Wszystkie róże świata

Replika
2019-08-06
2019-08-06
literatura piękna romans

Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Nie jest przesłodzona, ale też nie czyta się jej z zapartym tchem.

Fajna powieść o życiu.
Róża ma chłopaka Patryka. Planują ślub. Przywozi go do rodzinnego domu i Patryk zakochuje się w jej siostrze Konwalii.
Związek Róży i Patryka był i jakby go nie było ku akceptacji matki obu sióstr.
Róża odsuwa się od rodziny. Wyjeżdża do Ciążenia, gdzie znajduje pracę jako nauczycielka i bibliotekarka. Zamieszkuje mieszkanko na poddaszu w budynku szkoły i oddaje się szkolnym zajęciom.
To wtedy poznaje Dominika - chłopaka zafascynowanego kinem i kwiatami. Niestety jest ślepa i głucha na miłość, która czai się za rogiem.
Jak się potoczą losy Róży? Czy odnajdzie miłość w swym życiu? Czy może dalej będzie się pogrążać w swej beznadziejnej miłości do Patryka? Polecam sprawdzić osobiście...

Fajna powieść o życiu.
Związek Róży i Patryka był i jakby go nie było ku akceptacji matki obu sióstr.

To moja pierwsza książka tej autorki i raczej nie ostatnia. Bardzo dobrze i szybko się czyta historie Róży. Opisana jest lekko i przyjemnie, choć niektóre uczucia bohaterki jak dla mnie za mało wyeksponowane. Generalnie polecam.

1964

To jedna z najciekawszych i "balsamicznych" powieści przeczytanych przeze mnie tego lata. Zapach książek, niekonwencjonalne bukiety, wianki... Ona - porzucona narzeczona, bibliotekarka i nauczycielka w jednym, zaczynająca nowy etap swojego życia. On - socjolog, florysta, biznesman. Zaangażowani, kreatywni, wmpatyczni. Czy te cechy ich zbliżą? A może wspólne przzedsięwzięcia - targi ślubne, musical? Warto ich poznać, warto śledzić rozwój ich story... Miło poznać też nnych pohaterów tej powieści.
Dodatkowy plus za klimatyczną okładkę i dbałość o styl...

2079

Jak wygląda stereotypowa bibliotekarka??
Koczek,okulary,sukienka w stylu pensjonarki i oczywiście koty.
Poznając główną bohaterkę powieści Różę,na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie że wpisuje się ona w ten schemat.Sukienki są,koty są,dziewczyna jest sama no i pracuje w bibliotece.
Do niedawna Róża była szczęśliwie zakochana w Patryku,aż do momentu gdy postanowiła przedstawić go swoim rodzicom,a ten zapałał uczuciem do jej siostry Konwalii.I wszystko się rozleciało,dziewczyna zostaje sama,z mieszkaniem do spłacenia i dwoma kotami.Postanawia zmienić coś w swoim życiu i zmienia pracę.Dostaje posadę nauczycielki-bibliotekarki w malutkiej mieścinie Ciążeń,gdzie wszyscy wszystkich znają.
Dominik jest socjologiem,który prowadzi kwiaciarnię ,a w dodatku jest miłośnikiem kina i prowadzi w internecie serwis na temat filmów.Podczas jednej z wizyt w kinie zauważa Różę.Chłopak już wie że to ta jedyna,tylko czy ona zechce z nim być??

"Wszystkie róże świata" to czarująca opowieść o miłości,do której trzeba dojrzeć,o tym że na prawdziwe uczucie trzeba cierpliwie poczekać.Złamane serce niczym porcelanową filiżankę da się skleić,trzeba tylko tego bardzo chcieć.Polecam!!Warto!!

Jak wygląda stereotypowa bibliotekarka??
Koczek,okulary,sukienka w stylu pensjonarki i oczywiście koty.

