W mroku płytkich kłamstw

Okładka książki W mroku płytkich kłamstw Ginny Myers Sain
Okładka książki W mroku płytkich kłamstw
Ginny Myers Sain Wydawnictwo: Wydawnictwo Young literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Dark and Shallow Lies
Wydawnictwo Young
2022-09-07
2022-09-07
2021-01-01
Kaja Makowska

Klimat dusznej Luizjany i bagien pełnych aligatorów! Malutkie miasteczko (106 mieszkańców)i 12 nastolatków urodzonych w ciągu tego samego roku w porze letniej (totalny absurd ale spoko;) wszyscy z nich maja jakieś paranormalne zdolności a jednak nie uchroni to bohaterów przed przemocą, kłamstwem i morderstwem… spory potencjał na dobra książkę ale, ciągnie się jak flaki z lejem. Irytowało mnie tyle rzeczy i niedociągnięć ze jak zaczęłam je wypisywać recenzja była dużo za długa. Dzieciaki robią co chcą i kiedy chcą, nie ważne ze wokół są niebezpieczne bagna i aligatory! Tak mało ludzi w mieście m a jakoś nikt bohaterom nie przeszkadza, nie wpada na nich, nie podsłuchuje , nikt z dorosłych o nic nie dopytuje. Zbliża się huragan, a spoko zostańcie sobie ile chcecie sami, dacie dobie radę… to kosmiczne bzdury , a sorry bagienne bzdury!

To była naprawdę dobra, bardzo klimatyczna, owiana dusznym, wilgotnym powietrzem lektura.

Dobra i ciekawa młodzieżówka. Miasteczko pełne ludzi o paranaturalnych zdolnościach, zaginiona dziewczyna, tajemnicze morderstwa sprzed lat, które wciąż żyją w świadomości mieszkańców to jedne z ważniejszych elementów, które tu znajdziemy.
Bardzo podobała mi się atmosfera grozy i strachu, którą stworzyła autorka. Śledztwo Grey w sprawie zaginięcia jej przyjaciółki prowadzi ją krętymi ścieżkami półprawd i kłamstw, które otaczają dziewczynę ze wszystkich stron. Czy uda jej się odkryć prawdę? Komu może zaufać?
Świetna historia, nie mogłam się oderwać.
Polecam!

Dużo słyszałam pozytywnych opinii o książce więc zdecydowałam się w końcu po nią sięgnąć i przekonać na własnej skórze czy naprawdę jest taka dobra.

Zdecydowałam się dać jej jeszcze jedną szansę i był to strzał w dziesiątkę. Akcja nagle nabrała tempa, a ja w końcu mogłam się zaangażować. Zakończenie już w ogóle było emocjonujące, choć brakło mi czegoś w podsumowaniu wszystkich wydarzeń.

Mam wrażenie, że najbardziej w tej książce przeszkadzał mi aspekt realizmu magicznego. Słuchanie o mocach tych dzieci i ich swoistej wyjątkowości, mocno mnie męczyło. Sam wątek kryminalny czy rozstrzygnięcie jak te wszystkie historie się ze sobą łączą, dla mnie był dużo ciekawszy.

Podsumowując książka jest dobra, chociaż te zachwyty nad nią jak dla mnie są lekko niepotrzebne. Pomysł jest ciekawy, ale ze mną ta historia na długo nie zostanie.

Początkowo czułam się rozczarowana, książka bardziej skupiała się na emocjach niż fabule i najzwyczajniej w świecie mnie nudziła. Nachodziły mnie nawet myśli czy by jej nie odłożyć, gdyż moje zaangażowanie było znikome....

Już chyba trochę zapomniana książka a w sumie całkiem niezła historia kryminalna z odrobiną magicznego klimatu (teoretycznie YA, ale dorosłym też może się spodobać).

W małej miejscowości, na bagnach Luizjany zaginęła młoda dziewczyna. Jej przyjaciółka, która przyjeżdżała w to miejsce na każde wakacje próbuje dowiedzieć się prawdy. Bohaterami są głównie jej rówieśnicy (młodzi ludzie) stąd chyba YA, bo porusza problemy życia w małej miejscowości, dorastania itp.

