Zamaskowany, zamaskowana

Aga Sotor Wydawnictwo: Dlaczemu literatura obyczajowa, romans
Dlaczemu
2022-09-21
2022-09-21

Pewnie jesteście zdziwieni widząc na moim profilu komedię romantyczną. "Zamaskowany, zamaskowana" Agi Sotor należy do kategorii książek, które omijam szerokim łukiem, a jednak dałam jej szansę. Powód mojej decyzji jest tylko jeden - patronat Emilii @ksiazka.pod.nosem

Daniel jest polonistą i pisarzem. Niestety wraz z końcem roku szkolnego traci pracę. Jego książki kiepsko się sprzedają, a pisanie nowej nie idzie najlepiej. Wszystko to nie podoba się Monice, dziewczynie Daniela, u której mężczyzna mieszka. Według niej, jest on życiowym nieudacznikiem i sama nie wie dlaczego nadal tworzą parę.

Autorka w ciekawy sposób pokazała toksyczną relację, gdzie to kobieta ma osobowość narcystyczną. Książka jest też o sile przyjaźni, o spełnianiu marzeń, wierze w ludzi i oczywiście miłości romantycznej.

Lekkie pióro Agi Sotor sprawiło, że jej powieść była dla mnie miłym przerywnikiem między trudnymi tematami, o których lubię czytać. Cieszę się, że nie jest to typowy romans. Szczypta humoru skutecznie poprawiła mi nastrój, co spowodowało, że być może częściej skuszę się na tego typu literaturę.

Gdybym była zakochana w komediach romantycznych, moja ocena książki "Zamaskowany, zamaskowana" na pewno byłaby wyższa. Ale i tak polecam. Czytajcie!

Książka opowiada o mężczyźnie około trzydziestki, który wciąż szuka swojej drogi w życiu. A raczej był spychany z każdej, którą wcześniej chciał iść. Jedynie pasja do pisania książek trwała w nim przez całe życie, ale na skutek najpotężniejszego kopa w cztery litery jaki dostał od losu, ta pasja stała się jego utrapieniem. Sam główny bohater to typowa ciamajda, która z biegiem wydarzeń zdobywa siłę, żeby stworzyć życie o jakim zawsze marzył. Ciekawie wyglądają jego relacje z poszczególnymi paniami występującymi na kartach powieści. Każda z nich odwzwierciedla jakiś etap jego drogi do stawania się tym, kim chciał być. Zarówno są dla niego w pewnych momentach przeszkodami, ale również cennymi nauczycielkami. Sama książka jest pisana dość lekkim piórem, autora gdzieniegdzie rzuci jakiś żartobliwy moment. Chyba największą wadą jej stylu jest tendencja do czasami za dużego skracania i jedynie opowiadania nam reakcji postać na pewne wydarzenia. Przykładowo w pewnym momencie nasz bohater miał odbyć pewną rozmowę. Której nie widzimy, a jedynie poznajemy reakcje bohaterów przez wypowiedzi narratora.

Polubiłam się z piórem @agasotor 😊 Książkę "Zamaskowany, zamaskowana" dostałam "w gratisie" do wygranego "Ambarasu od zaraz" i spędziłam z nią bardzo miłe chwile.

Daniel Seler jest nauczycielem języka polskiego oraz niespełnionym pisarzem, który co prawda ma na swoim koncie kilka opublikowanych książek, ale jak dotąd nie osiągnął spektakularnego sukcesu. W pewnym momencie życie tego czterdziestoletniego mężczyzny wali się na łeb, na szyję. Traci pracę i partnerkę, w konsekwencji czego nie ma gdzie się podziać, a powrót do rodziców, którzy nigdy nie pochwalali jego pasji, jaką jest pisanie, ani trochę mu się nie uśmiecha. Tym sposobem Daniel trafia na wyboistą oraz krętą drogę, którą podążamy wraz z nim przez całą powieść i, cholera!, jaka ta podróż była przyjemna!

Nie chcę Wam zdradzać zbyt wiele, żebyście bawili się równie dobrze, jak ja, kiedy sięgniecie po "Zamaskowanego". Niemniej jest to budująca historia, która opowiada o tym, że nigdy nie jest za późno na to, aby spełniać marzenia i co ważniejsze, że absolutnie nie należy ich porzucać po to, aby spełnić cudze oczekiwania. Autorka na prostym przykładzie pokazuje, że szczęście może dać tylko życie w zgodzie ze sobą i swoimi przekonaniami, a naginanie się, aby zadowolić innych, nigdy nie będzie wiązało się ze spełnieniem i zadowoleniem. Niby takie proste i oczywiście, ale teorię nie zawsze tak łatwo przekuć w praktykę, prawda...?

Dodatkowo Aga Sotor ma lekkie i przyjemne pióro, co sprawia, że można płynąć przez lekturę, a dzięki umiejętnie wplecionemu humorowi, naprawdę dobrze się przy tym bawić. Cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z twórczością Agi i mam nadzieję, że nie ominę żadnej książki, która wyjdzie spod jej ręki 😊

Przyjemna obyczajówka z happy endem. Motyw literacki jest tak pięknie zrobiony, choć kolejny raz mamy do czynienia z pisarzem beznadziejnym, któremu musi życie się zawalić żeby dostał weny twórczej. Choć tym razem mamy przemianę, która dokonuje się w Danielu, przewartościowuje swoje życie, co w końcu skutkuje sukcesem literackim i odnalezieniem prawdziwej miłości

fajna

fajna

Daniel chce być pisarzem. Z pozoru ma idealne życie, dziewczynę, praca, w której czuje się doceniony. Jednak nagle to wszystko pęka, a Daniel zmuszony będzie do zmian. To będzie walka o przetrwanie, gdzie Daniel pozna prawdziwych przyjaciół, rozpozna swoje własne uczucia, znajdzie prawdziwe szczęście. To wszystko razem z grupą studentów, u których zamieszka.
Bardzo fajna powieść, dla mnie tam romansu jest bardzo mało, natomiast świetnie została przedstawiona metamorfoza głównego bohatera, który w końcu znajduje swoje szczęście i spełnia marzenia.

Bardzo fajna...

Znacie to uczucie, kiedy wydaje Wam się, że pewne wydarzenia to totalna katastrofa, która z perspektywy czasu dała coś naprawdę dobrego? W takiej to właśnie sytuacji znajduje się główny bohater książki Agi Sotor.

Daniel Seler to prawie czterdziestoletni mężczyzna, który tak naprawdę nie może się poszczycić żadnymi życiowymi sukcesami. Z pozoru prowadzi całkiem zwyczajne życie: dziewczyna, praca polonisty, przyjaciele. Jak to się zatem stało, że wygodne i luksusowe mieszkanie musi porzucić z dnia na dzień na rzecz zagrzybionej sutereny?

Początkowo nie polubiłam się z Danielem. Pierwsze strony zwiastowały dość przeciętną obyczajówkę ze słabym poczuciem humoru. Na szczęście te odczucia nie trwały długo i zrobiło się zabawniej, a przede wszystkim ciepło i pozytywnie. Może zabrzmi to banalnie, ale to książka o tym, że warto być sobą i dążyć do realizacji swoich marzeń. Niby prosta i zwyczajna recepta na historię, ale tak naprawdę bardzo trudna w realizacji. Tu jest zabawnie, choć jak to w życiu, zdarzają się i smutne momenty. Najważniejsze, że cała historia nie jest naciągana, ale taka "swojska" prawdziwa. Idealna pozycja na ciemne zimowe wieczory.

emocje logiczne.blogspot.com
IG:@mamazaczytana

Jak wali coś się wali to wszystko na raz. I tak było u głównego bohatera Daniela. Sypie mu się życie zawodowe, prywatne a i pasja, której poświęca się całkowicie nie daje mu satysfakcji.
Książka z potencjalem. Ciekawy pomysł na zakręconą fabułę, fajny kontrast bohaterów. Aczkolwiek postać pisarza momentami mnie denerwował, bo jak można być takim melapetą 🙈
Powieść przeplatana jest miłością, porażką, sukcesem a wszystko to w kompozycji dobrego humoru.
Jednak w całości zabrakło mi czegoś co by mnie na maksa wciągnęło.
Jest to pierwsza książka, po którą sięgnęłam bez czytania opisu i w sumie nie czuję zawodu.

Powieść...

👉"Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. A nawet stadami."

Daniel Seler nie ma łatwego życia. Umowy w szkołach na stanowisko polonisty wiecznie na zastępstwo, a w dodatku nikt, nawet ukochana kobieta, nie traktują poważnie jego największej pasji. Gdy kolejny raz nie zostaje mu przedłużona umowa, a ukochana postanawia zastosować terapię wstrząsowa, Daniel bierze się w garść i ma zamiar udowodnić, że jeszcze... Będą z niego ludzie.

👉"Ostatni raz usłyszała coś tak miłego, gdy dołożyła menelowi do flaszki, za co ten tytułował ją królową złotą."

Ta książka była tak przerażająco prawdziwa dla mnie, że w pewnych momentach nawet musiałam powstrzymywać łzy. A dlaczego? Bo sama jestem nauczycielem wiecznie na zastępstwo goniącym za bestsellerem 😅 Ogromnie współczułam Danielowi, ponieważ ja przynajmniej mam ogromne wsparcie w swojej rodzinie i przede wszystkim w swojej drugiej połówce ❤️

Treść napisana jest prostym językiem, czyta się ją naprawdę bardzo szybko. Można by ją porównać do historii o brzydkim kaczątku (w dorosłej wersji). Obserwujemy dokładnie, jak Daniel właśnie z życiowego niedorajdy, rozkwita i staje się dojrzałym, pewnym siebie mężczyzną. I jest to świetne.
W pewnym momencie straciłam trochę rozeznanie w czasie akcji, ale jest to mało istotne dla całości.

Przeżyłam pewnie szok przy coming out. Zaskoczyło mnie ogromnie, ale oczywiście pozytywnie. Co to był za coming out? Musicie przekonać się sami 😉
Książkę ogromnie polecam ❤️

👉"Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. A nawet stadami."

Po ocenach książki i innych książkach autorki spodziewalam sie czegos dużo lepszego. Niestety książka okazała sie przeciętna, końcówka nawet sympatyczna, glowny bohater histori Daniel przez ponad połowę książki wyjątkowo irytujący.

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2023
  • Znalazły nowych właścicieli
  • Polskie
  • Przygodowe, kryminały, romanse

Dodaj cytat z książki Zamaskowany, zamaskowana