Równowaga Przywództwa

Sine Qua Non
2022-06-15
2022-06-15
2018-09-25

Okładka książki The Official Dichotomy of Leadership Companion Workbook (Echelon Front Leadership Companion Workbooks) Leif Babin, Jocko Willink
The Official D... Leif Babin, Jocko W...
Okładka książki The Official Extreme Ownership Companion Workbook (Echelon Front Leadership Companion Workbooks) Leif Babin, Jocko Willink
The Official E... Leif Babin, Jocko W...

Książkę dostawałam jako dodatek do warsztatów liderskich. Ciekawe historie jednak w moim odczuciu za duża szczegółowość w opisie historii wojskowych. Wolałabym większą ilość case study związanych z ich działalnością konsultingową.

Bardzo dobra, bo konkretna. Raczej dla facetów.

Bardzo dobra, bo konkretna. Raczej dla facetów.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich liderów i managerów każdego szczebla.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich liderów i managerów każdego szczebla.

Zbierałam się do tej książki kilka tygodni, po prostu leżała i czekała. Aż w końcu przyszedł i na nią czas. Pierwsza istotną kwestia- nie jest to książka "do poduszki'. Zawarte w niej wskazówki dają dużo do myślenia i analizowania. Przytoczone historie działań jednostki wojskowej Navy Seals dodatkowo podsycają naszą ciekawość i wzbudzają chęć dalszego czytania. A przełożenie owych działań a w szczególności taktyk na bardziej ludzki język i ukazanie możliwość zastosowania tych zasad w biznesie przez liderów, kierowników to idealny przepis na sukces. Moim zdaniem zasady te można wykorzystać nie tylko w biznesie czy w pracy ale wszędzie tam gdzie potrzebne jest dowodzenie jak np w domu lub w szkole, w klasie itd. Przeplatające się wątki z poprzedniej książki autorów zachęcają do sięgnięcia po nią tj "Ekstremalne przywództwo". Jeśli będę miała tylko szansę poprowadzić jakiś zespół ludzi to napewno będę posiłkować się książkami Jocko Willink oraz Leif Babin, a w szczególności "Równowagą przywództwa".

To druga, po "Ekstremalnym przywództwie", książka tych autorów. Rozwija ona ideę przedstawioną w poprzednim poradniku. Tutaj Willink i Babin skupili się na dychotomiach, z którymi muszą radzić sobie przywódcy zarówno wojskowi jak i cywilni. Książka łączy te dwa obszary działań. Każdy rozdział rozpoczyna realistycznie oddana scena z pola bitwy, następnie autorzy tłumaczą teoretyczne działanie przestawionej zasady i obrazują ją przykładami z przedsiębiorstw cywilnych. Dzięki temu każdy bez problemu zrozumie o co chodzi.

Cztery prawa, którymi powinien kierować się dobry przywódca to: "osłaniaj i przemieszczaj się", " prostota", "prioretyzuj i wykonuj", " zdecentralizowane dowodzenie".

Równowaga w zarządzaniu zależy od zapanowania nad ścierającymi się przeciwstawnymi siłami. Książka szczerze przedstawia jak wielu wyzwaniom muszą sprostać przywódcy cywilni i wojskowi.

Leader nie powinien być zbyt zdystansowany od zespołu, ale nie może też przedkładać dobra pojedynczych pracowników nad dobro firmy. Z jednej strony nie może być zbyt pobłażliwy, z drugiej - zbyt apodyktyczny. Powinien odpowiedzialnie przydzielać zadania i tłumaczyć dlaczego coś musi być zrobione. Wspierać osoby nieradzące sobie z zadaniami, lecz kiedy wszystko zawiedzie - zwalniać bez wahania. Musi mieć konkretny plan szkoleniowy dla swojego zespołu, tak aby jego pracownicy potrafili samodzielnie podjąć decyzje pod presją. Leader powinien stawiać na działanie ofensywne. Szukać okazji, przezwyciężać trudności, realizować misję.

Autorzy często odwołują się do swojej poprzedniej książki, odsyłając czytelnika do poszczególnych rozdziałów, ale "Równowagę przywództwa" można czytać także bez znajomości wcześniejszego tytułu.

Uważam, że jest to dobry poradnik dla leaderów zespołów firm. Ciekawe są opowieści z frontu. W prywatnym życiu te porady raczej nie znajdą zastosowania, chyba że ktoś zarządza naprawdę dużą rodziną, ale z ciekawości można przeczytać.

Wielopłaszczyznowa, poruszająca a jednocześnie konkretna, tak w skrócie mogłabym opisać Równowagę przywództwa. Sięgałam po książkę by przekonać się czy wiedza w niej zawarta byłaby przydatna do zarządzania duża rodziną. Okazuje się, że wszystkie zasady można przełożyć na życie rodzinne. Zatem jako wielomama polecam ją rodzicom.
Na uwagę zasługuje też wątek poboczny, siła wsparcia jakie dają sobie sealsi.

Na uwagę zasługuje też wątek poboczny, siła...

Książka Równowaga przywództwa jest bardzo prostym poradnikiem dla każdego kto chce efektywnie i sprawnie zarządzać zespołem ludzi. Model ekstremalnego przywództwa zakłada uzyskanie i utrzymanie równowagi na trzech głównych obszarach. Równowaga wśród ludzi, równowaga w misji i równowaga w tobie. Bardzo łatwo można przedobrzyć. Skrajność w każdej dziedzinie może narazić zarówno projekt jak i oddział żołnierzy na klęskę.
Autorzy bardzo prosto i klarownie przekładają doświadczenia z pola walki do świata biznesu. Polecam nie tylko liderom. Dzięki wskazówkom zawartym w książce można odnaleźć równowagę niezbędną także w życiu rodzinnym.

Konkretna treściwa i bez zbędnych opisów i rozwodzenia się. Rozdziały dobrze skonstruowane, całość świetnie ze sobą współgra. Podoba mi się to, że mamy tutaj autentyczne opisy z pola bitwy. Autorzy odwalili kawał dobrej roboty i zdecydowanie warto jest po nią sięgnąć. Polecam!

W tej książce autorzy poza tym, że pokażą nam jak być dobrym liderem, to jeszcze przedstawią kulisy walk USA! Z roli lidera mamy tutaj między innymi rozdziały o słuchaniu swoich podwładnych, planowaniu, pokorze, koncentracji, dyscyplinie, oporze, stanowczości, kontroli nad innymi i dystansie. Myślę, że dzięki tak szerokiej tematyce każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jest też ciekawie napisana, rozdziały wciągają i pokazują nam, że czasami pole bitwy możemy porównać ze swoim placem boju w pracy. Ciekawe podejście do całej sprawy!

Zdecydowanie łatwo jest być przywódcą, ale ciężko jest być naprawdę dobrym liderem. Tutaj możemy dowiedzieć się co powinniśmy robić, aby stać się właśnie takimi osobami. Dzięki tej książce dowiecie się jak znaleźć niezbędną równowagę, która jest potrzebna przy zarządzaniu biznesem. Znajdziecie w sobie pokorę i odwagę do działania i doprowadzenia swojego planu do końca. Poznacie kulisy działania wojsk USA oraz konkretne i życiowe przykłady. Całość podzielona jest na 3 części i razem tworzą nam świetną całość. Lektura zdecydowanie godna polecania. Dobra, wartościowa i ciekawa książka, która uczy i jednocześnie pokazuje nam kawałek świata!

• Poradniki
  • Empik audio rozwój