Jakoś to będzie, Różo

2021-07-13
2021-07-13
literatura polska romans

"JAKOŚ TO BĘDZIE. RÓŻO" - JAGODA WOCHLIK

Trafiłam znowu na perełkę, nową autorkę i widzę, że ma więcej książek, więc na pewno i po nie sięgnę.
Opowieść jest o kobiecie trzydziestokilkuletniej, która ma za sobą bolesne rozstanie, zdradę i to podwójną. Rzuciła się w wir pracy i swoją pasje, jaką jest oglądanie filmów, chodzenie do kina Dzięki temu przetrwała najgorszy ból. To właśnie dzięki temu spotyka mężczyznę, który ma tę samą pasję. Dominik jest zauroczony Różą. Róża pracuje jako polonistka w szkole podstawowej i w bibliotece.
Książki to jej druga pasja. Ma jeszcze inną, zbiera małe filiżanki.
Róża pomału układa sobie życie od nowa, ale im bardziej zaczyna być szczęśliwa, tym bardziej ....że Dominik się dziewczynie oświadcza i proponuje wspólne zamieszkanie... Jak potoczą się losy Róży i Dominika, czy słusznie Róża boi się, ze to misternie utkane szczęście znów runie...
Książka o życiu, wartościach, zdradzie i zaufaniu. Pokazane są wartości i to, ze raz zraniony człowiek, mimo, że się podniesie po tej ranie, w głowie ma to, że może się to stać ponownie... zaufanie miesza się z wątpliwościami, szczęście z bólem wydarzeń, z którymi przyjdzie się po raz drugi zmierzyć. Co to takiego, czytajcie albo posłuchajcie. Warto.

OCENA 09/10
42/24 ( 10/03)/ OBYCZAJ 32/24
ilość stron: 352
DATA I wyd: 13.07.2022
czas przewidziany czytania: 5 h 52 min.
Czas słuchania: 10 h 00 min
LEKTORZY: Agata Bieńkowska
Anastazja
Skończona 17.03.2024 (słuchana)

"JAKOŚ TO BĘDZIE. RÓŻO" - JAGODA WOCHLIK

Książka była naprawdę wciągająca i mimo że obyczajowa, to nie wydawała się banalna. Bohaterowie byli wyraziści, każdy się czymś wyróżniał i odgrywał swoją rolę w historii. Po opisie mogłoby się wydawać, że książka jest trochę o niczym, ot następne romansidło, jednak po zagłębieniu się w historię dostajemy dobrze zbudowaną fabułę, która czasami zaskakuje, ale i przytłacza oraz na pewno trzyma w napięciu do ostatniej strony. Serdecznie polecam tę książkę.

Róża Więdłocha młoda nauczycielka która kocha swoja prace w szkole jak i w bibliotece... Fajne relacje ma z dyrektorka...pierwsza miłość nie wypaliła... A co z druga?świat nie jest łaskawy...pszeszlosc która lubi sie powtarzać czy po raz kolejny zniszczy tak piekne uczucie... Przeczytaj i sie przekonasz....

Kto jest ze mną dłużej wie,że nie lubię takich cukierkowych historii ,bo wydają mi się one mega przesłodzone i nierealne.

Ale taka prawdziwa słodko -gorzka historia to co innego .
Wiadomo ,że życie nie składa się tylko ze słodkich pięknych momentów a każdy z nas ma swoje wzloty i upadki .
Główna bohaterka Róża 🌹 ( piękne imię ) ,która róż nie lubi ale kocha 🌻 ,swojego narzeczonego i pracę w szkole przeczuwa katastrofę ,bo wie że jeśli długo bylo pięknie to coś się sypnie.
I stało się ,a ból bohaterki , strach i niepewność o jutro przeżywać będziecie razem z nią.
Róża i Dominik oddalają się od siebie ,a niewypowiedziane słowa stają się kluczowe w tej historii.
Bo kochają się
Chcą być razem
Ale
Brak słów
Oddalanie się
To wszystko kieruje ich losem w zła stronę .
Czy bohaterowie w końcu odważą się wyrazic swoje uczucia ?

Powiem Wam ,że bardzo chciałam żeby to wszystko się ułożyło . Jak wiecie lubię historię i bohaterów realnych . A tutaj wszystko dostałam . Książka była bardzo emocjonalna a do tego lekka . Uwielbiam takie połączenie .

Tylko to zakończenie , dajace nadzieję jednak niedopowiedziane.
Niedosyt pozostał ,nie ma co owijać w bawełnę.

Skrycie liczę na drugą część .

