Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu

Okładka książki Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu Wiesławiec Deluxe
Okładka książki Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu
Wiesławiec Deluxe Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2022-08-01
2022-08-01
kapitalizm praca dziennikarstwo wcieleniowe reportaż uczestniczący reportaż literatura faktu wspomnienia

Zmarnowany potencjał, a szkoda :(

Autor ma lekkie pióro i dobre wykształcenie, świetnie pokazuje absurdy prac w korporacjach i "teatr pracy". Dużo jego doświadczeń było mi bardzo bliskich, sam miałem podobnie.

Fantastyczna lektura mi się trafiła na czasy szukania pracy, doprawdy... Czytałam w większości czasu z zapartym tchem, czasem odpływając gdzieś przy opisach technologii oraz danych na temat gramatury kartonu. Szczególnie, a może najbardziej uderzające dla mnie były opisy ostatniej korporacji, choć niosące Wiesławcowi dobre pieniądze, to jednak w jakiś sposób ukazujące jej bezsens. Każda praca hańbi - zgadzam się z tym w pełni.

Napaliłem się, jak komornik na szafę na tę książkę, ale szału nie było. Zbyt szczegółowe opisy oprogramowań z jakich w pracy korzystał itp. , co działa na niekorzyść, bo miejscami książka staje się nudna. Na szczęście kupiłem ją, gdy cena jej była bodajże 7 zł, to mała strata;)

Z jednej strony pozycja książkowa porusza dość niszową tematykę, z drugiej strony "kto pracował w korpo, ten się w cyrku nie śmieje" i "byłem tam, robiłem to" - zagadnienie jest dla mnie znajome. Ktoś, kto wchodzi w rynek pracy byłby najlepszym adresatem.

Powtórzę za jednym z komentujących - autor rozkapryszony, nie doceniający możliwości i korzyści z pracy w miejscach, w których był, czepiający się nieistotnych detali.

Sugerowana cena detaliczna niewspółmierna do zawartości. 45 zł za przeciętne wnioski w podsumowaniu, rozwlekłe opisy jak wyglądały pomieszczenia miejsca pracy, czy technikaliów jak się robi zakrętki albo kartony. Niezobowiązujące czytadło, z humorkiem, napisane kwiecistym językiem (chwilami usilnie, nienaturalnie) z fragmentami wodolejstwa i czepialstwa, bez zaskakującej (dla mnie) treści.

Śmiem twierdzić, że na pewnym etapie swojego życia prawie każdy z nas będzie pracował dla lub w strukturach jakiejś korporacji. Ja na przykład właśnie teraz jestem na takim etapie i muszę przyznać, że czytając kolejne rozdziały robiło się niebezpiecznie śmieszno-strasznie.
Czasami dziwiło mnie jak pomimo życiowego rozmemł.. niezorganizowania i nienachalnej przebojowości ;) udało się dojść głównemu bohaterowi do 7k na rękę, ale hej.. przychodzimy na ten świat bez instrukcji obsługi nie mając kompletnie wpływu jaką będziemy mieli pozycję startową. Uderzeni w tył głowy i wywiezieni do lasu nie mielibyśmy pretensji do siebie, że nie wiemy jak znaleźć wyjście mimo, że rozwiązanie jest takie proste. W końcu trzeba iść tam gdzie nie będzie drzew ;)
Dlatego myślę, że nie ma co mieć pretensji do ludzi w kwestii tego jak radzą sobie w życiu i na rynku pracy bowiem to jak nam się powiedzie jest kwestią absolutnie losową. Dlatego może warto mniej czepiać się siebie a bardziej pochylić się nad absurdami systemu w
którym przyszło nam żyć.

Autor jest troche rozpieszczony i ma lekko wygórowane oczekiwania wobec pracodawców. Ale nie zmienia to faktu że większości sytuacji które opisuje jest bardzo realistyczna. Osobiście musze mu pogratulować świetnej pamięci odnosnie kodów transakcji SAP! Ten fragment książki bardzo ją uwiarygodnił. Dodatkowo po opisach działalności poszczególnych przedsiębiorstw widać ze Pan Wiesławiec jest bardzo wnikliwym obserwatorem naszej rzeczywistości gospodarczej i biznesowej. Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Ale ostrzegam: jest to często śmiech przez łzy podczas jej lektury!!

Porzekadło mówi, żeby nie oceniać książki po okładce, ale w tym wypadku okładka doskonale przygotowuje czytelnika na to, co znajdzie wewnątrz. A znajduje zbiór historyjek, napisanych umierkowanie umiejętnie, za to bogatych w zupełnie niepotrzebne, nużące opisy (np. każda pojawiają się postać jest szczegółowo opisana pod kątem ubioru wraz z jego statusem symbolicznym, a elaborat na temat koszmaru dojazdów komunikacją miejską w Warszawie jest w zasadzie stałym punktem programu). Styl to po raz kolejny ironiczno-błyskotliwa obserwacja rzeczywistości, okraszona internetowym poczuciem humoru, z intelektualnymi wycieczkami autora o prekariacko-inteligenckim rodowodzie. W każdym razie usiłuje taką być, z rezultatem co najwyżej średnim. Tego rodzaju maniera była kiedyś świeża i ożywcza, dzisiaj, realizowana przez kolejne rzesze początkujących autorów, jest po prostu męcząca. Ze względu na bogaty katalog opisywanych doświadczeń zawodowych niektórzy czytelnicy mogą odnaleźć w nich ślad swoich własnych perypetii. Jednak całość napisana jest w sposób pozbawiony uniwersalnego wydźwięku, co ostatecznie czyni ją zbiorem śmieszno-strasznych anegdot, bardziej do opisania na blogu niż wydania w formie książki. Szkoda, bo autor jest jak najbardziej władny do pogłębionej refleksji, co pokazuje w podsumowaniu, będącym najsmakowitszym kąskiem z całego wydawnictwa, niestety liczącym zaledwie kilka stron.

Do spożycia w kilka godzin, bo to niewątpliwie wciągająca podróż przez rozterki, błędy i absurdy czekające na każdego, nie do końca przystosowanego do współczesnych realiów, pracownika. Z racji krótkiej pracy w marketingu, część zwrotów używanych przez autora była mi znana. Jednak opisy meandrów korporacyjnych woltyżerek przeróżnych nazw i skrótów czytałam niczym poezję konkretną. Ale to była wisienka dla wtajemniczonych, dla czytelników mniej obytych w korporacji książka nadal ma do zaoferowania wiele dobrych rzeczy jak: szczery sceptycyzm, brutalne opisy skutków bycia pozytywnie nastawionym, dużo rozmów o pogodzie i narastające, aż w końcu graniczące z cynizmem trikstera przekonanie autora o tym, że zarobki nijak się mają do wykonywanej pracy. Autor jeszcze trochę literacko mógłby dociągnąć, "aby rozszerzyć target". Mam na myśli więcej treści wprowadzającej wytłumaczenia pewnych zagadnień, bo do dzisiaj nie wiem co to jest SAS. No, ale task uważam za zrealizowany.

• Kapitalizm
  • Literatura faktu
  • Praca nie hańbi

Wiesławiec Deluxe Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu Zobacz więcej