Okładka książki Przetrwać Belize. Żołnierz GROM-u o morderczym treningu w podzwrotnikowej dżungli (wydanie uzupełnione) Naval
Naval Wydawnictwo: Bellona militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Bellona
2022-05-25
2013-10-07

Okładka książki GROM. Siła i honor Michał Komar, Sławomir Petelicki
GROM. Siła i h... Michał Komar, Sławo...
Okładka książki Piekło Afganistanu Marcus Luttrell, Patrick Robinson
Piekło Afganis... Marcus Luttrell, Pa...
Okładka książki Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu Krzysztof Kotowski, Karol K. Soyka
Cel za horyzon... Krzysztof Kotowski,...
Okładka książki Navy Seals Scott McEwen, Richard Miniter
Navy Seals Scott McEwen, Richa...

Swój chłop po prostu opowiada o szkoleniu w Ameryce Środkowej. To drugie zetknięcie się z Navalem uznaję za udane.

To moja druga książka Navala trochę sie zawiodłem że nie ma nic napisane z prawdziwych akcji w boju tylko sam trening . Ale i tak warta przeczytania choćby nawet po to aby wiedzieć jak przetrwać w dżungli ;)

W sumie nic takiego w książce się nie dzieje, ale słucha się dobrze, szczególnie że autor jest lektorem. Polecam

Super książka. O odwadze i sile przetrwania. Ale też o przyjaźni, zaufaniu człowieka do człowieka w ekstremalnych warunkach.

Moja druga przeczytana książka Navala w ciągu kilku dni, a jego najwyraźniej debiutancka. Teraz nie mam już wątpliwości, były operator GROM-u ma dar opowiadania.

Bardzo odpowiada mi narracja, sposób przekazywania informacji i oczywiście humor. Sam jako sportowiec i osoba lubiąca wyzwania świetnie odnajduję się między ludźmi żartującymi ze swoich kontuzji, cierpienia jakie wzajemnie sobie zadają i ciężkich zadań jakie przed sobą stawiają. Autor choć konkretnie i poważnie podchodzi do swoich obowiązków nie traci w tym wszystkim pogody ducha. Widać, że lubi to co robi. Pewnie dlatego tak dobrze idzie mu pisanie o tym.

Tym razem przenosi czytelnika do dżungli w Belize, gdzie po raz pierwszy przeszedł szkolenie w tak trudnym, podzwrotnikowym terenie. Oprócz ciekawych opisów fauny i flory możemy wiele dowiedzieć się o samych przygotowaniach do wyprawy, o rozkładzie zajęć jakie zaserwowali zwierzchnicy kursantom, o samej wędrówce i powolnym poznawaniu nowego otoczenia czy atmosferze w drużynie. Autor oprócz typowo wojskowych zadań, zdobywał doświadczenie w samym przemieszczaniu się, utrzymaniu higieny, a także pożywiania się (co, gdzie i kiedy można, a czego lepiej unikać).
Jeśli ktoś sam wybiera się na ''podobne'' wycieczki przydatna stanie się szczegółowa lista rzeczy, które zabierał ze sobą Naval, a nawet ich dokładny rozkład po kieszeniach i przegrodach plecaka.
Jak sam napisał, tak przyzwyczaił się do swojej maczety przez te kilka dni (bez niej w dżungli człowiek nie zrobi nawet kroku),że po jego powrocie ''ogrody botaniczne i parki miejcie się na baczności''
Ja przeżyłem świetną przygodę i przypomniałem sobie własne doświadczenia z Ameryki Południowej i Karaibów, więc łatwiej było mi się wczuć w sytuację bohaterów.
Przyjemna lektura. Polecam nie tylko zainteresowanym tematem wojska.

Świetnie przedstawione szkolenie gdzieś w głębi dżungli. Polecam

Świetnie przedstawione szkolenie gdzieś w głębi dżungli. Polecam

Naval, przez 14 lat był żołnierzem elitarnej Jednostki Wojskowej GROM. W serii swoich książek opowiada różne wydarzenia i historie ze swojej kariery.

Tym razem autor zabiera nas ze sobą w podróż do dżungli w Belize.
Najpierw dowiadujemy się, jak to się stało, że to właśnie on wyruszył w niewielkiej grupie żołnierzy na Jungle Patrol Curse.
Następnie otrzymujemy rzetelny dziennik przetrwania w dżungli, oraz ciekawe relacje z wykładów szkoleniowych m.in o tym, "jak się obchodzić z dżunglą" (z przestrogą o tym, że kiedyś boa dusieciel jednemu z żołnierzy strawił palce...),czy z zajęć o technikach budowaniu pułapek lub  pokazujących im, że w dżungli da się wytropić trasę osoby, która nawet dobę wcześniej tamtędy przemierzała.

Otrzymujemy tu relację z pierwszej ręki o tym, jak dżungla jest nam obca i jaki respekt trzeba jej oddać, by w niej przetrwać. Jak wielkim jest ona wyzwaniem, nawet dla żołnierzy tak sprawnych fizycznie i wprawionych do przetrwania w najtrudniejszych warunkach.

Bardzo lubię książki tego autora, gdyż otrzymujemy tutaj opowieść bez upiększeń, można się naprawdę wczuć w tamte sytuacje i dowiedzieć jak wygląda życie żołnierza na różnych szkoleniach i misjach!
Styl autora jest bardzo swobodny, poprzetykany licznymi anegdotami i żartami.
Styl ten przez taki niezobowiązujący ton może nie przypaść każdemu do gustu, lecz do mnie trafia w 100%!

Do tej pory czytałam już 2 książki autorstwa Navala: "Zatoka. GROM na wodach Zatoki Perskiej" i "Camp Pozzi. GROM w Iraku".
Te tytuły równie bardzo polecam!

Ocena:
7/10

Serdecznie zapraszam na:
Instagram @sailing_among_books
Blog https://sailingamongbooks.blogspot.com/

Tym razem autor zabiera nas ze sobą w podróż do dżungli w Belize.
Następnie otrzymujemy rzetelny...

W imieniu męża +
Książka była prezentem i się spodobała.

W imieniu męża +
Książka była prezentem i się spodobała.

Dobra książka, przesłuchałem z przyjemnością.
Bardzo dobry styl no i samo słuchanie powoduje że chcesz wstać i zacząć ćwiczyć:)

Dobra książka, przesłuchałem z przyjemnością.

Jestem dużą zwolenniczką niecodziennej (przynajmniej pozornie) tematyki książek, a szczegóły szkolenia i pracy w jednostkach specjalnych (a więc niemal cała twórczość Navala) stanowczo się do takowej zaliczają. Książka jest przyjemna w odbiorze, na pewno obfitująca w ciekawe opisy zdarzeń i relacji. Nieco w moim odczuciu jest jednak zbyt mało "techniczna", a mocno emocjonalna i skoncentrowana na odczuciach, co personalnie rzutuje na niższą ocenę. Nie jest także najulubieńszą moją książką Navala, aczkolwiek nie żałuję sięgnięcia po nią.