Specyficzny klimat, trochę jak „Miasteczko Twin Peaks”/„Gdzie śpiewają raki”.

Gdyby pozbawić tą historię "magicznych" elementów (narracja jest chwilami lekko oniryczna) to zostałaby nadal dobra historia kryminalna/obyczajowa.

Końcówka jest obfitująca w zwroty akcji, więc może się podobać, bo czytelnik długo pozostaje w niepewności.

La Cachette w Luizjanie, odcięte niemal od świata miasteczko na bagnach Missisipi. Duszne, parne, wilgotne, a przy tym od lat ukrywające tajemnice, w których wszyscy toną, lecz tłamszą je w sobie i nikt nie próbuje wydobyć ich na powierzchnię.

Wszechobecne błota, aligatory, rechot żab i pobrzękiwania wietrznych dzwonków w nocy, mieszkańcy zamknięci w swoim bólu i wypełnieni niedomówieniami - wszystko to tworzy mroczny, przesiąknięty tajemnicami klimat nie do podrobienia. W dodatku tubylcy z La Cachette to ludzie obdarzeni w kolejnych pokoleniach wielorakimi darami, na czele z jasnowidztwem, a ta garść magii dodaje książce uroku.

Nad La Cachette roztacza się gęsta atmosfera nigdy nie wyjaśnionych do końca zbrodni, nigdy nie odnalezionych do końca ciał zamordowanych, nigdy nie pomszczonych i nie pochowanych.

Jasnowidztwo nie spełniło swoich celów. Morderstwa nie wyszły na jaw. Wielu o nich wie, chociaż nie umie prawidłowo wytypować mordercy, ale wszystko i tak grzęźnie w błocie, pod powierzchnią. Jednak do czasu...

Jeśli w zamierzeniu autorki miał to być kryminał - był, chociaż śledztwo jest jedynie prywatne. Jeśli thriller – to znakomity, taki, jakiego dawno nie czytałam.

Duża w tym zasługa języka powieści i tłumaczenia. Słowa, krótkie urywane zdania czy liczne powtórzenia potęgują atmosferę napięcia i grozy, a plastyczne sceny mrożą krew w żyłach.

Sekrety wydobywane etapami są jak błyskawice, rozświetlają powoli mrok wydarzeń przeszłych i obecnych, aż do finałowego, burzliwego i zaskakującego końca. Kiedy ostatecznie wypłyną na powierzchnię nawet szalejący huragan nie jest w stanie ich zatrzymać. Kumulacja tej furii przyrody i człowieka w zakończeniu książki udała się znakomicie.

To nie tylko opowieść o dążeniu do prawdy za wszelką cenę, ale przede wszystkim świetna rzecz o przyjaźni, wierności i lojalności oraz o poczuciu straty, której nie da się niczym wypełnić.

Adresatem powieści ma być starsza młodzież, co widać po wydawnictwie, ale ja przeczytałam ją w mgnieniu oka i nie mogłam się oderwać.
Wspaniała historia absorbująca umysł i wyzwalająca duże emocje.
Autorce należy pogratulować udanego debiutu.

Żal i smutek, smutek i żal po stracie bliskiej osoby. Jak żyć jak poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby i do tego dowiedzieć się co się z nią stało.
Książka trzyma w napięciu do samego końca, jest rewelacyjna i warta przeczytania.

Witamy w La Cachette w stanie Luizjana, mieście pełnym mediów. Baw się dobrze, spacerując po promenadzie, ale uważaj na aligatory i kłamstwa unoszące się w powietrzu niczym zwodnicza mgła.

„W mroku płytkich kłamstw” to przede wszystkim duszny klimat małego miasteczka, gdzie każda osoba posiada jakąś magiczną umiejętność.

Ginny Myers Sain opisała La Cachette w taki sposób, że już od pierwszych stron czuć, że to miejsce skrywa wiele tajemnic i nie wszystko w nim jest takie, jakie wydaje nam się na pierwszy rzut oka. Do tego wszystko zwiastuje, że wielkimi krokami zbliża się moment kulminacyjny, kiedy cała prawda wyjdzie na jaw.

