Okładka książki Wysoko wrażliwi w toksycznej relacji. Wykorzystaj techniki CBT i DBT, aby stawiać granice, radzić sobie z manipulacją i zadbać o swoją wyjątkowość Shahida Arabi
Shahida Arabi Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The highly sensitive person's guide to dealing with toxic people. How to reclaim your power from narcissists and other manipulators
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2022-05-02
2022-05-02
Ilona Jurkiewicz-Buchała

Książka SZTOS!!! Napisana zwykłym zrozumiałym językiem, bez jakiejś medycznej zawiłej terminologii. Przechodzi do tematu od razu z grubej rury bez zbędnych wstępów i owijania w bawełnę. Same konkrety. Jeśli zastanawiasz się nad jej przeczytaniem (a skoro tu jesteś to zapewne problem Cię dotyczy i zapewniam Cię, że masz dobre przeczucia) to bądź pewna/pewny, że rozwieje Twoje wątpliwości i jeszcze dołoży o wiele więcej wartościowych informacji. Jedyny mały minus to taki, że jest dość bezkompromisowa. Nie każde przypadki są tak ciężkie i skrajne jak te opisane. No ale każdy człowiek jest inny, każda sytuacja jest indywidualna więc trzeba to trochę przepuścić przez własne sito. Polecam książkę z calego serca i nie zawaham się stwierdzić, że niejednemu uratuje ona wręcz życie. I fizyczne i emocjonalne.

Książka może stanowić bardzo dobre wsparcie dla osób będących w relacjach z osobami toksycznymi. Autorka omawia zachowania osób narcystycznych i radzi jak reagować, gdy dochodzi do konfrontacji z tego typu osobami, a także jak ich unikać. Zawiera także wiele porad i rozwiązań jak zadbać o siebie.
Jest to raczej tytuł dla osób, których wiedza na temat narcyzmu nie jest zbyt zaawansowana, dla osób, które miały już wcześniej kontakt z tego typu treściami może być momentami nudna, mimo to warto przeczytać.

Jest to raczej tytuł dla osób, których wiedza na temat narcyzmu nie jest...

Polecam! Świetny poradnik pomagający zrozumieć toksyczne mechanizmy i nauczyć sobie z nimi radzić.

Uwolnić się z toksycznej relacji.

Toksyczne relacje znane są z autopsji bardzo wielu z nas (lub też znamy je chociażby ze słyszenia). Relacje tego rodzaju mogą przybierać bardzo różny charakter i wymiar - począwszy od rodzaju wzajemnej zależności, która może być prywatna lub służbowa, a skończywszy na skali dotykającej tę relację patologii. Niezależnie jednak od tego wszystkiego toksyczna relacja to z całą pewnością coś, od czego trzeba się uwolnić. Problem w tym, że nie jest to niestety łatwe. A problem może być jeszcze większy, jeżeli związane z taką relacją zło dotyka osób szczególnie wrażliwych, które w psychologiczno-medycznej terminologii określane są jako WWO: wysoko wrażliwe osoby.

Na początek należy sobie wyjaśnić, co to oznacza być WWO. Z całą pewnością warto więc podkreślić, że osoby wysoko wrażliwe charakteryzuje wysoki poziom empatii, umiejętność współczucia na głębokim poziomie, większa skłonność i chęć do niesienia pomocy czy przejmowanie się problemami innych tak mocno jak swoimi własnymi. Można więc powiedzieć, że ktoś określany jako WWO to szczególnie dobra, wrażliwa i pełna empatii osoba - a więc, niestety, ulubiony cel ludzi toksycznych, których osobowość nastawiona jest na krzywdzenie innych dla własnych celów.

Wrażliwość, dobroduszność, życzliwość, empatia, sumienność czy chęć dawania to cechy, których toksyczne osoby szukają u innych i które skwapliwie wykorzystują. Jeśli jesteś właśnie kimś takim - mogą niestety czekać cię kłopoty... Ponieważ patrzysz na świat i na ludzi w prostolinijny, życzliwy sposób, możesz nie zauważać złych intencji i sygnałów ostrzegawczych. Warto jednak pamiętać, że relacja WWO (wysoko wrażliwej osoby) i osoby toksycznej nie może być zdrowa – jest to układ typu pasożyt i żywiciel. Pasożyt będzie cię wykorzystywał, wysysał z ciebie energię, bezwzględnie korzystał z twoich zasobów. Sprawi, że zaczniesz odczuwać dyskomfort, stres, irytację, lęk. Wzbudzi w tobie poczucie przybicia, przytłoczenia, zagubienia, dezorientacji. Jak zatem radzić sobie z toksycznymi ludźmi, gdy jest się osobą wysoko wrażliwą?

Niniejsza książka to próba odpowiedzenia sobie na pytanie, co możemy zrobić w toksycznej relacji i jak się z niej docelowo uwolnić. Narracja i argumentacja autorki idzie tutaj w kierunku nieco zaskakującym, ale - po przemyśleniu sprawy i, przede wszystkim, po lekturze - w kierunku bardzo logicznym i sensownym, który zakłada, że nasza wyjątkowa wrażliwość (a więc, inaczej na pierwszy rzut oka mówiąc, "słabość") to jednocześnie nasza największa siła. Nasza "supermoc", która dzięki wysokiemu poziomowi empatii pozwala nam wczuć się jeszcze lepiej w zaistniałą sytuację, zrozumieć własne położenie i znaleźć wyjście, które pozwoli dać nam wolność.

Brzmi to być może naiwnie, jednak autorka książki punkt po punkcie udowadnia, że ma słuszność. Toksyczny partner czy szef to tylko człowiek - pamiętajmy o tym. A my, pomimo całego arsenału uderzających w nas działań ze strony kogoś takiego, mamy nad nim jednak tę przewagę, że potrafimy zrozumieć rządzące całą relacją emocje, schematy toksycznych działań i manipulacje, których ofiarą padamy. Trzeba tylko się nie poddawać i sukcesywnie zawalczyć o samego siebie oraz o swoją wolność.

W książce znajdziemy praktyczne strategie i porady dotyczące sposobów na uwolnienie się z toksycznej relacji, które przedstawiono w jasny, zrozumiały sposób. Dowiemy się m.in. w jaki sposób można:
• przeciwdziałać taktykom manipulacji, wykorzystując narzędzia wywodzące się z terapii poznawczo-behawioralnej i dialektyczno-behawioralnej;
• rozpoznać różne typy toksycznych ludzi i ochronić się przed nimi;
• odzyskać równowagę i dojść do siebie po toksycznej relacji;
• stawiać zdrowe granice i dbać o siebie;
• wykorzystać swoje „supermoce”, aby rozkwitnąć.

Lektura jest bardzo dobrze i przystępnie napisana, a przede wszystkim jest to książka mądra, potrzebna i dająca nadzieję. Pokazująca niełatwą drogę we właściwą stronę oraz sposoby, aby na tę drogę wkroczyć. Toksyczna relacja to zło, które trwa tym dłużej, im dłużej mu na to pozwolimy. Im szybciej się z takiej relacji uwolnimy, tym lepiej - niniejsza książka może nam w tym tylko pomóc.

GWP - dziękuję.

#wysokowrażliwiwtoksycznejrelacji #wwo #toksycznarelacja #toksycznypartner #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #zdrowagłowa #emocje #psychologia #empatia #wrażliwość #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookreview #wewnatrzinazewnatrz

Uwolnić się z toksycznej relacji.

Wysoko wrażliwi w toksycznej relacji to poradnik przetrwania dla osoby bardzo wrażliwej w radzeniu sobie z toksycznymi ludźmi. Nauczysz się umiejętności opartych na sprawdzonych dowodach, opartych na terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i dialektycznej terapii behawioralnej (DBT),które pomogą Ci rozpoznać i odrzucić powszechne taktyki manipulacji stosowane przez toksycznych ludzi, takich jak gaslighting, stalking i nękanie, projekcje, ukryte poniżenia i bombardowania z miłości.

Shahida Arabi zagląda głęboko w duszę narcyza, omawia niezwykle szczegółowo cenne praktyczne strategie, jak sobie z nimi radzić opierając się na wynikach badań naukowych oraz na własnych doświadczeniach zaczerpniętych pracy terapeutycznej.

Niektóre z najważniejszych punktów tej książki to praktyczne strategie wyznaczania granic z pięcioma różnymi typami osobowości, szczegółowe informacje na temat taktyk manipulacji stosowanych przez toksycznych ludzi i sposobów reagowania, wskazówki, jak radzić sobie z milczeniem oraz porady, jak reagować na bombardowanie miłością.

Poradnik uczy jak radzić sobie z cudzymi projekcjami. W rezultacie dowiesz się, jak wyleczyć się z toksycznego lub narcystycznego nadużycia i znaleźć strategie ustalania zdrowych granic, by zadbać o swoją wyjątkowość. Jeśli jesteś WWO, który jest gotów postawić się w relacji z toksycznymi osobami, ta książka ma wszystko, czego potrzebujesz, aby przetrwać i się rozwijać.

Powinna to być lektura obowiązkowa dla pracowników służby zdrowia i zdrowia psychicznego, organów ścigania, nauczycieli i wszystkich innych osób, które często w swojej pracy spotykają się z ofiarami nadużyć. Ten podręcznik feruje przykłady z życia wzięte i praktyczne umiejętności identyfikowania i radzenia sobie ze spektrum toksyczności.

Książka wniosła wiele do mojego postrzegania wysokiej wrażliwości. Jest kompleksowa, napisana prostym językiem, wyjaśniająca od podstaw zagadnienie. Laik zrozumie

• Psychologia
  • Do kupienia
  • BARDZO CHCĘ
  • Chcę kupić
  • Nadwydajna zakała społeczna

Shahida Arabi Wysoko wrażliwi w toksycznej relacji. Wykorzystaj techniki CBT i DBT, aby stawiać granice, radzić sobie z manipulacją i zadbać o swoją wyjątkowość Zobacz więcej