GROM, szkoła przetrwania
literatura faktu
joly_fh

Prawdziwa opowieść GROM-owca o sztuce przetrwania w dżungli – środowisku, gdzie człowiek ma najmniejsze szanse na przeżycie. Na tych stronach znajdziecie krew, pot i humor. Poczujecie niesamowite zmęczenie i niewiarygodną satysfakcję, jakich można doznać tylko wtedy, gdy w zielonym piekle uda się wyciąć maczetą drogę dla siebie i swojego oddziału. Jako operator GROM-u Naval brał udział w...

Jako operator GROM-u Naval brał udział w wielu misjach. Kiedy nocami patrolował ulice Bagdadu, bezustannie czyhało na niego niebezpieczeństwo. Jednak nawet te doświadczenia nie mogły go przygotować na to, co zobaczył w położonym na krańcu świata Belize. Południowoamerykańska dżungla to miejsce, gdzie dla człowieka niebezpieczne jest niemal wszystko – jadowite węże i pająki, boleśnie kłujące rośliny i błoto, które może pochłonąć każdego.

Tylko ta książka zabierze was w podróż w miejsce, z którego trudno jest wrócić żywym.
Oprowadzi po nim człowiek, który poznał sekrety sztuki przetrwania w ekstremalnych warunkach. Podzieli się też praktycznymi radami, jak... dać sobie radę w każdej sytuacji. Mało tego, Naval zainspiruje was, żeby ruszyć się z kanapy i stanąć do walki z własnymi słabościami.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

nadzieja1925 | 2017-03-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 27 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść o błocie, szkoleniu żołnierzy w Belize i ciągłym wyczekiwaniu piwa w dżungli.

Po stylu pisania łatwo można poznać, czym autor się zajmuje codziennie. Na pewno nie pisaniem. Jest to były GROM-owiec. Dobrze się zaczęło, ale ten krótki dziennik z życia w Belize nie zostanie arcydziełem. Zero akcji, trochę przeklinania i brak elementu, który mógłby zaciekawić na dłuższą metę czytelnika.

Jednakże wielkim plusem są zdjęcia, choć źle porozmieszczane w książce. Skoro o przyrządzaniu potrawek ze zwierzątek mówi się pod koniec, to dlaczego zdjęcia są na samym początku?

I naturalnie wielkie brawa, bo to w końcu polska książka, a cała akcja odbyła się za nasze pieniądze. W sumie to przyczyniliśmy się do tego wyjazdu i napisania tej książki, tak więc duma!

ZaaQazany | 2018-03-11
Na półkach: ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2018

Przetrwać cokolwiek

O ile pozytywnie odebrałem pierwszą książkę Navala, czyli Pawła Mateńczuka, zawierającą to mityczne "coś autentycznego", o tyle "Przetrwać Belize" jest pozycją o niczym. Albo o wszystkim, jeśli spojrzymy na działalność Pana Pawła na emeryturze ;)
Belize brzmi dobrze, ale o wiele bardziej chwytliwym tytułem byłoby "survi(NA)val" i zaproszenie na szkolenia z survivalu. Książka jest niczym innym jak promocją mnie (czyt. autora) jako megasurvivalowca, który wie jak przetrwać. Szczególnie podkreśla to kilka rad z nienajwyższej półki dla czytelnika jak przygotować się do wyprawy. Z roli prostego chłopaka z sąsiedztwa Naval próbuje przekształcić się w mentora, w istocie jednak nie wnosząc niczego nowego ani w literaturę światową, ani niszową. O wiele lepiej w tym temacie wypada Bear Grylls, sorki Winnetou.

Aaron | 2013-12-24
Przeczytana: 25 grudnia 2013

"Przetrwać Belize" to książka napisana przez byłego komandosa polskiej jednostki wojskowej GROM. Przybrał pseudonim Naval i opisuje życie i wyzwania członka tej elitarnej grupy.
Miejscem akcji jest głównie Belize (małe państwo graniczące z Meksykiem). Autor opowiada o trudnym i wyczerpującym treningu w dżungli. Oprócz polskich żołnierzy są tam też ludzie z Niemiec, Czech, Norwegii i kilku innych krajów. Tropikalny las cały czas stwarza coraz to nowe przeszkody, jednak jeżeli nie można ich pokonać to trzeba się do nich przystosować. Dżungla to miejsce, gdzie może zagrozić wszystko - jadowite węże i pająki, trujące rośliny, błoto a nawet drobne skaleczenie do którego może wedrzeć się śmiertelne zakażenie. Mimo, iż z tego miejsca jest trudno wrócić żywym to bardzo ważna jest dobra atmosfera w drużynie, morale i humor. Im trening cięższy i bardziej wyczerpujący tym większa radość i satysfakcja z siebie.

Dzięki Navalowi możemy choć trochę wczuć się w rolę komandosa i przeżyć...

Syn | 2017-11-15

Dobra kontynuacja,choć pierwsza część trochę lepsza.Wielki plus za sprawne i szczegółowe opisanie kursu w dżungli.Książkę podobnie jak powszenią część zrobiłem w jeden wieczór.Zaraz po niej na dobranoc, zaserwowałem sobie "survivorman" (odcinek w dżungli;)

Jak dla mnie wszystko gra i śpiewa.Mam nadzieje że Naval dalej bedzie pisał, bo czyta sie go lekko.A po za tym książka wciąga jak chodzenie po bagnach.
Następna w kolejce "Zatoka".

A tym czasem polecam i tyle....

DziadekDoOrzechów | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Miałem zaszczyt osobiście poznać Navala podczas "Operacji Warfighter", dlatego na wieść o wydaniu przez niego książki od razu zadecydowałem o jej zakupie zaraz po premierze. Gdyby nie fakt, iż "Ptrzetrwać Belize" "wyszło" spod pióra byłego GROM-owca, prawdopodobnie nigdy nie sięgnąłbym po tego typu powieść zawierającą zarówno opisy (relacje) uczestnika szkolenia w dżungli, jak również jego cenne przemyślenia dotyczące dzikiej przyrody, ale i przede wszystkim wojska. Niewątpliwie byłby to olbrzymi błąd, ponieważ książka Navala ekstremalnie pochłania czytelnika oraz zaciekawia go do tego stopnia, iż sami mamy ochotę naostrzyć maczetę i wyruszyć w nieujarzmione oraz nieodkryte tereny Ameryki Środkowej. "Przetrwać Belize" to zbiór zapisków byłego operatora JW GROM, który wraz z przyjaciółmi z jednostki i z kolegami z elitarnych oddziałów specjalnych z całego świata wziął udział w wymagającym szkoleniu obejmującym przetrwanie i taktyczne zagadnienia poruszania się po dżungli. Treść...

konto_usuniete | 2017-11-16

Przetrwałem Belize. Naval czyli pan Paweł Mateńczuk były operator jednostki specjalnej Grom tym razem opowiada o jednym z najtrudniejszych treningów przetrwania dla żołnierzy sił specjalnych.
Książka krótka na jeden góra dwa wieczory.
Mała objętość nie naraża na nudne fragmenty dzięki czemu płynnie i z zainteresowaniem śledzimy poczynania dzielnych wojaków w zielonym piekle. Jest to też swojego rodzaju mały podręcznik survivalu jak przetrwać w dżungli.
Trzeba uważać gdzie się idzie, siada i za co łapie bo w dżungli pełno węży, pająków, skorpionów i innej fauny żadnej ludzkiej krwi. Należy zabrać maczetę i teściową, którą można po drodze gdzieś zostawić (maczety lepiej nie zgubić). Przyda się też dobry sprzęt do nocowania i kilka innych ratujących w opresji rzeczy.
Autor opowiada ciekawie bez niepotrzebnej monotonii i opisuje różne perypetie wynikające z poznawania nowego terenu, który może być też polem walki oraz dzieli się z nami swoimi obserwacjami zachowań żołnierzy z...

Amadeusz Sobiesierski | 2017-07-11
Przeczytana: 06 lipca 2017

Może nie chronologicznie ale z pewnością o dobrej lekturze sięgam po kolejną książkę tego autora.
Książka opowiada nam o morderczym treningu jaki grupa żołnierzy Gromu przeszła w pełnej zagrożeń dżungli, Beliza pokazuje świetnie wyszkolonym,dobrze przygotowanym kompanom Navala że nie zawsze człowiek stanowi największe zagrożenie dla drugiego człowieka.
Codzienne wędrówki, zagrożenia czyhające na każdym kroku mają na celu przygotować na najgorsze, tutaj najmniejszy szczegół może zadecydować o Twoim bezpieczeństwie.
W sposób sobie znany, bezpośredni, szczery oraz wprowadzający element zaciekawiania dla osoby czytającej Naval przedstawia nam historie... historie jak przetrwał morderczy trening w samym środku dżungli...

julia-orzech | 2013-10-24
Przeczytana: październik 2013

Przetrwać Belize to opowieść byłego żołnierza GROM-u, który ukrywa się pod pseudonimem Naval, o morderczym treningu w dżungli. Biorąc książkę do ręki miałam obawy, że zostanę zasypana wojskową terminologią, która skutecznie zniechęci mnie do lektury. Bałam się również o sam styl, którym będzie napisana książka. Przysiadłam więc na kanapie, żeby krytycznym okiem zajrzeć na pierwsze strony i wsiąknęłam na resztę dnia...
Do jednostki GROM-u przysłano propozycję uczestnictwa wybranych żołnierzy w kursie Basic Jungle training, dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem dżungli (nie chcę zatem wiedzieć jak wygląda taki trening dla zaawansowanych). W taki właśnie sposób trafił do Belize Naval – doświadczony żołnierz, który brał udział w niejednej zagranicznej misji (Irak, Afganistan, Zatoka Perska), a jego osobę wykorzystano do stworzenia jednej z postaci znanej gry komputerowej Medal of Honor. Do swojej pierwszej podróży do dżungli przygotował się doskonale,...

Paweł | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Książka skupia się na ogólnym opisie szkolenia, jakie autor wraz z kilkoma żołnierzami GROM'u odbyli w dżungli w Belize. Główny punkt ciężkości tej historii to właśnie opisy specyfiki dżungli i trudności, jakie wiążą się z działaniem w takim terenie. Próżno w niej jednak szukać jakichkolwiek informacji o taktyce czy zasadach działania GROM'u czy innych jednostek specjalnych, które brały udział w tym szkoleniu (pomijając zupełnie ogólne informacje, które pewnie udało by się zebrać na jednej stronie). Książka wydaje się dość dobrze opisywać realia "przeżycia" w dżungli, jednak Ci, którzy szukają w niej "konkretów", mogą być zawiedzeni.

Suhy | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Militaria
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Nie będę pisał o czym jest ta książka, bo wielu już to zrobiło.
Napiszę krótko - fajna książka dla tych, co nigdy nie dorośli i dla tych spragnionych egzotycznej przygody.
Wszystkim się wydaję, że żołnierze elitarnych jednostek wojskowych, to żywe wcielenia Rambo.
A tu mamy obraz niezbyt rozgarniętego oficera Wojska Polskiego, który doprowadza swoich ludzi do poważnych obrażeń stóp, gubi ich w dżungli i generalnie się kiepsko sprawdza oraz resztę zespołu, który musi walczyć z jego wizjami i z otaczającą ich dżunglą, a przy okazji wypełniać misje treningowe. No bo przecież nazwa GROM do czegoś zobowiązuję...
Polecam.