Płynęłam przez tę książkę, choć nie raz sprawiła ona, że poczułam dyskomfort czy zaniepokojenie. Ta historia od początku miała w sobie coś intrygującego. Zaginięcie Elory przenikało się z innymi wydarzeniami, które przez lata miały miejsce w La Cachette. Wszystkie one stworzyły niesamowitą, wielowątkową mieszankę, której w żaden sposób nie byłam w stanie rozwiązać. Zaczynając tę książkę, nie spodziewałam się, że tak mnie ona wciągnie. Sam finał sprawił, że długo nie mogłam dojść do siebie. Na pewno jeszcze nie raz sięgnę po twórczość Ginny Myers Sain. Jej pióro jest po prostu niesamowite, wręcz stworzone do opowiadania historii wywołujących gęsią skórkę.

Ginny Myers Sain opisała La Cachette w taki sposób,...

thriller z motywem zaginięcia, sekretów i brudnych tajemnic? YES, to jest zdecydowanie to. początek szedł mi opornie, ale w połowie zaczęło robić się dobrze. bardzo wciągająca, a końcówka? wywali was z kapci (kocham)

La Cachette to miasteczko w Luizjanie pełne jasnowidzów i mediów. I sekretów.
Grey je uwielbia. Spędza w nim każde wakacje i z utęsknieniem czeka na powrót do miejsca, gdzie się urodziła oraz gdzie czekają na nią najbliżsi przyjaciele.
Tego lata jest jednak inaczej.
Po tym, jak w tajemniczych okolicznościach znika Elora, najlepsza przyjaciółka Grey, dziewczyna wie, że nic już nie będzie takie samo.
W La Cachette pojawia się ktoś nowy – nieznajomy, który wydaje się wiedzieć coś więcej o sekretach miasteczka.
Jak łączą się one z zaginięciem Elory i czy Grey dotrze do prawdy?

Chyba nie umiem czytać kryminałów. Bo w przypadku "W mroku płytkich kłamstw" już po pierwszym posiedzeniu byłam w połowie i wystarczył zaledwie kolejny wieczór (poprzedniego musiałam już kłaść się spać),żeby doczytać resztę. Tak bardzo byłam ciekawa zakończenia!

Ten gęsty i duszy od pytań i odpowiedzi młodzieżowy kryminał wciąga i hipnotyzuje i wyróżnia się o tyle, że połączono go z wątkiem paranormalnym. Zagadka tajemniczego zniknięcia przyjaciółki głównej bohaterki naszpikowana jest magią, co czyni maleńki świat La Cachette tak bogatym i intrygującym.

Jego duszna, mistyczna aura i nowoorleańska kultura budują całą opowieść. Rozkłada ją natomiast mętna narracja. Wielokrotnie powtarzane są tu podobne stwierdzenia, przez co fabuła niespiesznie postępuje naprzód. Bohaterowie również nie kwapią się, żeby ją popchnąć. Momentami mocno im współczułam, a mimo to ostatecznie nie potrafiłam się z nimi polubić – z Grey, której decyzje i rozumowanie jest podyktowane słabością to jednego lub drugiego obiektu westchnień. Z Elorą, którą przedstawiono w tylu różnych wymiarach, że nie wiem już, co o niej sądzić. Z Hartem, który bluzgając co drugie słowo, myśli, że jest taki groźny i fajny (spoiler, nie jest)... No i z całą resztą. Bo postaci występuje tu naprawdę sporo. I choć wszystko pozornie kręci się wokół Dzieci Lata, tylko części z nich autorka poświęciła więcej uwagi.

Zakończenie raczej do przewidzenia (choć, muszę przyznać, jeden zabieg szczerze mnie zaskoczył),ale sensownie spina ze sobą wszystkie wątki, odsłania zarówno główną intrygę, jak i jej poboczne tajemnice.

"W mroku płytkich kłamstw" jest książką z potencjałem... który trochę wykoleił się po drodze. Zabrakło mi dynamiki, umiejętniej budowanego napięcia i sympatycznych bohaterów, niemniej braki te wypełnienia klimat. To dobra i warta uwagi pozycja, jeśli szukacie czegoś na dłuższy, ponury wieczór.

La Cachette to miasteczko w Luizjanie pełne jasnowidzów i mediów. I sekretów.
Tego lata jest jednak inaczej.