Okładka książki Szkoła od Nowa. Czy NAUKA o rozwoju człowieka pozwoli nam stworzyć lepszą edukację? Borys Bińkowski
Borys Bińkowski Wydawnictwo: istota rzeczy popularnonaukowa
popularnonaukowa
istota rzeczy
2022-06-15
2022-06-15

Gdy skończyłem czytać Szkoła od Nowa moja żona powiedziała z ulgą, “Bogu niech będą dzięki!”. Była już wyraźnie zmęczona moim nieustannym ględzeniem na tematy edukacyjne, a ja po prostu miałem dużą potrzebę podzielenia się wszystkimi odkryciami. 😁
Borys Bińkowski stworzył unikatową pozycję. Z jednej strony jest to podsumowanie różnych naukowych odkryć przekładających się na edukację (druga część książki). Znajdziemy tutaj wiele wskazówek odnośnie do tego, jak uczy się mózg uwzględniających antropologiczne odkrycia (ewolucyjnie przecież ciągle jesteśmy gatunkiem zbieracko-łowieckim),poprzez neurobiologię i psychologię poznawczą.
Nie jest to jednak zestaw przypadkowych teorii. Wszystkie one mają jeden wspólny mianownik. Można je przełożyć na praktykę edukacyjną. I to jest zapewne największa wartość książki. Autor, sam będąc nauczycielem w wielu placówkach, a także będąc liderem własnej szkoły, wszystkie elementy, o których mowa w książce, zastosował w praktyce.
W trzeciej części książki znajdziemy więc propozycję tego, jak stworzyć szkołę od nowa. Szkołę, która uwzględniałaby wiedzę naukową na temat człowieka i procesów uczenia. Wiele z opisywanych narzędzi i metod można by stosować również w tradycyjnej szkole, czy nawet w warunkach domowych.
Pewnym zaskoczeniem była dla mnie pierwsza część książki, w której autor wyjaśnia, dlaczego zmiana w edukacji jest tak trudna (tak naprawdę w ogóle, dlaczego zmiana poglądów jest trudna). Wyjaśnia od strony naukowej, dlaczego logiczne argumenty w dyskusjach nie działają. Choć dla mnie osobiście, była to ważna część tej książki, to myślę, że bezkompromisowość tego rozdziału może być ogólnie trudna do przyjęcia (wszak wszyscy jakieś przekonania w sobie nosimy i lubimy ich bronić przez choćby racjonalizacje). Jak ktoś nie lubi trudnej prawdy o sobie i szerzej o człowieku, to lepiej niech zacznie od drugiej części. 😄
Szkoła do nowa to pozycja przede wszystkim dla tych, którzy myślą o stworzeniu nowej szkoły. Uważam jednak, że będzie wartościowa dla wszystkich, którzy edukacją się zajmują, a więc dla dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Pomimo tego, że zawiera dużo wiedzy naukowej (500 stron merytorycznej treści w formacie B5 robi wrażenie),to czyta się lekko, autor nie stroni od dzielenia się osobistym doświadczeniem i z humorem wykazuje się dystansem do siebie.

Recenzja zamieszczona na moim blogu: