik dowiaduje się o śmierci swojego ojca. Ojca, z którym od wielu lat nie miała kontaktu. Złożyło się na to wiele zachowań ojca, między innymi jego kontrola, nad wszystkim co robiła córka. Przyłożył on również rękę do rozpadu związku córki z jej pierwszą miłością - Tomasem.

Pogrzeb Walsha wypada w sobotę, dzień ślubu młodej kobiety, który z wiadomych powodów musi zostać przełożony.
Po smutnej uroczystości niedoszła panna młoda, dostaje nieoczekiwany prezent. Prezent, który zmieni całkowicie dotychczasowe, poukładane życie głównej bohaterki. Prezent, jest naprawdę niezwykły, niespodziewany, budzący lęk a na pewno groteskowy. W momencie przyjęcia ów prezentu Julia zgadza się wsiąść udział w niezwykłej grze, dzięki której rozpoczyna wędrówkę.
Jest, to podróż, która pozwoli jej zrozumieć przeszłość, poznać lepiej ojca oraz samą siebie.
Główna bohaterka zrozumie też, na czym polega moc niewypowiedzianych słów. Podczas ów podróży spotka swoją miłość z przeszłości. Julia będzie musiała podjąć decyzję, który z mężczyzn jest jej naprawdę pisany. Adam, z którym mało co się nie pobrała czy Tomas - ideał młodzieńczej miłości.

Powieść jest znakomitą historią opowiadającą o relacjach córki z ojcem oraz relacjach kobiety z mężczyzną. Miłość ojcowska, miłość dziecka do rodziców oraz miłość kochanków - to znakomita propozycja na ciepłe, leniwe po południe z książką.
Dawno nie czytałam, tak niewiarygodnej opowieści, autor Marc Levy, ma naprawdę niesamowicie rozwiniętą wyobraźnię. Będę musiała się skupić na jego sylwetce. Książkę polecam!

Marc Levy tym razem serwuje nam powieść z wątkiem robonautyki i techniki przyszłości. Julia, niedoszła mężatka, która w dzień planowanego ślubu zmuszona jest pochować ojca, otrzymuje niespodziewanie szansę, by spędzić ze zmarłym jeszcze trochę czasu. Czy dobrze wykorzysta ten czas? Czy pozwoli robo-ojcu odbudować ich wzajemne  relacje, zepsute za życia? Jakie skrywane tajemnice rodzinne wyjdą na jaw? I co moga one zmienić w życiu bohaterki?

"Nigdy nie jest za późno, dopóki nie stanie się coś nieodwracalnego".