Złodziej

Okładka książki Złodziej Clive Cussler, Justin Scott
Okładka książki Złodziej
Clive CusslerJustin Scott Wydawnictwo: Amber Cykl: Isaac Bell (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Isaac Bell (tom 5)
Jan Złotnicki

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Piąty kodeks Majów Clive Cussler, Thomas Perry
Piąty kodeks M... Clive Cussler, Thom...
Okładka książki Pirania Clive Cussler, Boyd Morrison
Pirania Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Klątwa Salomona Russell Blake, Clive Cussler
Klątwa Salomona Russell Blake, Cliv...
Okładka książki Święty kamień Clive Cussler, Craig Dirgo
Święty kamień Clive Cussler, Crai...
Okładka książki Królestwo Grant Blackwood, Clive Cussler
Królestwo Grant Blackwood, Cl...
Okładka książki Sabotaż Clive Cussler, Justin Scott
Sabotaż Clive Cussler, Just...

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Clive'a Cusslera. Z niecierpliwością czekam na kolejne, bo "Złodziej" to książka, która przypadła mi do gustu.

Choć jest to bardzo lekka literatura, to lubię takie opowieści. Moje czytelnicze serce skradł zwłaszcza klimat - wszystko dzieje się na chwilę przed wybuchem I wojny światowej, gdy atmosfera wokół mocarstw staje się coraz bardziej napięta.

Poza tym mamy tutaj ciekawe zagadki, pościgi i serię zwrotów akcji. Jest interesująco i nastrojowo w klimacie początku XX wieku.

Ksiazki Clive'a Cusslera sa swietne.Ta powiesc to istny majstersztyk.Polecam !!!

Hmm.
Taka sobie lekka powieść detektywistyczno- przygodowa można powiedzieć typowo
cusslerowska.
Chociaż nie, jest ona pisana trochę jakby na siłę bez polotu, końcówka trochę nadrabia co nie zmienia faktu że pomysł na fabułę jest nijaki a wręcz śmieszny no i generał major armii carskiej sam wykonujący zadanie, no proszę to trochę za dużo.
Ale przecież zdarzają się książki i lepsze i gorsze a ta stanowi niejako odskocznię od poważniejszych pozycji

Hmm.
Taka sobie lekka powieść detektywistyczno- przygodowa można powiedzieć typowo
cusslerowska.
Ale przecież zdarzają się książki i...

Piąty tom przygód dzielnego detektywa Isaaca Bella niczym specjalnym się nie wyróżnia. Owszem, dowiedzieliśmy się trochę o początkach kina dźwiękowego i o niezwykłych problemach, które przysparzały pomysłodawcom tego projektu przed wprowadzeniem ich w życie na początku XX w. Największym problemem była synchronizacja - w żaden sposób nie potrafiono zgrać projektora filmowego z urządzeniem do odtwarzania dźwięku.
Powieść opowiada o genialnym niemieckim wynalazcy, który w 1910 r rzekomo znalazł sposób na uniknięcie tych problemów, tym samym stając się celem niemieckiego wywiadu wojskowego. A szczególnie jednego niezwykle przebiegłego osobnika o nadludzkich cyrkowych umiejętnościach zwanego Małpą...
Akcja, jak to u Cusslera, toczyła się żwawo, była nawet wciągająca i nie brakowało dramatycznych momentów. Jednak zakończenie z uwagi na historyczne fakty związane z pierwszymi seansami kina dźwiękowego zostało przeniesione aż do lat 20-tych, tym samym dając do zrozumienia, że Isaac Bell przez te wszystkie lata wykonywania niezwykle niebezpiecznego zawodu detektywa agencji Van Dorn ma się całkiem dobrze.
Niezaprzeczalnym atutem cyklu z Isaacem Bellem jest przybliżanie nam niezwykłych wynalazków, maszyn i urządzeń z początku XX w w Ameryce. W każdym tomie autorzy przybliżają nam coraz to inne takie urządzenia od wspaniałych lokomotyw parowych przez samochody, broń, pierwsze samoloty, telegrafy i w końcu urządzenia do kręcenia i odtwarzania filmów. Zgłębili tym samym sporą wiedzę historyczną, za co należą im się słowa uznania.
Polecam!

Jestem fanem książek Cusslera i jego Świty, ale ta jakoś średnio do mnie trafiła. Strasznie to było... nieczytelne i przegadane. Szósta gwiazdka za ciekawy rys historyczny. Były znacznie lepsze powieści.