Lek na złamane serce
Jaki jest najgorszy koszmar niedoszłej panny młodej? Pozostawienie przy ołtarzu? Przyłapanie przyszłego męża na zdradzie? Jego szaleństwo podczas wieczoru kawalerskiego, zakończone wyjazdem do Las Vegas z biletem w jedną stronę? Śmiało mogę stwierdzić, że najgorszą opcją jest jednak zakochanie się przyszłego męża w siostrze i zerwanie zaręczyn, a następnie szybki ślub z rzeczona siostrą. Wydaje ci się, że taki scenariusz jest niemożliwy? Nic bardziej mylnego…
Śmiało można stwierdzić, że dotychczasowe życie Róży było prawdziwą sielanką – może toczyło się bez większych wzlotów, ale też wszystko jej stosunkowo łatwo przychodziło, o nic nie musiała zbytnio się starać. Wyprowadzka do Poznania na studia, które lubiła, ich ukończenie bez większego wysiłku, chłopak poznany zaraz po otrzymaniu dyplomu, który okazał się być Tym Jedynym, wspólny kredyt na mieszkanie i praca w bibliotece, może nie wymarzona i nie przynosząca dużych dochodów, ale satysfakcjonująca i pozwalająca na spokojne życie. Kiedy po kilku latach wspólnego mieszkania Patryk oświadczył się Róży, doskonale wpasowało się to w schemat ułożonego życia i pozwalało domniemywać, że ta książkowa poprawność wydarzeń zakończy się ślubem, dzieckiem i dalszą egzystencją w stylu „żyli długo, szczęśliwie i … spokojnie”.
Tyle tylko, że pobyt Róży u rodziców, w trakcie którego przedstawiała przyszłego zięcia, skończył się dość nieoczekiwanie wybuchem uczucia Patryka do młodszej siostry Róży. I już wkrótce to nie Róża planowała ślub, nie ona szukała sukienki i nie ona spodziewała się dziecka. Jej maleństwo umarło bowiem zanim się urodziło, zaś samoistne poronienie było przysłowiowym gwoździem do trumny po zerwaniu.
W efekcie Róża została sama (nie licząc dwóch kotów) w wielkim mieszkaniu kupionym na kredyt, w którym wić miała z mężem szczęśliwe gniazdo. Konieczność comiesięcznej spłaty zarówno nieruchomości jak i jej wyposażenia przerosła dziewczynę, nie pozostało jej zatem nic innego, jak tylko sprzedać mieszkanie, zaczynając wszystko od nowa. Na horyzoncie pojawiła się też nowa praca, poza Poznaniem, w szkole mieszczącej się w starym pałacu w Ciążeniu koło Słupcy. Posada nauczycielki i bibliotekarki to idealne połączenie, to też okazja by przypomnieć sobie, jak bardzo chciała kiedyś uczyć, a także by zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach. Róża zabiera zatem ze sobą koty, kolekcję filiżanek oraz sukienek w stylu pensjonariuszki, który uwielbia i wyprowadza się do małego lokum na terenie szkoły. Tu pragnie leczyć złamane serce, ale nawet nie zdaje sobie sprawy, że los szykuje jej prawdziwa niespodziankę – antidotum na miłosny zawód w postaci Dominika Mrozińskiego, socjologa prowadzącego w pobliskiej miejscowości uroczą kwiaciarnie…
Czy Róża da Dominikowi szansę czy też tak bardzo zasklepi się w swojej skorupie, że pozwoli przeminąć temu uczuciu? Czy Patryk kiedykolwiek pożałuje swojego kroku? Czy jest szansa, żeby powrócić do tego, co było dawniej, odnowić ich relację? Przekonamy się o tym dzięki lekturze porywającej, nasyconej uczuciami książki pt. „Wszystkie róże świata”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika powieść autorstwa Jagody Wochlik, znanej już czytelnikom z powieści „Milion smutnych atomów”, to niezwykle wzruszająca historia o drugiej szansie na szczęście i o tym, że miłość może pojawić się nagle, zupełnie nas zaskakując. Po powieść sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy romantycznych historii, ale wszyscy, którzy cenią sobie opowieści o życiu, jego cieniach i blaskach, o scenariuszach pisanych przez los, które dalekie są od ideału.
Zagłębiając się w powieść Wochlik zachwycać się możemy nie tylko doskonałą konstrukcją postaci, ale przede wszystkim wykreowaną przez autorkę atmosferą – nieco nostalgiczną, nieco niedzisiejszą, a przy tym niosąca ukojenie. Na ten niezwykły klimat wpływ ma przede wszystkim Róża, jej zamiłowanie do filiżanek, książek, sukienek w starym stylu, ale też romantyczna dusza Dominika. Wszystko to składa się na lekturę, którą pochłania się łapczywie, która porusza nie tylko serce, ale i … wyobraźnie. Pozwala mieć też nadzieję na spotkanie miłości nawet wtedy, kiedy wydaje nam się to już mało realne.

Lek na złamane serce

To przepiękna książka o sile uczuć, idealny przykład miłości, która przychodzi z zaskoczenia i wywraca życie do góry nogami. Słodko gorzka opowieść o zburzeniu poukładanej i wykalkulowanej do bólu egzystencji. Historia, która może przytrafić się każdemu z nas, realizm sytuacji jest przerażający, dzięki temu sympatia do bohaterki jest ogromna. Wszystkie róże świata, chwilami przypominało mi jakiś serial, gdzie postacie nagle doznają olśnienia, zmieniają front i tok rozumowania, a inne rozpadają się emocjonalnie na drobne kawałeczki. Róża i Patryk, to dobrze dobrana para, ich znajomość można liczyć od lat młodzieńczych, potem wspólne studia i zamieszkanie. Zupełnie naturalnie przychodzi im podjęcie następnego kroku, jakim jest planowanie ślubu oraz wspólna przyszłość. Jedno spotkanie zmienia bieg wydarzeń, podczas wizyty u rodziców narzeczonej, przyszły pan młody poznaje siostrę Róży…impuls, chemia i miłość od pierwszego wejrzenia, dodam tylko, że z wzajemnością. Z uczuciami nie da się walczyć, ani przejść koło nich obojętnie, na dłuższą metę to nie wypali. W taki sposób niepozorna sytuacja przyczyniła się do pęknięcia, pielęgnowanej bańki marzeń. Jak wrócić do codzienności, po takich rewelacjach? Czy dla Róży jest przewidziane szczęśliwe zakończenie? Przecież po każdej burzy wychodzi słońce, ale czy tak będzie w tym przypadku? Lektura lekka, a styl autorki przyjemny. Fabuła nad wyraz realistyczna, emocje oraz dawka dobrego humoru gwarantowane. Jeśli macie ochotę poznać tajemnice jakie skrywa urocza poznańska bibliotekarka, to sięgnijcie po lekturę, nigdy nie wiadomo jakiego asa w rękawie ma dla nas los.

– Nie kocha się za coś.
– Bzdura. Zawsze kocha się za coś.
– Nie, wcale nie. Kocha się mimo wszystko.

Jedna z najpiękniejszych historii, jakie przeczytałam w tym roku.

CAŁOSĆ: https://nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com/2019/08/417-wszystkie-roze-swiata-jagoda.html

– Nie kocha się za coś.
– Bzdura. Zawsze kocha się za coś.
– Nie, wcale nie. Kocha się mimo wszystko.

Jedna z najpiękniejszych historii, jakie przeczytałam w tym roku.

www.blonderka.pl

Różna – nasza główna bohaterka – i Patryk poznają się za młodu, zostają parą, studiują i zamieszkują razem, aż on się jej oświadcza! Wręcz można ująć idealnie poukładane życie, wszystko według planu pięknie się ziszcza, wszystko jest bezpieczne i przewidywalne. Niestety cały świat naszej bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy jadą razem do jej rodziny, poznać przyszłych teściów oraz siostrę przyszłego panny młodej. Wierzycie w miłość od pierwszego wejrzenia? Nawet jeśli nie, to musicie przyznać, że przydarza się ona niektórym ludziom… a teraz wyobraźcie sobie, że Patryk zakochuje się – ze wzajemnością – w siostrze Róży! Niezły impas!

“Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie”.

Nasza bohaterka musi zmierzyć się teraz z nową rzeczywistością, w której jej miłość życia odchodzi do jej siostry! A ona zbyt dumna, żeby podzielić się z kimkolwiek swoimi problemami zostaje sama, z kredytem, pięknym mieszkaniem i pracą… Wiecie jak to jest, gdy pojawia się jeden problem to nagle zjawia się cała ich lawina, której wydaje się nie być końca!

“Trzeba było bowiem zmierzyć się z faktem, że świat jaki znała i w jakim tak wygodnie się urządziła, dobiegł końca”.

Książkę naprawdę dobrze się czyta, styl autorki od razu przypadł mi do gustu. Od pierwszych stron zostałam zaciekawiona i wciągnięta w wir zdarzeń! Historia ta jest można ująć lekka i zabawna, lecz też momentami smutna i życiowa, ale przede wszystkim jest zaskakująca i chwytająca za serce! Narracja w książce jest trzecioosobowa, już dawno nie czytałam tak napisanej książki, przyznam szczerze, że bardzo mi się spodobał tak przedstawiony świat i zdarzenia!

“Kiedy ja, zawsze taki poukładany, mający wszystko pod kontrolą, dałem się wrobić w relację najgorszą z możliwych, najbardziej dla faceta fatalną i toksyczną?”

Gdy lawina nieszczęść się kończy to coś dobrego musi się przydarzyć! Takim startem w nowe życie, ucieczką przed przeszłością zostaje dla Róży oferta pracy w szkole na wsi. Czyż wyprowadzka z miasta – w którym ma tyle bolesnych wspomnień, oraz oddalenie się jeszcze bardziej od rodziny – w której miłość kwitnie bez niej, nie będzie najlepszym wyjściem? Nie ma nic do stracenia! Nowe życie, nowy strat! Tylko jakie będą tego efekty? Czy na pewno powinniśmy uciekać przed problemami, przecież przeszłość wcześniej czy później nas dogoni! Ale jakie będą tego efekty… czy z miłości można się wyleczyć?

“Czasami wszystkiego, czego nam potrzeba, to móc wsłuchać się w bijące serce drugiej osoby”.

Poznacie książkę, która jest po prostu o miłości i losie, który lubi płatać nam figle! Jak zakończy się historia naszej bohaterki? Czy będzie mieć szczęśliwe zakończenie, czy wręcz przeciwnie… będzie przestrogą dla kobiet?! Zapraszam do lektury, aby się przekonać! Ja Wam tylko powiem, że ta historia na pewno przypadnie Wam do gustu i zaskoczy Was – nieraz!

www.blonderka.pl

• Przeczytane 2019