Z tej książki można wyciągnąć dobra lekcje .
Mianowicie ,że rozmowa to droga do sukcesu w związku

Ale taka prawdziwa słodko -gorzka historia to co innego .

„Oboje byli tylko ludźmi. Ludźmi, którzy zapatrzeni w swoje cierpienie, zadawali ból drugiej stronie. Świadomie albo nie.”

Róża to trzydziestoparolatka, jest nauczycielką języka polskiego i bibliotekarką w małej miejscowości. Praca nauczycielki daje jej ogromne spełnienie, są gorsze i lepsze chwile, ten zawód to jej pasja i sposób na życie. Dostała bolesne cięgi od życia, ucieczka w pracę pozwoliła jej pozbierać się po przykrych doświadczeniach. Miała być szczęśliwą żoną i matką… Narzeczony zostawił ją dla jej siostry i poroniła. Poznanie Dominika stało się dla niej początkiem czegoś nowego, iskierką nadziei na lepszą, szczęśliwą przyszłość. Już niebawem Róża wprowadza się do Dominika, wyznaczają datę ślubu. Jednak nie potrafi cieszyć się z tego co ma, boi się. Ten lęk, że wszystko ponownie zniknie towarzyszy jej nieustannie. Nowy nauczyciel muzyki próbuje zwrócić na siebie jej uwagę…

Czas ucieka niepostrzeżenie, Róża z Dominiakiem cieszą się z bycia razem, są szczęśliwi. Jednak jak to w życiu bywa, nie wszystko układa się po ich myśli. Złe wydarzenia wkraczają z impetem w ich codzienność. Narracja toczy się z perspektywy Róży i Dominika, zaglądamy w ich serca i umysły. Dokładnie widzimy z czym muszą się mierzyć, znamy ich wątpliwości, wewnętrzne rozterki. Obydwoje całkowicie skradli moje serce. Ona bardzo boi się ponownie zaufać, wątpliwości i strach przytłaczają ją. To ciepła, z sercem na dłoni, wrażliwa, zamknięta w sobie, niepewna osoba. Kocha oglądać filmy i kolekcjonuje filiżanki. On jest człowiekiem spokojnym, łagodnym, cierpliwym, dobrym nie potrafi mówić o uczuciach, co bardzo wpływa na ich związek. Z całego serca im kibicowałam. Uwagę zwracają cztery starsze panie, które są wsparciem dla Róży.

Rewelacyjna powieść obyczajowa! Autorka porusza w niej szereg trudnych i bolesnych problemów, które często dotykają naszej codzienności. Wartości jakie wynosimy z domu rodzinnego mają ogromny wpływ na dorosłość. Brak miłości, akceptacji, wyróżnianie dzieci. Zdrada, porzucenie, brak wsparcie, siostra, która niszczy i zadaje bolesny cios prosto w serce. Strach przed miłością, narastające obawy, życie w niepewności, czekanie na kolejną porażkę. Nasi bohaterowie nie potrafią ze sobą rozmawiać, traumatyczne wydarzenia jakie ich spotykają, mają ogromny wpływ na ich codzienność. Między nimi, aż kipi od nadmiaru niedopowiedzeń, braku szczerości, zrozumienia. Są tylko domysły, wątpliwości, niepewność, które są jak kropla wody drążąca skałę, zmierzają w kierunku zagłady. Cierpienie ojców po stracie nienarodzonego dziecka, często traktowane jako mniej ważne, nieistotne. Nasze szkolnictwo, które pozostawia wiele do życzenia, brak odpowiedniej edukacji, uczenia tolerancji.

Piękna, słodko-gorzka, mądra, porywająca opowieść. Emocje ogromne! Ukazuje w całej okazałości jak bardzo na nasze relacje z innymi ludźmi mają szczere rozmowy. Daje do myślenia i niesie przekaz. Jak ja rozmawiam ze swoimi bliskimi? Czy mówię szczerze i otwarcie o tym co czuję, z czym jest mi źle, a z czym dobrze? Zakończenie pozostawiło mnie z ogromnym niedosytem, nieśmiała skrząca iskierka nadziei… Jeżeli lubicie dobre powieści obyczajowe, to tę z całego serca polecam.

Po przykrych wydarzeniach w życiu, Róża nie potrafi na nowo zaufać. Związek, który rozpadł się jak domek z kart, położył się cieniem na jej przyszłej relacji z mężczyznami. Kiedy Róża poznaje Dominika, wszystko powoli zaczyna się układać. Do tego Róża spełnia się zawodowo jako nauczycielka i, choć bała się bardzo, jako wychowawca klasy. Jednak życie to nie komedia romantyczna. Z biegiem czasu pewne sprawy zaczynają się komplikować, a niewypowiedziane na głos słowa duszą...

(cd recenzji na fb)

Słodko-gorzka historia o miłości! Tak w skrócie mogłabym podsumować książkę Jagody Wochlik „Jakoś to będzie, Różo”. Głównymi bohaterami tej miłosnej historii są tytułowa Róża Więdłocha oraz jej ukochany Dominik. I kilkanaście razy podczas czytania tej książki było mi niezmiernie smutno, że w takim kierunku i przez taki podwód zmierzał związek tych bohaterów. Co się im przytrafiło i czy książka o tak pozytywnej i energetycznej okładce może na samym końcu zostawić czytelnika z nieszczęśliwym zakończeniem?

Wspomniana już Róża pracuje jako nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka w małej wiosce. W pracy daje z siebie wszystko, odnajduje się w tym zawodzie i każdemu uczniowi przychyliłaby nieba. Po incydencie z siostrą i byłym chłopakiem – teraz planuje wspólne życie z właścicielem kwiaciarni – Dominikiem. Może łączące ich uczucie nie nazwałabym gwałtownym, namiętnym i pełnym pasji, ale zakochani oprócz tego, że podzielają wspólne zainteresowania do oglądania filmów, są przede wszystkim dla siebie wsparciem. Zbliża się ich ślub i wszystko wydaje się perfekcyjne. Nie da się jednak przewidzieć nadciągających tragedii, które niestety spustoszą związek Róży i Dominika. Co takiego się stanie i czy tych dwoje weźmie ślub?

Róża to tak fajna bohaterka, z którą chciałabym się zaprzyjaźnić naprawdę! Ba, wiele jej cech charakteru, ale i zachowań w pracy znalazłam w kilku swoich przyjaciółkach, więc czułam się, jakbym czytała o bardzo bliskiej mi osobie. Pracuje w szkole, w bibliotece, kocha oglądać filmy, czytać i do tego jest skromną i normalną osobą. To gotowy materiał na przyjaciółkę i jej książkowe powierniczki mają z nią dobrze! Jednak i tak wspaniałych osób, jak Róża kłopoty niestety nie omijają i gdy w jej życiu wydarzy się naprawdę ogromna tragedia – byłam po prostu zła na autorkę, że z czymś takim musiała się zmierzyć moja Róża! Serce pękało! Co ciekawe, narracja w tej książce prowadzona jest także przez jej partnera – Dominika i nasza bohaterka miała szczęście, że na niego trafiła. To prawdziwy mężczyzna, który został wychowany przez ojca tak, by być prawdziwym partnerem. Nie ma problemu z gotowaniem, sprzątaniem i kiedy trzeba – jest prawdziwym wsparciem. Tragedia w ich życiu sprawi, że tych dwoje nie będzie potrafiło już wspólnie ze sobą żyć. W ich związku pojawi się nieufność, nadciągną czarne chmury i gdyby tylko znaleźli czas na szczerą rozmowę – może ich losy potoczyłyby się inaczej? To wskazówka dla nas, byśmy potrafili zawsze mówić o swoich uczuciach, nie bali się tego, bo krzywdzimy też samych siebie.

„Jakoś to będzie, Różo” jest bardzo przyjemnie napisaną książką, bohaterów da się lubić i z ciekawością śledzi się ich przygody. Słodko-gorzkie zakończenie jest otwarte i może będzie tu jeszcze kontynuacja? Autorka wykreowała bohaterów z krwi i kości i wymyśliła taką historię, która mogłaby się wydarzyć tuż obok nas. Polecam gorąco!

Na półkach: , , , , , ,

Róża jest szczęśliwa, ma u boku kochanego narzeczonego z którym planują ślub. Pracuje w szkole i bibliotece, lubi swoją pracę, której czasem oddaje zbyt wiele serca. Mogłoby się wydawać, że będzie żyła długo i szczęśliwie, ale podskórnie wyczekiwała w swoim życiu katastrofy, której się doczekała. Powoli wszystko się sypie, a ona nie potrafi się w tym wszystkim odnaleźć. Oddalają się z Dominikiem, choć tak naprawdę kochają się wzajemnie. Ale kiedy nie pojawiają się słowa ani czyny wszystko może ulec zmianie…

Jagoda Wochlik napisała niesamowitą powieść naszpikowaną emocjami od początku do samego końca. Nie omieszkała przy tym troszkę namącić nam czytelnikom w głowach, jak i naszym bohaterom. Kiedy zaczęłam czytać, wiedziałam, że przepadłam i nie mogłam odłożyć książki na bok, dopóki nie dobrnęłam do końca. Całość została napisana spójnym językiem, który czyta się bardzo przyjemnie. Wykreowani bohaterowie to postacie z krwi i kości, które mają swoje za uszami, a więc są podobni do nas samych. Róża to niezwykle emocjonalna i ciepła kobieta, która wszystkim przychyliłaby nieba, gdyby tylko mogła. Kocha swoją pracę i mocno się w nią angażuje. Kocha również swojego narzeczonego, choć już kiedyś została mocno skrzywdzona i poturbowana przez życie.
Dominik to mężczyzna ciepły, troskliwy, lecz troszkę nieśmiały. Czasem odnosiłam wrażenie, że za mało działał, pozwalał, by miłość uciekała mu przez palce. Jednak i jego życie doświadczyło. W najtrudniejszym momencie swojego życia, to on musiał zgrywać tego twardego, choć tak naprawdę jego wnętrze krzyczało i cierpiało, ale nikt tego nie dostrzegał. Polubiłam tę dwójkę bohaterów i mocno się z nimi zżyłam. Dlatego kiedy nadciągnęły na nich ciemne chmury było mi ogromnie przykro. Po cichu liczyłam, że jednak naprawią swoje błędy. Czy tak się właśnie stało?

Przed wami naprawdę niezwykła historia pokazująca nam siłę prawdziwej miłości, jej wzloty, ale również i upadki. Tak naprawdę mogłabym powiedzieć, że ta historia może być przestrogą dla nas samych. Kiedy przeczytacie, zrozumiecie, że w związku zawsze otwarcie trzeba mówić o tym co czujemy, nawet jeśli są to negatywne emocje. Jeśli oboje partnerów zamyka się w sobie, zaczyna unikać przebywania w swoim towarzystwie to znak, że dzieje się coś niedobrego. Rozmowa jest potrzebna, bo to właśnie ona pozwala rozwiązywać wszelkie problemy, łagodzić konflikty i dochodzić do kompromisu. W naszym przypadku bohaterowie nie potrafili ze sobą rozmawiać. Tragedia, która ich dotknęła, tylko ich od siebie oddalała, bo każdy z nich próbował sobie z nią radzić sam na własny sposób, zamykając się przed tym drugim. W efekcie doprowadziło to do rozpadu ich związku. Zrozumieli to dopiero wtedy, kiedy już się rozstali, ale ani jedno, ani drugie nie miało w sobie wystarczająco dużo odwagi, aby to ratować. Każde z nich żyło we własnym przekonaniu, że zostali zdradzeni. A wystarczyłaby rozmowa.

Życie jest niczym krucha porcelana, nigdy nie wiadomo kiedy może potłuc się na drobne kawałeczki. W życiu niestety nie ma tylko pięknych chwil, zdarzają się również i takie, które prowadzą nas na dno. Jeśli mamy obok siebie osobę na której możemy polegać, jesteśmy w stanie się z tego dna podnieść, ale musimy tego chcieć my sami. Zamykanie się na najbliższych nie pomaga, a tylko rani jeszcze bardziej.

„Wciąż powtarzała swoim uczniom, że świat byłby dużo lepszy, gdyby ludzie potrafili ze sobą rozmawiać. Gdyby mówili sobie szczerze, co czują, czego pragną, jakie mają oczekiwania. Nigdy nie wyznała jednak, że jest to tak strasznie trudne, że prawie niemożliwe. Nigdy nie powiedziała im, że sama nie potrafiła stosować się do własnych rad. Oto Róża Więdłocha, kobieta, która uczyła innych czegoś, czego sama nie potrafiła.”

Historia, która została tutaj opisana mogłaby się zdarzyć w prawdziwym życiu. Bo takie rzeczy się dzieją, są nieuniknione. Przeczytajmy zatem i wyciągnijmy z niej własne wnioski, ja już to zrobiłam. Wierzę, że właśnie dzięki tej historii, niejeden z nas zrozumie, że rozmowa w życiu jest bardzo ważna.

Zakończenie powieści pozostawiło mnie z ogromnym niedosytem, więc liczę na to, że pojawi się kontynuacja tej powieści.

"Jakoś to będzie, Różo" to historia napisana emocjami od początku do końca. Historia dwójki zakochanych w sobie bohaterów, ale nie potrafiąca tego wypowiedzieć na głos. Historia dająca ważną lekcję życiową. Gorąco polecam.

• Serie
  • Do zdobycia