Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny

Czarny Kot (tom 1)
Frajda
2022-07-27
2022-07-27
literatura polska dziecko zagadki przygody

Książka pełna przygód i ciekawostek. Autorka miała bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Historia wciąga od pierwszych stron, a zakończenie pozostawia czytelnika z chęcią sięgnięcia od razu po kolejny tom.

piękna okładka

piękna okładka

„Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny” to pełna ciekawych zwrotów akcji książka dla dzieci autorstwa Sylwii Winnik, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Frajda. Główny bohater, Tymek, mieszka w miejscowości pełnej tajemnic, gdzie dzieją się dziwne i niepokojące rzeczy. Pewnego dnia przed domem chłopca pojawiają się tysiące kotów, do tego znika gosposia Michalina, a Tymka śledzi postać z drewnianą laską. Pojawia się też pewna kobieta, ale nic nie jest takie, jakim się wydaje. Tymek i towarzysząca mu Tosia oraz pewien kot muszą cofnąć się w czasie o 150 lat, aby znaleźć ukryte w Pałacu królewny Marianny Orańskiej stronice tajemniczej Księgi Wiedzy. To fascynująca historia pewna zabytków owianych tajemnicą, dzięki której podczas lektury nie ma nudy. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/10/tymek-czarny-kot-i-zagadki-paacu.html

Pierwszy tom cyklu „Czarny Kot” jest dość przyjemną, nieskomplikowaną językowo i stylistycznie, ale już wymagającą fabularnie powieścią skierowaną do młodszego czytelnika. Łączy w sobie powieść detektywistyczną, fantastykę przygodową z udziałem gadających zwierząt, stworzeń mitologicznych i podróży w czasie, oraz książkę historyczną, wprowadzającą w bardzo podstawowy i nienachalny sposób w życiorys Marianny Orańskiej i dzieje jej pałacu położonego w Kamieńcu Ząbkowickim. Przy okazji podkreśla znaczenie przyjaźni, rozmowy i nie osądzania po pozorach.

Mimo, że jestem osobą dorosłą, to dobrze mi się ją czytało. Zagadki są ciekawe, ciekawostki interesujące, a postaci dobrze skonstruowane. Moimi ulubieńcami zostali Kot, wiewiórka Basia oraz Wodnik, który jest bohaterem najbardziej dającym do myślenia. Zakończenie skłania do przeczytania kolejnej części i być może się skuszę. Książkę w każdym razie polecam dzieciom 9+ :)

Po literaturę dziecięcą nie sięgam tak często jak kiedyś, ale ta pozycja wyjątkowo mnie zaintrygowała.
Bardzo ciekawa historia, dodatkowy plus za umieszczenie miejsca akcji w Polsce. Z chęcią sięgnę po drugą część.
Znów nie mogłam się powstrzymać i oceniłam książkę 10/10, naprawdę warto ją przeczytać.

Książka fajna, choć zdecydowanie dla młodego czytelnika. Ja czytałam ją z lekkim przymrużeniem oka, bo jednak fabuła mnie nie porwała. Wydaje mi się że ja jestem już lekko na nią za duża, natomiast dla dzieci moim zdaniem byłaby bardzo dobra. Sama też sięgnę po kolejny tom.

Całość na feminadomi.pl

Początkowo trudno było się mojej córce wgryźć w fabułę, lecz z przewracaniem kolejnych kartek coraz bardziej wciągała się w czytaną powieść. Podobały jej się poszukiwania gosposi i przygody, które Tymek wraz z wnuczką sprzedawcy, Tosią, przeżywają, a jest ich tutaj co niemiara. Bohaterowie poruszają się zarówno w czasach współczesnych, jak i cofają 150 lat wstecz. Atmosfera panująca w książce jest zarówno mroczna, jak i zabawna, a miejscami nawet wzruszająca.

W książce mamy całą plejadę różnych bohaterów, akcja cały czas mknie do przodu, nie pozwalając na nudę, i nie dając czytelnikowi chwili wytchnienia. Ciekawość, co przyniesie kolejna strona nie pozwala odłożyć książki na bok. Z niecierpliwością czekamy na kolejną część serii.

Całość na feminadomi.pl

Wow, wow, wow i jeszcze raz wow. W piękny majowy dzień postanowiłam razem z moim synkiem wysłuchać pierwszego tomu serii "Czarny Kot". "Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny" to wyjątkowa książka nie tylko dla dzieci. Poznaliśmy wspaniałych bohaterów, którzy mają do wypełnienia bardzo niebezpieczne misje. Było nam żal Tymka, który na początku książki nie miał przyjaciół. Dzięki pewnym wydarzeniom postanowił adoptować kota. Czy wszystkim ten pomysł będzie się podobał? Jego przyjacielem zostanie czarny, śliczny kot. Jakie wybierze dla niego imię? Przekonacie się podczas czytania lub słuchania. Od razu dodam, że to będzie magiczny kot. Z nim nasz główny bohater nigdy nie będzie się nudził.
Tymek pozna również wygadaną Tosię, z którą się zaprzyjaźni. Razem przeżyją mnóstwo przygód. Nawet cofną się w czasie. Ten moment najbardziej podobał się mojemu synkowi. Razem z naszymi małymi bohaterami przenosimy się do 1872 roku. Oczywiście nie zdradzimy wam dlaczego. Powiemy tylko, że tam będzie się dużo działo. Spotkaliśmy również czarny charakter. Uważajcie na siebie podczas czytania lub słuchania.
Z tej historii dowiecie się, między innymi kto jest Strażnikiem Księgi Wiedzy oraz co dzieje się w Pałacu Marianny.
Audiobook czyta wspaniały aktor Artur Barciś. Niezapomniany głos. Jesteśmy zachwyceni jego sposobem czytania. Doskonale wcielał się w różne postacie. Gratuluję autorce Sylwii Winnik dobrego wyboru lektora. Warto wysłuchać tego audiobooka.
Idealna fabuła, bardzo dobra akcja i ciekawi bohaterowie sprawiają, że nie można przejść obojętnie wobec tej historii.
Gratulujemy Sylwii Winnik bardzo dobrej książki.
W kwietniu przeczytaliśmy tom 2, teraz wysłuchaliśmy tomu 1 i z niecierpliwością czekamy na kolejne tomy oraz niezapomniane przygody Tymka i jego przyjaciół.
Z całego serca polecamy książkę "Tymek, Czarny Kot i zagadki Pałacu Marianny".

Tymek fajnym chłopakiem jest. Rodziców też ma nie najgorszych, ale zapracowanych, przez co kontakt z nimi nie jest idealny. Jak to często bywa z jedynakami, łatwiej namówić rodziców na zwierzaka, niż rodzeństwo. I w sumie od schroniska, a raczej czarnego kota tam się znajdującego zaczyna się robić ciekawie. Choć tych kotów będzie dużo więcej.

Do miasteczka zjedzie też nowa koleżanka. Dziewczyna, ale całkiem fajna. A do tego wnuczka fantastycznego właściciela sklepu z planszówkami. Ekipa zmontowana, można wyruszać w podróż.

A będzie działo się na tyle dużo, że nie bez powodu 3 razy odpalaliśmy audiobooka, żeby dosłuchać co tam jeszcze nam umknęło. Jak wiadomo, tam gdzie jest zagadka, tam potrzebne jest skupienie.

Sama książka jest pięknie wydana i z przyjemnością po nią sięgaliśmy. Zapewne jeszcze nie raz sięgniemy, bo czuję niedosyt tej historii. W kilku miejscach mignęło mi, że jest to tom pierwszy. Z przyjemnością poznam dalsze losy tej ekipy.

Do miasteczka zjedzie też nowa...

Dzieci były bardzo zadowolone: przygody, tajemnica, wartka akcja, magia. Dodatkowo Kamieniec Ząbkowicki, tajemnice starego pałacu, włączenie w opowieść historyczne postaci, jak królewna Marianna Orańska. Do tego tajemny park, wiekowe drzewa, które skrywają wiele sekretów. A na finał interesujące postaci wiodące - samotny chłopiec Tymek, którego rodzice nie poświęcają mu zbyt wiele czasu, odważna, pewna siebie Tosia, dziewczynka, która odwiedza swego dziadka Seweryna, właściciela ulubionego sklepu Tymka (sklep z planszówkami).

Dzieci spotykają się w niezwykłym momencie, w którym pojawia się także czarny kot. To on będzie kluczem do rozwiązywania zagadek, a także kompanem w przeżywaniu niezwykłych przygód, które poprowadzą dzieci daleko w przeszłość, by uratować pewne sytuacje, wykazać się odwagą, a także uświadomić sobie znaczenie i wagę przyjaźni.

Autorka wplata w opowieść fakty historyczne, pokazując fragment historii miasta, ludzi, miejsc. Pyszna lektura, zachęcająca do zwiedzania tego niezwykłego zakątka na Dolnym Śląsku.

Łyżka dziegciu, ale taka tylko drobna, może lepiej zabrzmi: kropla dziegciu. Cała fura powtórzeń, które nie zmieniają odbioru, ale psują nieco postrzeganie całości. Gdzie była korekta? Może w pałacu Marianny na popołudniowej herbatce?

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży