Pirania

Okładka książki Pirania Clive Cussler, Boyd Morrison
Okładka książki Pirania
Clive CusslerBoyd Morrison Wydawnictwo: Amber Cykl: Oregon (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Oregon (tom 10)
Piranha
Amber
2017-05-23
2017-05-23
2016-01-01
Jacek Złotnicki, Maciej Pintara

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Meduza Clive Cussler, Paul Kemprecos
Meduza Clive Cussler, Paul...
Okładka książki Poza granicą lodu Lincoln Child, Douglas Preston
Poza granicą lodu Lincoln Child, Doug...
Okładka książki Niewinna krew Rebecca Cantrell, James Rollins
Niewinna krew Rebecca Cantrell, J...
Okładka książki Złoto cara Clive Cussler, Dirk Cussler
Złoto cara Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Złoty Budda Clive Cussler, Craig Dirgo
Złoty Budda Clive Cussler, Crai...

Odnalezione po 100 latach naukowe odkrycie i tajemnicza teoria jego wykorzystania stają się przyczyną kolejnej sytuacji kryzysowej . Do walki z nowym wrogiem staje prezes Cabrillo i jego korporacja na pokładzie Oregona. Standardowa powieść Clive Cusslera. Szalone teorie , które wydają się wręcz wymysłem szaleńca wraz z coraz szybszym rozwojem technologicznym trochę zaczynają nas przerażać .
Lekka, szybka w czytaniu .

Pirania to kolejna bardzo ciekawa przygodówka.
Jak zawsze mamy na początku jakieś wydarzenie historyczne, które w przyszłości (czyli obecnych czasach) zagrozi losom świata. Ale znowu nie musimy się martwić, gdyż jest Juan Cablillo ze swoimi towarzyszami i Oregon. Dużą zaletą tej książki jest współautor Boyd Morrison, który wniósł dużo nowinek technicznych.
Gorąco polecam.

Pirania to kolejna bardzo ciekawa przygodówka.
Gorąco polecam.

Najnowsza powieść z cyklu Oregon napisana przez Clive Cusslera wraz z Boydem Morrisonem zaciekawiła mnie opisem i sprawiła, ze chciałem przeczytać. Jego książki mają do siebie, że umilają czas i bardzo szybko potrafią wciągnąć. Z drugiej strony ich nierówny poziom jest przyczyną moich obaw dotyczących kolejnych pozycji jakie zostają wydane. Dotychczas nie zawiodłem się na nich i miałem nadzieje, że Piranie będą kolejna dobrą powieścią przygodowo - sensacyjną na jaką zapowiadała się.
Sto lat wcześniej na Martynice wybuchł wulkan, który spowodował nie tylko wielkie zniszczenia, ale dużą ilość ofiar znajdujących się tam mieszkańcach. W obecnym czasie Juan Cabrillo przeprowadza zlecenie jakie otrzymał i nie wie jeszcze, że jest to początek walki z niezwykłym przestępcą. Dawniejsze odkrycie mające sto lat może okazać się niebezpieczne w rękach pozbawionego skrupułów szaleńca. Juan wraz z załogą okrętu szpiegowskiego będą musieli powstrzymać, nie dać zabić się i odkryć tajemnice sięgającą przeszłości.
Sięgając po najnowszą powieść z cyklu Oregon o statku szpiegowskim wyglądającym najczęściej nie pozornie i skrywającym wiele niespodzianek na swoim pokładzie spodziewałem się dobrej przygody, szalonej akcji i humoru. Autorzy sięgają po wydarzenie z dalekiej przeszłości, co mnie nie zdziwiło jeśli chodzi o Clive Cusslera. W większości jego powieści najpierw poznajemy pewne wydarzenia lub katastrofy mające swoje miejsce w późniejszych wydarzeniach w większym lub mniejszym stopniu. Początek zabiera nas sto lat wcześniej do wydarzeń z Martyniki i po wszystkim przenosi akcje do czasów obecnych. Zostajemy wrzuceni praktycznie w sam środek dziejących się wydarzeń, które nie pozbawiono zwrotów akcji i niebezpieczeństwa. Strzelaniny, akcje dywersyjne, pościgi, walki okrętów i w powietrzu to tylko część tego co zostało przygotowane dla nas przez autorów. Oprócz tego nie mogło zabraknąć motywu przewodniego jakim jest ochrona świata przed niebezpiecznym szaleńcem gotowym na wszystko. Potyczki bohaterów z najemnikami i walki mogące skończyć się śmiercią. Motyw tajemniczego wynalazku, który może odmienić losy świata może stać się niebezpiecznym narzędziem w niepowołanych rękach. W tym przypadku zaleciało mi trochę fantastyką, ale nie przeszkadzającą w czasie czytania. To wszystko i wiele więcej dostałem. Nie można zarzucić, że historia nie posiada zwrotów akcji i nawet pojawiające się nieraz techniczne opisy nie powodują zastoju akcji. Zostały przedstawione w sposób przystępny dla czytającego i nie przeszkadzają podczas czytania. Słabiej wypada część dziejąca się w Berlinie, bo widać, że skupili się bardziej na Wenezueli, Waszyngtonie i Haiti, gdzie najczęściej dzieje się historia. Głównym wątek dotyczy załogi Oregona, ale jak zwykle nie brakuje pobocznych jak na przykład zamach na ważną osobę w państwie. Nie jestem pewien czy taki wystąpił wcześniej, ale uważam za dobre urozmaicenie samej historii.
Juan Cabrillo to główna postać biorąca udział w niebezpiecznych akcjach. Jego postać została dobrze nakreślona, mająca własny rys psychologiczny i cechy charakteru. Jest jedną z wyróżniającą się osób występujących w książce. Gotowy do poświęceń, twardy, bezlitosny dla przeciwnika, nie lubiący jak ktoś bierze jego załogę na cel, umiejący sypnąć ironia lub żartem nawet podczas akcji, opanowany i kombinujący jak wyjść z opresji. Czasami miał wiele szczęścia podczas niektórych przygód, które mogły się skończyć tragicznie. Jednak nie można nie polubić go i jego luźne zachowanie podczas czytania. Oprócz niego spotykamy kilka postaci drugoplanowych i trzecioplanowych. Załogę Oregona, przewijające się od czasu do czasu postacie, mające swój mały udział w historii i przeciwników bohaterów. Ci ostatni są pozbawieni skrupułów, niebezpieczni i gotowi na wszystko, aby przeszkodzić bohaterom. Wypadają o dziwo bardzo dobrze ze swoimi niespodziewanymi pojawieniami się i gdy dochodzi do walki nie cofają się przed niczym. Nawet główny czarny charakter wydaje się godnym przeciwnikiem dla Juana i jego załogi. Dostajemy dobrze skrojonych bohaterów, którzy nie są papierowi i można było nimi zainteresować się. Relacje jakie występują też nie irytuja i są przedstawione dobrze. Dialogi mogły by być nieraz lekko lepsze, ale nie pozbawione zostały lekkiego humoru, czasami ironii i przebrzmiewającej groźby.
Książka posiada wartko poprowadzona akcje i szybko toczące się wydarzenia. Cały czas coś dzieje się i nie ma miejsca na nudę. Historia zaprezentowana przez dwójkę autorów posiada wszystkie cechy jakie lubię w tego typu powieściach przygodowo - sensacyjnych. Tajemnice z przeszłości lub poszukiwanie artefaktu, wiele potyczek, strzelanin i zwrotów akcji. Mające na celu stworzenie wciągającej opowieści, która potrafi być ciekawa. Przygody bohaterów śledzi się z zainteresowaniem i nawet podczas niebezpieczeństwa można przewidzieć, że dobrzy wygrają, to zawsze pozostaje pewne pole manewru do kibicowania im w starciu z bezwzględnym przeciwnikiem. Fajnie opisane zostały walki na morzu pomiędzy statkami, powietrzne kłopoty i wiele konfrontacji pomiędzy tymi złymi, a dobrymi. Właśnie podczas czytania można odczuć podział pomiędzy nimi i wiadomo, że dobrzy mają większą szansę na wygraną. Nie jest to zarzut do takiej typu historii, bo nie przeszkadza podczas czytania. Jeśli już miałbym się przyczepić to czasami styl pozostawiał sporo do życzenia. Brakowało mi w nim nieraz śladów emocji i można go określić jako przystępny i skupiający się na detalach w kwestii technicznych. Występujące opisy nie powodują nudy, ale czułem się jak na wykładzie czego mam nadzieje uniknąć w kolejnej książce z tego cyklu. Można było w dialogach pokrótce przedstawić co do czego służy jak stało się w jednej z wcześniejszych powieści jakie czytałem. Pojawiający się sporadycznie humor lub docinki poprawiały humor, ale daleko nim do tych z wczesnej twórczości Clive Cusslera, gdzie na każdym kroku był obecny. Były fragmenty pisane na poważnie z dynamicznymi akcjami i niebezpieczeństwami. Pojawiająca się intryga dotycząca tajemnic przeszłości potrafiła mnie zaciekawić i wciągnąć.
Sięgając po książkę Pirania byłem bardzo ciekawy co otrzymam, bo pisane z innymi autorami nie zawsze wypadają tak jak oczekuje się po nich. Dostarczają rozrywki i mogą posłużyć za lekturę niewymagającą, która potrafi skraść czas po czymś cięższego kalibru. W przypadku obecnej pozycji, mającej pewne wady wymienione wcześniej przez ze mnie, wypada na tle innych bardzo dobrze. Pomimo pewnych obaw otrzymałem powieść, która potrafiła mnie wciągnąć i przeczytałem szybko, a to wszystko za sprawa zwrotów akcji i braku meczących fragmentów. Historia trzyma się kupy i nawet pojawiające się małe elementy fantastyki zostały wkomponowane w opowieść w sposób nie naruszającej jej spójności. Clive Cussler wraz z Boydem Morrisonem potrafili stworzyć wciągającą intrygę i tak poprowadzić opowieść, że nie można oderwać się od przeczytania następnej kartki. Do tego sympatyczni bohaterowie, których nie sposób nie polubić. Książka Pirania łączy w sobie przygodę, sensację i mały pierwiastek fantastyki w postaci wynalazku co nie dziwi mnie za bardzo. Pomimo tego nie sposób marudzić, bo powieść spełniła swoje zadanie dotyczące dostarczenia rozrywki i miło spędziłem przy niej czas, którego poświęcenia nie żałuje. Przyjemnie się czyta i szybko. Nawet nie można odczuć, że jest to dziesiąty tom przygód załogi Oregona. Pojawiające się aluzje do poprzednich części są znikome i wytłumaczone. Dlatego śmiało można czytać nie po kolei jeśli ktoś chce zacząć od późniejszych tomów albo twórczością autora. Chętnie sięgnę po inne jego książki niedługo i czekam na pojawienie się nowości. Dla miłośników przygody, sensacji i dobrej książki.
Polecam.

Ogólnie na Cusslerze nie można się zawieźć po prostu niektórzy fraczyzobiorcy nie dają rady. Jednak tu czytelnik się nie zawiedzie.

Bardzo dobra książka; trzyma w napięciu. Moim zdaniem, dzięki Morrisonowi, Cussler zyskał nieco więcej świeżości i więcej współczesnych nowinek technicznych. W każdym razie bardzo dobrze się to czyta.

Kolejna powieść tego autora z cyklu OREGON. Tak mnie wciągnęła że przeczytałem ją w dwa dni. Polecam :)

Niezły początek. Autor zabiera czytelnika do roku 1902, na wyspie dochodzi do erupcji wulkanu, a potem natychmiastowy przeskok do współczesności. Za dużo suchej techniki, za mało przygody. Książka momentami męcząca, wcześniejsze części były lepsze.

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

Kontynuacja serii Oregon. Świetna jak cała seria

Lekka, i przyjemna na letnie popołudnie idealna, dla lubiących niewiarygodne przygody 😉

Wartka akcja, duża dawka geografii i fizyki. Dobre dzieło Mistrza.

Wartka akcja, duża dawka geografii i fizyki. Dobre dzieło Mistrza.

• Clive Cussler
  • Cussler