Po prostu dobry kryminał sensacyjno-przygodowy. Fajnie spędzony czas w latach 20-tych ubiegłego wieku.
Czasy początków kinematografii i związane z tym problemy w USA i Europie.

Czasy początków kinematografii i związane z tym problemy w USA i Europie.

Poziom powieści z Bellem jest całkiem niezły. Ta też mnie nie zawiodła.

Poziom powieści z Bellem jest całkiem niezły. Ta też mnie nie zawiodła.

Przeczytałem prawie wszystkie książki C. Cusslera bądź sygnowane jego nazwiskiem i jak dla mnie ta książka jest jedną ze słabszych, nie da się jej czytać, beznadzieja.

Muszę przyznać, że nie byłem zachwycony pomysłem Clive'a Cusslera i jego współpracowników stworzenia nowego bohatera - Isaaca Bella oraz przeniesienia akcji powieści z jego udziałem o sto lat wstecz. Tworzone dotychczas akcje, osadzone mocno w realiach teraźniejszości, a nawet przenoszące czytelnika w nieodległą przyszłość wydawały mi się naturalnym środowiskiem pisarza. Jego bohaterowie, w szczególności uwielbiani przeze mnie Dirk Pitt, Al Giordino, Kurt Austin, Joe Zavala, czy Juan Cabrillo, całkowicie wystarczali mojej wyobraźni i wydawało się, że nie ma w niej miejsca dla następnego. Tak właśnie to wyglądało. Jednak z biegiem czasu i z ilością przeczytanych powieści z Isaac'iem Bellem w roli głównej zacząłem inaczej spoglądać na ww. tezę. Być może troszeczkę to zajęło, ale teraz, po przeczytaniu piątej części cyklu, jestem już całkowicie przekonany do nowego cusslerowskiego herosa. "Złodziej" to świetna przygodowo - sensacyjna pozycja. Świat początku XX wieku kipi emocjami, wyścigiem mocarstw o dominację, majaczącymi na horyzoncie konfliktami. Na tle potężnego skoku rozwojowego państw, rewolucji przemysłowej i obyczajowej Isaac Bell jawi się oczywiście jako nieskazitelny strażnik tego co najcenniejsze - miłości, przyjaźni, zasad i dobrych manier. Jednocześnie jest najtwardszym z twardych i najnieustępliwszym z nieustępliwych. Człowiek, posiadający wszystko (ogromny spadek, który zostawił mu dziadek i piękną kobietę, która go kocha) mógłby robić cokolwiek albo zgoła nic. On jednak postanowił zostać detektywem w największej agencji detektywistycznej tamtych czasów, dzięki swoim nieprzeciętnym zdolnościom i inteligencji, z czasem awansując na jej głównego śledczego. W opisywanej powieści Isaac Bell musi stawić czoła potędze kaiserowskich Niemiec, skupionej w zasadzie dookoła jednego przeciwnika. I nie zdradzę tu żadnej tajemnicy (bo kto czytał Cusslera, ten wie),że daje radę. Dla mnie książka "Złodziej" to literatura lekka i przyjemna, czyli taka, którą lubię najbardziej. I już nigdy nie będę kręcił nosem na Isaaca Bella oraz powieści z jego udziałem. Są świetne, tym bardziej, że autorzy dokładnie przygotowali się do ich napisania również pod względem historycznym, a historia, muszę przyznać, to moja nieskrywana miłość. Dlatego, jeśli ktoś chciałby spędzić wieczór w sposób ciekawy, niedrogi i emocjonujący zarazem - gorąco polecam lekturę książki "Złodziej".

Po kilku latach, wydawnictwo Amber powoli zasypuje tą lukę, jaka pojawiła się z cyklu Isaac Bell. Dostaliśmy piąty tom, a już w kolejce czeka szósty.
Czytelnicy za oceanem już niedługo dostaną tom dziewiąty, więc Jeszce jest sporo do nadrobienia.
Wszystkie tomy nadal pisze Justin Scott, co pokazuje że widać współpraca obu panów ma się dobrze.

Złodziej jest troszkę lepszy od wcześniejszych części, ale do poziomu Pościgu jeszcze trochę brakuje. Mam wrażenie że autor co chwilę zapomina, że akcja nie dzieje się w 2010 roku, a sto lat wcześniej. Bohaterowie trochę zbyt szybko o wszystkim wiedzą, a internetu i telefonów komórkowych to przecież wtedy nie było.

Złodziej jest troszkę lepszy...

• Clive Cussler
  • Sensacja